İstanbul

Büyükçekmece Belediyesi Çevre Konusunda Atağa Geçti.

Büyükçekmece Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü gerçekleştirdiği yeni projelerle; sürdürülebilir ekonomik dengeleri gözeterek daha temiz, daha yaşanabilir dünyaya ilişkin büyük bir sorumluluğu yerine getiriyor.

Başkan DR. HASAN AKGÜN’ün önderliğinde Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Z. Zuhal AKANSU, sorumluluğunu üstlendiği birimin denetim, kontrol gibi yükümlülüklerini, işletme sahiplerini bilgilendirme ve bilinçlendirme konusunda yaptığı organizasyonlar aracılığıyla başarıyla dengeliyor.

Mart ayı boyunca her Çarşamba Kumburgaz’daki belediye binasında gerçekleştirilen toplantılar bunlardan biri. Toplantılarda Büyükçekmece Belediyesi’nin Geri Dönüşüm Projesi’nden, Ambalaj Atıklarının Toplanması konusundaki çalışmalara, Hava Kirliliğinin Önlenmesi Yönetmeliği’nden, Sera Gazı Salınımının Önlenmesi Yönetmeliği’ne bir çok konu farklı uzmanlarca kısa sunumlarla anlatılıyor.

Akansu’nun, üzerinde en çok durduğu konuların başında ise, varlığı kaçınılmaz olan sanayi kuruluşlarının etraflarının yeşillendirilerek, hem göze, hem ruha hitap edecek bir görüntüye ulaşmak hem de ağaçların klimatolojik, ekolojik etkilerinden istifade etmek.

İşletme yöneticileri, bu toplantılar vasıtasıyla Çevre Mevzuatı açısından yükümlülüklerini de öğrenerek, istenmeyen yaptırımlarla karşılaşma ihtimalinden uzaklaşma imkanı buluyorlar.

Örneğin; Çevre Mühendisleri Odası üyesi Çevre Görevlisi Fatih Özkan ile Çevre Yönetim Firması Yöneticisi İletişim Uzmanı Gürkan Tosun’un gerçekleştirdiği ve gerçekleştirmeye devam edecekleri ‘Çevre Mevzuatı,  Ana Hatlar’ konulu kısa sunum; Çevre İzni almak zorunda olan firmaların nasıl hareket etmeleri gerektiğini ayrıntılı bir şekilde ortaya koyuyor.  Diğer yandan yine aynı sunumun içinde katılımcılar, Ambalaj Atık Bildirimi ve Belgelendirmesini nasıl yapacakları konusunda aydınlatıcı bilgi elde ediyorlar.

Tepecik, Muratbey, Pınartepe ve Mimarsinan bölgelerinden davet edilen işletmelerin böyle bir etkinliğe katılımı konusunda gösterdikleri duyarlılık, Büyükçekmece’de çevre konusunda yapılan ve yapılacak olan çalışmalarda daha verimli sonuçlara ulaşılabilmesinin habercisi niteliğinde.

Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

çok içmek