İstanbul'daki Adıyamanlılar

Kahta-Fed Milliyet’in Saldırısına Karşı Suç Duyurusunda Bulundu

Kahta-Fed Milliyet’in Saldırısına Karşı Suç Duyurusunda Bulundu

20 Temmuz günü Suruç’ta yaşanan bombalı intihar saldırısının Adıyamanlı olduğu iddiaları sonucu Habertürk’ün attığı manşetten sonra, Adıyaman’da yapılan Işid operasyonunun sonucunda emniyetin tespitlerinin ardından Adıyaman’ı terör şehri göstermeye çalışanlar kervanına Milliyet de katıldı.

basın (2)

 

20 Temmuz günü Suruç’ta yaşanan bombalı intihar saldırısının Adıyamanlı olduğu iddiaları sonucu Habertürk’ün attığı manşetten sonra, Adıyaman’da yapılan Işid operasyonunun sonuçlarının ardından Adıyaman’ı terör şehri göstermeye çalışanlar kervanına Milliyet de katıldı. Adıyaman’da yapılan operasyon sonucu 16 kişinin canlı bomba olabilme ihtimali üzerine emniyetin bu kişilerin kimliklerini dağıtması haberi üzerine, bir sonraki gün Milliyet haberi manşetten ‘ADIYAMAN EYLEMCİLERİ’ başlığıyla verdi.

Manşetin atılmasından sonraki gün Giresun’da bir grup, Adıyamanlı mevsimlik fındık işçilerine karşı linç girişiminde bulundu.

basın

Yaşanan üzüntü verici gelişmeler üzerine Kahta Dernekler Federasyonu Başkanı Av. Ali Yücel beraberinde  bir heyet ile İstanbul Adliyesi’ne giderek ”halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçlaması” ile suç duyurusunda bulundu. bulundu. Ardından bir basın açıklaması düzenledi.

İşte o basın açıklaması:

Değerli Basın Mensupları

Tarih boyunca bütün farklılık ve etnik köken zenginliğe rağmen ülkemizin örnek bir huzur kenti olmuş Adıyaman’ımızın son günlerde yaşanan olaylar neticesinde, terör ve teröristlerle anılması biz Adıyamanlıları derinden yaralamış ve üzmüştür.

20 Temmuz Suruç katliamı sonrası  basının bir kısmın da huzur kenti Adıyaman ilimiz hedef gösterilerek ,Adıyaman insanlarının terörist olarak gösterilmelerini sağlayacak şekilde haber ve manşetler yapılmaktadır. Tarih boyunca bütün farklılık ve etnik köken zenginliğe rağmen ülkemizin örnek bir huzur kenti olmuş Adıyaman’ımızın son günlerde yaşanan olaylar neticesinde, terör ve teröristlerle anılması biz Adıyamanlıları derinden yaralamış ve üzmüştür.Bu bireysel eylemler bir ilin ve o ilde yaşayan insanların tümüne mal edilemez.

Huzur kenti Adıyaman’ımızın terör ve terörist faaliyetleriyle anılmasını asla kabul etmiyoruz. Her türlü terör eylemlerini kınıyor ve lanetliyoruz.

Nitekim Adıyaman’ımızı  ve Adıyamanlıları tahrik eden ve aşağılayan  en son manşet Milliyet Gazetesinin 10.08.2015 tarihli sayısıyla karşımıza çıkmıştır.Bu  manşet(“ADIYAMAN EYLEMCİLERİ”) açıkça TCK  216  maddesinde suç olarak gösterilen “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama”  suçunu oluşturmaktadır. Adıyaman’ın mevsimlik işçileri senenin 8 ayını başka illerde çalışarak geçinmektedirler.Nitekim bu ve benzeri haber ve manşetler  nedeniyle Giresun iline  fındık toplamaya giden Adıyamanlı mevsimlik işçilerimize  bir gurubun 11.08.2015 tarihinde ( yani bu manşetten bir gün sonra ) saldırmasıyla sonuçlanmıştır. Adıyaman STK’ ları olarak buna benzer olayların yaşanmasından endişe duymaktayız.

Bu nedenle milliyet gazetesinin 10.08.2015 tarihli manşetinden dolayı, kınıyoruz.Ayrıca bu manşet suç teşkil ettiğinden ilgililer hakkında suç İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına uç duyurusunda bulunuyoruz.

Basınımızı da bu tür konularda manşet atarken veya haber yaparken daha dikkatli dil kullanmaya davet ediyoruz.

Bizler İstanbul’daki KAHTA DERNEKLER FEDERASYONU olarak daima barışın, kardeşliğin, adaletin ve huzurun tarafıyız.Ülkemizde yaşanan son çatışma ortamının bir an önce son bulmasını,BARIŞ VE ÇÖZÜM SÜRECİNİN DEVAMINI TALEP EDİYORUZ.  13.08.2015

KAHTA DERNEKLER FEDERASYONU ADINA                            

                                                                                                                           BAŞKAN  AV.ALİ YÜCEL

Aşağıda Kahta-Fed’e bağlı derneklerin listesini görebilirsiniz:

1: Kahtalılar Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği

2:Tütenocak Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği

3: Esendere Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği

4: Karadut Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği

5: Koçtepe Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği

6: Geldibuldu Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği

7: Gigan Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği

8: Narince Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği

9: Sırakaya Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği

10: Narlıdere Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği

11: Akdoğan Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği

12: Bağbaşı Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği

13: Eski Kahta Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği

14: Damlacık Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği

15: Yolaltı Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği

16: Teşikan ve Çevre Köyleri Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği

17: Akpınar Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği

18: Dumlu Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği

 

Pusula İstanbul ( Abdulsamet Karaarslan)

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top