İstanbul'daki Adıyamanlılar

Adıyamanlılar Vakfı’ndan Teşvik Yasasıyla İlgili Bilgilendirme Toplantısı

Adıyamanlılar Vakfı’ndan Teşvik Yasasıyla İlgili Bilgilendirme Toplantısı

Adıyamanlılar Vakfı, hükûmetin Adıyaman’ın da yer aldığı 23 ili kapsayan teşvik yasasıyla ilgili bilgileri masaya yatırmak ve İstanbul’daki İşadamlarına aktarmak için önemli bir toplantıya daha ev sahipliği yaptı.

TBMM Başkan Vekili ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın’ın da iştirak ettiği toplantıda, işadamlarına önemli müjdeler verildi.Toplantıda Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Hacı Daştan, İş-Kur İl Müdürü Mehmet Emin Yücekaya, İpekyolu Kalkınma Ajansı Uzmanı ve Adıyaman Sorumlusu Onur Yıldız tarafından 23 ili kapsayan teşvik yasasıyla ilgili önemli bilgiler verildi.

Yüzlerce işadamının iştirak ettiği toplantının açılış konuşmasını yapan Adıyamanlılar Vakfı Genel Başkanı Ramazan Aksoy, toplantının devlet-işveren arasında son derece önemli olduğunu belirtti.

Aksoy, “Doğrusu hükûmetimizin çıkarmış olduğu teşvik yasası ile birlikte ve Sayın TBMM Başkan Vekilimiz ve Adıyaman Milletvekilimiz Ahmet Aydın’ın önemli açıklamalarıyla birlikte devletin ilgili mercileri tarafından tam anlamıyla bilgi sunumu yapılmasının, özelde Adıyaman’a genelde ise Türkiye’mize önemli bir katma değer katacağına inanıyorum. Bu toplantı sonucunda elde edileceğimiz pozitif enerji ile birçok Adıyamanlı işadamı arkadaşımızın Adıyaman’da yatırım yapacaklarına inanıyorum” dedi.

Vakfın bir önceki dönem başkanlık görevini yürüten Ömer Özkartal ve Vakfın Kurucu Genel Sekreteri Mahmut Göksu ise vakıf çalışmaları hakkında bilgiler vererek, Adıyamanlılar Vakfı’nın bütün Adıyamanlıların evi olduğunu ve bugüne kadar eğitimde, sporda, kültür ve sanatta ve sosyal hizmet alanında gerçekleştirilen önemli hizmetlerle Türkiye’nin saygın sivil toplum kuruluşları arasına girmeyi başardığını anlatarak bütün Adıyamanlıların kendi vakfına sahip çıkmalarını istediler.

Daştan, “Pakette Cazip Avantajlar Yer Almaktadır” 

Adıyaman’ın sanayisi, ekonomik durumu, sanayi bölgeleri ve Adıyaman’daki yatırımcılara sağlayacağı yatırım olanakları, destek ve avantajlar konusunda bilgiler veren Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Hacı Daştan, yeni teşvik yasası ile ilgili önemli bilgiler arz etti. Pakette Adıyaman’da yatırım yapmayı düşünen iş adamları açısından önemli avantajlar sağlanmaktadır” diyerek konuya ilişkin bilgiler verdi.

Yıldız, “Temel Felsefe İstihdamı Arttırmaktır” 

Taşradaki tek kuruluş olarak Cazibe Merkezleri konusuyla alakalı tek kuruluş olan İpekyolu Kalkınma Ajansı Uzmanı ve Adıyaman Sorumlusu Onur Yıldız, Sayın Başbakanımız tarafından Doğu ve Güneydoğuya yönelik yatırım-destek hamlesi kapsamında 23 ilin yer aldığı yeni teşvik yasasının Doğu ve Güneydoğunun kalkınması açısından son derece önemli olduğunu anlattı.

