İstanbul

İstanbul’da Nevruz ateşi 22 Mart’ta yakılacak

İstanbul’da Nevruz ateşi 22 Mart’ta yakılacak

İstanbul, Aydın ve Şırnak’ta Nevruz tertip komiteleri açıklama yaparak, baskı ve zulme karşı isyan ateşini birlikte yükseltme çağrısı yaptı.

İstanbul Nevruz Tertip Komitesi, 22 Mart’ta Kazlıçeşme’de düzenleyecekleri Nevruz kutlamalarının programını açıklamak ve çağrı yapmak amacıyla HDP il binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantının yapıldığı salona, “Şengal ve Kobanê’de yükselen direniş ateşi Ortadoğu’yu özgürleştiriyor” pankartı asılırken toplantıya HDP İstanbul il eş başkanları Ayşe Erdem ve Cesim Soylu da katıldı. Toplantıda söz alan HDP İstanbul İl Eş Başkanı Cesim Soylu, Ortadoğu halklarının Nevruz’u diriliş günü olarak kutladığını ifade ederek, “Demirci Kawa’dan beri diriliş bayrağı hiç düşmedi. Tıpkı Mazlum Doğan’ın elindeki meşale, tıpkı Kobanê ve Şengal’deki çağdaş Kawalar gibi” dedi. Gerek Türkiye gerekse Kürdistan’da Nevruz’un egemenlere karşı halkların birleşik gücünü ifade ettiğini dile getiren Soylu, herkesi Kazlıçeşme’de yapacakları Nevruz kutlamalarına çağırdı.

İstanbul'da Nevruz ateşi 22 Mart'ta yakılacak

Soylu’nun ardından Tertip Komitesi adına açıklama yapan Sadrettin Güler, Nevruz’u Kobanê devriminin coşku ve heyecanıyla karşıladıklarını dile getirdi. Türkiye, Kürdistan ve Ortadoğu’da yaşanan tarihi gelişmelerin bu yılki Nevruz’u daha anlamlı ve önemli kıldığına işaret eden Güler, “Demokrasi ve özgürlüğe susamış halkların, güzel günlere olan özlem, inanç ve coşkusuyla, yeni yaşamın müjdecisi Nevruz’a merhaba diyoruz” dedi. Güler, İstanbul’da Nevruz’u halklarla birlikte alanlarda kutlayacaklarını ve milyonlarla, barış, demokrasi ve özgürlük taleplerini daha yüksek sesle haykıracaklarını söyledi.

MİTİNGE DEMİRTAŞ VE TUNCEL KATILACAK

Güler, 22 Mart Pazar günü, İstanbul Kazlıçeşme meydanında saat 11.00’de düzenlenecek Nevruz’da yüz binlerce insanın tek ses, tek yürek olup, İstanbul’dan Kobanê’ye ve Şengal’e ses vereceğini söyledi.

Mitinge, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Halkların Demokratik Kongresi Eş Sözcüsü Sebahat Tuncel’in konuşmacı olarak katılacakları bilgisini de paylaşan Güler, mitinge yurt içi ve yurt dışından çok sayıda devlet, parti, demokratik kitle örgütü ve basın temsilcisinin de davet edildiğini belirtti

Kutlamada Kawa, MKM Korosu ve Grup Munzur’un türküleri, sinevizyon gösterileri ve şiirlerinin de olacağını belirten Güler, herkesi 22 Mart’a Kazlıçeşme’de baskı ve zulme karşı isyan ateşini yükseltmeye çağırdı.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top