İstanbul

Engeller Başarıya Engel Değildir

 

Açılış konuşmasının ardından Ayşe Işık’ı anlatan bir sinevizyon gösterisi sunuldu.

Küçük yaşlarda geçirdiği bir kaza sonucunda her iki kolunu kaybeden, fakat hayattan asla kopmayan kaybettiği ellerinin yerine ayaklarını koyarak beklide en zora talip olan ressam Ayşe Işık, bu azmi, gayretiyle kamuoyunun takdirini kazanmış, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Başbakanı tarafından konuk edilerek ödüle layık görülmüş bir ressam. Işık bu akşamki konferansına verdiği mücadeleleri ve sonucunda aldığı başarıları anlatarak başladı. Işık, ‘İnsanoğlu herhangi bir kayıp yaşadığında en basiti bir parmağını kaybettiğinde hemen isyana başlıyor. Ama unutmayalım ki yaşadığımız toplumda engelleri sebebiyle hayata tutunamayan insanlarımız var. Onlara imkan sunarak hayata tutunmalarını sağlamak bizlerin görevi.

Geçtiğimiz aylarda AKYAD ile bir çalışma grubu oluşturduk, inşallah güzel işlere hep beraber imza atacağız’ diyen Ayşe Işık başarıya ulaşmak için engellerle mücadele etmek gerektiğini, bazılarımızın bu konuda daha şanslı olduğunu ifade etti

Işık, ’Adıyaman’da 240 bine yakın engelli var. Buradan derneklerimize ve işadamlarımıza bu kadar engellimiz varken bir engelli yurdu açılmalı diyorum ve istiyorum. Ben İstanbul dışındaki ilk sergimi Kayseri yerine kendi memleketim olan Adıyaman’da açmak isterdim. Alanya’da bir sergi açmıştım ve oradaki belediye başkanının çalışmalarını her fırsatta anlatmaya çalışıyorum. Çünkü yapılacak her çalışmada alınacak her ruhsatta önce engellilerin yararlanabileceği ortamlar oluşturulmasını hedef alan bir çalışma yürütüyor.  Ama Adıyaman’da bu çalışmalar neredeyse yok seviyesinde. Umarım bizde bu duyarlılığı gösterir ve Adıyaman’da ki engelli kardeşlerimize bir ufuk açar, sosyal hayata girebilecekleri bir kapı aralarız’ Işı ayrıca yapılacak çalışmalarda sivil toplum örgütlerinin daha duyarlı olmaları dileğinde bulundu.

Program seminerin ardından Ayşe Işık’a çiçek takdim edilmesiyle son buldu.


1 Yorum

1 Yorum

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

çok içmek