Yıldız, “Teşvikteki en büyük amacın az gelişmiş bu 23 ilimizde istihdam, üretim ve ihracatı artırmak, imalat sanayi ile çağrı merkezi ve veri merkezi yeni yatırım projelerini desteklemekle birlikte sanayii imalatında yarım kalmış ya da yatırımı tamamlanarak işletme sermayesi yetersizliği nedeniyle işletmeye geçememiş veya kısmen geçmiş yahut başka sebeplerle faaliyet göstermeyen tesisleri ayağa kaldırmaktır “diyerek, paket ile ilgili kapsamlı bir şekilde açıklamalarda bulundu.

Yücekaya, “Teşvik Yasası, Yatırımcılar İçin Önemli Bir Fırsattır” 

Adıyaman’ın demografik yapısı ve İş-Kur’un yatırımcıya yönelik destekler ve istihdam alanlarının neler olduğuna dair bilgiler veren Adıyaman İş-Kur İl Müdürü Mehmet Emin Yücekaya, yeni teşvik yasasını yatırımcılar açısından önemli bir fırsat olarak değerlendirdi. 

TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın Tarihî Müjdeyi Vakfımızda Verdi:

 “OSB’de Yapılan Yatırımlar, 6. Bölgedeki Bütün Teşviklerden Yararlanacak”

Adıyamanlılar Vakfı’nın bu önemli toplantısına iştirak ederek iş adamlarını ilgilendiren tarihî müjdeyi Adıyamanlılar Vakfı’nda veren TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın, Bakanlar Kurulu kararıyla 5. Bölgede yer alan illerin OSB’lerinde yapılan ve yapılacak olan yatırımlar 6. Bölgedeki mevcut OSB’lerde var olan bütün teşviklerden yararlanacağını söylemesi, yatırımcı iş adamlarının yüreğine âdeta su serpti.

Aydın, “23 il için başlatılan teşvik yasasının Adıyaman ilimizi sosyo ekonomik anlamda kalkınmasına vesile olabileceği kadar, 5. Bölgede yer alan illerin OSB’lerin 6. Bölgedeki illerin bütün teşviklerden yararlanacağına dair Bakanlar Kurulu kararının çıkmasıyla inanıyorum ki Adıyaman ilimiz âdeta bir yatırım kenti olacak ve böylece binlerce işsiz insanımıza istihdam kapısı aralanmış olacaktır. Bu toplantıya başlamadan önce Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekçi ile yaptığımız görüşmeden sonra bu konuyla alakalı ilk müjdeyi Adıyamanlılar Vakfı’nda vererek kamuoyuna duyuruyorum. AK Parti hükûmeti döneminde, OSB’lerde çok ciddi manada yatırımlar yapıyoruz. Adıyaman OSB’de son iki yılda 850 dönüm alan kamulaştırdık. Bunun için de 45 milyon TL kamulaştırma bedeli ödedik. Hamdolsun, Adıyaman söz konusu olunca araladığımız bütün kapılar açılıyor. Bu aşamadan sonra artık yağ var, şeker var, un var ve bu helvayı da siz değerli işadamlarının yapacağına inanıyorum. Devlet artık eskisi gibi değil, yatırım yapmak isteyen bütün yatırımcıların önünü açmak için elinden gelen gayreti sarf etmeye devam ediyor. Bu tarihî fırsatı kaçırmamanızı tavsiye ediyorum. Bundan böyle yapacağınız yatırımla hem siz kazanacaksınız, hem Adıyaman kazanacak hem de devletimiz kazanacak. Bir kişi ile yatırım yapma gücünüz yoksa üç beş kişi bir araya gelerek güzel yatırımlar gerçekleştirebilirsiniz. Huzur ve güven çok önemlidir. Bu anlamda Adıyaman, Türkiye’nin en şanslı illerinin başında yer almaktadır. Türkiye’nin geleceğine hep birlikte yön vermek için el ele ve omuz omuza vermek zorundayız” diyerek verdiği bu önemli müjde ile büyük alkış aldı.

 

Toplantının sonunda Adıyamanlılar Vakfı Mütevelli Heyeti kararıyla Ocak ayı içerisinde Halep’e gönderilen 19 tır dolusu gıda yardımında bulunan vakıf yöneticilerine ve işadamlarına yönelik hazırlanan teşekkür plaketi, TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın tarafından takdim edildi.

Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

çok içmek