Köşe Yazıları

Keskin “Bu Bir Sevda İşidir”…

cemil_keskin

Keskin “Bu Bir Sevda İşidir”…

Keskin “Bu Bir Sevda İşidir”… Cumhurbaşkanı’nın başlıca anayasal vazifesi Devletin kurumları arasındaki eşgüdümü sağlamaktır. Cumhuriyet kurulduğundan bu yana tabii ilk dönemi; yani Kurucu Cumhurbaşkanı Sn. Mustafa Kemal ATATÜRK’ü bu kurumların kuruluşları, var olan kurumların uyarlanması ve geliştirilmesi sağlandığı için saymassak kalan dokuz  Cumhurbaşkanı eski Türkiye’ye uygun, ” rahat ve geniş takılmışlardır”. Tabi 9. Cumhurbaşkanımız Sn. Turgut ÖZAL’ın yaptıkları da göz ardı edilemez. Son olarak Sn. Abdullah GÜL’de çıkarılmalı genişler listesinden, zira davasıyla ve ekibiyle beraber hareket ederek dönemi içerisinde gerekli çalışmaları yapmıştır.
10 Ağustos tarihe altın harflerle geçecek bir seçim olmuştur. Halkın kendi kendini yönetmesi ve idare etmesi anlamına gelen Demokrasi daha da ilerletilerek ülkenin en tepe makamı direkt halkın oylarıyla seçilmiştir. Hatta bırakın tarihi bence 11 Ağustos itibariyle bir çok şey değişecektir. Zira bütün partiler açısından bir sınav niteliği taşımaktadır.
Evvela çatı takviyeleriyle çökmüştür. Çatı fikri her ne kadar Kılıçtaroğlu’nun fikri olsada aday ismi Bahçeli’den çıkmıştır. İslam Konferansı örgütü genel sekreteri iken sınıfta kalmış olmasına rağmen, 70’lerde Türk Ocakları Başkanı sümerolog Prof. Emin Bilgiçin damadı olması ve aynı yıllarda  sağ-sol kavgalarının şiddetli olduğu dönemlerde dönemin kudretli Turancı Albayı Alparslan TÜRKEŞ’e Orta Doğu konusunda danışmanlık yapması MHP kanadında yeterli karşılığı bulmuştur. Aday nasıl olsa kendilerinindir. CHP içinse seçimin ikinci tura taşınması yeterli bir başarı olarak görülmektedir. Nasıl olsa iktidarı yıkamayacakları nettir. Ilk turda olsa bir seçim kazanmış görüntüsü verilecek, Ikinci tur seçim sonrası yapılacak siyaset için yeterli donelere ulaşacaklardır. Chp-MHP oyları ve Muhafazakar oylar gözönüne alındığında azımsanmayacak bir oy oranına ulasılacaktır. CHP kendi oyları açısından bir çekincesi yoktur. Nasıl olsa taban ” tıpış tıpış sandığa gidecek ve oylarını kullanacaklardır”. Tabi bahsettiğim değişim tamda burada yaşanacaktır. Artık halkta karşılığı olan, geleceği okuyabilen ve dönemsel  değil, gelişimsel siyaset yapan muhalefete zaruriyetle ihtiyaç var. Ki yazıyı hazırladığım saatlerde bu sorunlar zuhur etmeye başladı. Bir diğer kanat Bdp diğer adıyla daha doğrusu yeni Türkiye’yi okuyabilen Hdp kanadı. Seçimi kaybetti gibi görülsede bir Selahattin DEMİRTAŞ gerçeği oluştu. Halktan karşılık bulan üslubu ve siyasetiyle oylarını %35 arttırdı. Sert siyaset, kan siyaseti yerine, bir bölgenin hakları yerine her vatandaşın hakkı, barış, kardeşlik, hatta halkların kardeşliği söylemleri karşılık bulmuştur. Iyi bir muhalefet olma yolunda ilerleyecekleri kanısındayım. Ve asıl kazanan 13 yıldır halkın teveccühüne mazhar olan, Türkiye’yi bir ucundan öbür ucuna inşa eden, askeri, yargı ve kemalist vesayetine son veren ve her yaşanılandan sonra yüzünü halka dönen bir lider. Geleceği okuyabilen, halkın dilinden anlayan bir lider. Recep Tayyip ERDOĞAN.
Seçim öncesi köşk kadar başbakanlık binasını da çalışma alanı içerisinde gördüğünden, anayasada belirtilen Cumhurbaşkanlık yetkilerinin tamamını kullanacağından, terleyeceğinden, darbe anayasasının değiştirilerek Memleketin muasır medeniyetler seviyesine ulaştıracağından bahsetmiş ve karşılık görmüştür. Hatta Köşk’e çıktıktan sonra Bakanlar kuruluna başkanlık ederse hiç şaşırmam.
Zira Sn. Başbakanın bu söylemlerinden ziyade kazandığı seçimlerde başka bir mesele hasıldır. Bizim insanımız birini sevdimi sonuna kadar sever. Hele hele dediğini yapıyor ve dik duruyorsa. Şiir okuyan, mutfak alışverişi yapan, misafirliğe giden, namaz kılan, gülen, ağlayan, etten kemikten bizim gibi bir “uzun adam”. Ee böyle olunca Sunay Akın’ın bir sözü geliyor aklıma: Ne iş yaparsın sen dedi: -“Hamalım ben dedim”…Nasıl yani dedi…-“Elimden tutmasını bilenin yüreğini taşırım dedim”..
Ve teşhisi koydum. “Bu bir Sevda İşidir.”

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top