Bağcılar

Kahta-Fed ve Gersoy-Der’de Hüzünlü Bayramlaşma

Kahta-fed ve Gersoy-Der’de hüzünlü Bayramlaşma

Kahta-Fed ve Gersoy-Der’de Hüzünlü Bayramlaşma

Adıyaman Kahta Dernekler Federasyonu ve Gergerliler Derneği her bayram  düzenledikleri bayramlaşma gelenekleri bu bayram ilgi görmedi. Adıyamanlılar Vakfı’nın düzenlediği bayramlaşma programına da ilgi azdı.

Derneklerde her bayram gelenek haline gelen  yüzlerce kişinin katılımı ile gerçekleşen bayramlaşmalar  bu yıl hüzünlüydü. Nedeni ise komşu ülkelerde yaşanan acı olaylar.

Yine de yılın en uzun ve en sıcak günlerinin yaşandığı Ramazan Ayı boyunca  oruç tutan müslümanların  hediyesi olan Ramazan Bayramı, hem yaşanan savaşlardan hem de sıcaktan bunalanların şehir dışına kaçıp tatile gitmesinden dolayı bayramlaşmalara katılım az oldu. Bazı dernekler  Müslümanlara yapılan zulümden dolayı bayramlaşma programlarını iptal etti.

Kahtalılar Federasyonu bu yıl bayramlaşmayı Teşikanlar Derneğinde yaptı. Bayramlaşmanın ve ikramların ardından  konuşma yapan Kahta Dernekler Federasyon Başkanı Av.Ali Yücel “Bu yıl Ramazan Bayarmında bir ilki gerçekleştirdik  bayrama sevincini birlikte yaşamak ve yaşatmak adına federasyonumuza bağlı toplamda 28 köye bayram şekeri ve kolonya  dağıttık.dağıtırken de köylerle ilgili sorunları dinledik not aldık ve önümüzdeki günlerde bunlarla ilgili çalışmalarımızı yapacağız .ayrıca tüm islam ülkelerined yaşanan zulümleri kınıyor mazlumlarada Allahtan yardımdiliyoruz .hüznlü geçen bayramımız kutlu olsun.”dedi

 

Gergerliler Sosyal Yardımlaşma Derneği’nde (Gersoy-Der) Düzenlediği bayramlaşma programına Gergerliler Federasyonu Başkanı Av. Ali Acar, Gürgenliler Derneği başkanı İsmail Akkaya ve   Çoğder Başkanı Nihat Saltaş, Daha Önceki dönem Başkanlarından Ahmet Mancak, Mustafa Özdemir ile Gersoyder yönetimi  üyeleri katıldı.

Gersoyder Başkanı Mahmut Özdemir konuşmasında yer verdiği konuların başında Gerger ilçesinde  cenaze nakilleri esnasında yaşanan araç sıkıntısı cenazelerin şehir minübüslerin üstünde taşınması, Gerger ilçe merkezinin başka bir bölgeye taşınması iddası  gibi konuları ele aldı.

Toplantıda bulunan başkanlardan Mustafa özdemir’in Geçmiş ile kıyaslandığında iyi durmda olduğunu ,Ahmet mancak’ın ise  daha çok çalışılması birliliğn sağlanması gerektiğini, Ali acar’ın ise Sultangazi’de yapılması planlanan Kültür merkeszi ile gündemde olan konular  ile ilgili görüş belirtildi.

Neşeli ve muhabbetli geçen bayramlaşmanın sonunda hatıra fotoğrafı çekildi

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top