Bağcılar

İSTİKLAL MARŞI 93 YAŞINDA

İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin 93.Yıldönümü Bağcılar Mehmet Akif Ersoy Kültür Sanat Merkezi ve Müzesi’nde düzenlenen renkli bir programla kutlandı. Öğretmen ve öğrenciler Akif’in şiirlerini okurken, Yıldıztepe İlkokulu öğrencileri de işaret diliyle onlara eşlik ettiler. Dört Mevsim Tiyatrosu oyuncularının sunduğu “Dava Adamı Mehmet Akif” oyunu alkış topladı.

Bağcılar, İstiklal Marşı’nın kabülünün  93. Yıldönümü’nde anlamlı, renkli ve coşkulu bir programa ev sahipliği yaptı. Mehmet Akif Ersoy’un Kurtuluş ve Çanakkale savaşlarına yaptığı katkıların anlatıldığı programda İstiklal Marşı’nın 41 dizesi 41 öğrenci tarafından seslendirildi. Akif’in hayatıyla ilgili ayrıntıların ele alındığı tiyatro oyununu ilgiyle izleyen davetliler öğretmen ve öğrencilerin okudukları şiirleri coşkuyla alkışladılar.

DSC_2968

Bağcılar Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği programda Orhangazi İmam Hatip Lisesi, Bilgi Evi, Nene Hatun ve Yıldıztepe İlkokulu öğrencileri  ile öğretmenleri alkış topladılar.  Bilgi Evi öğrencileri’nin İstiklal Marşı’nın 41 dizesini okumasının ardından Orhan Gazi İmam Hatip Lisesi öğrencileri Nazlı Subaçdemir, Merve Namlıoğlu ile Hilal ve Başak Özhan Akif’in şiirlerini seslendirerek Kurtuluş ve Çanakkale savaşlarında yaptığı çalışmaları anlattılar. Akif’in hayatını anlatan ve şiirlerini seslendiren ikiz öğrenciler Hilal ve Başak Özhan davetlilerin büyük ilgisini topladı. Programın sonunda sahne alan Dört Mevsim Tiyatro’sunun oyuncuları “Dava Adamı Mehmet Akif” adlı oyunu sergilediler. Oyunda Akif’in Anadolu insanını kurtuluş savaşı ile ilgili bilinçlendirmek için yaptığı çalışmalar gözler önüne serildi. Oyun davetliler tarafından coşkuyla alkışlandı. Programda ayrıca İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun vatandaşlarla birlikte İstiklal Marşı’nın 41 dizesini okuduğu video görüntüsü de ilgiyle izlendi.

DSC_2977

BAĞCILAR EĞİTİM MERKEZİ OLUYOR

Kurtuluş ve Çanakkale savaşlarının ruhunun herkes tarafından tanınması halinde ülkemizdeki bütün sıkıntıların son bulacağını ifade eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, birbirimizi sevmemiz için çok sebep var. Hoca Ahmet Yesevi, Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli, Hacı Bayram Veli bu toplumun değerleridir.  Birbirimizi sevmememiz için beş sebep varsa sevmemiz için en az 50 sebep buluruz. Atalarımız Çanakkale’de İslam ortak paydasında bir araya gelmişler.” diye konuştu.  Salonu dolduran öğrencilere seslenen Çağırıcı, her şeyden önce iyi birer insan olmaları öğüdünde bulundu. Çağırıcı, “İyi bir insan olduktan sonra belediye başkanı, hakim ve savcı da olursunuz. Herkes birbirinin başarısıyla gurur duysun.” dedi. Bağcılar’da temiz ve bakımlı eğitim yuvaları kurmak için çaba gösterdiklerini ifade eden Çağırıcı, “30 trilyon lira harcayarak okulların dış cephe kaplamasını yaptırdım. Okullarımızı her yıl suyla yıkıyoruz.” diye konuştu. Türkiye’de çok az bulunan bir uygulamayı hayata geçireceklerini de ifade eden Çağırıcı, Bağcılar Meydan’da açacakları Dil Kafe’de hocalar eşliğinde Arapça ve İngilizce pratik yapılacağını ifade etti. Çağırıcı ayrıca 60 trilyon liralık proje olan Gençlik Merkezi’ni  de hizmete sunacaklarını sözlerine ekledi.

DSC_3012

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top