Dünya

Işid Kobani’ye Saldırdı | Son Dakika

Işid Kobani’ye Saldırdı | Son Dakika

Terör örgütü DAEŞ’in Kobani (Ayn Arap) ilçesinde bomba yüklü iki araçla saldırı düzenlediği bildirildi.

images (1)

 MÜRŞİTPINAR

Terör örgütü DAEŞ’in Halep’in kuzeydoğusunda yer alan Kobani (Ayn Arap) ilçesinde bomba yüklü iki araçla saldırı düzenlediği bildirildi.

Suriye Devrim Koordinasyonundan (SRC) yapılan açıklamada, terör örgütü DAEŞ’in Halep’in kuzeydoğusundaki Kobani ilçesinde, “PYD güçlerine ait kıyafetler giyerek bomba yüklü iki araçla saldırı düzenlediği” belirtildi.

AA’nın güvenlik kaynaklarından edindiği bilgiye göre, saldırıya ilçede uzun süredir beklemede olan ve “uyuyan hücreler” olarak tabir edilen özel gruplar da katıldı.

DAEŞ merkezdeki stratejik binaları ele geçirdi

İlk belirlemelere göre 8 kişinin öldüğü, 41 kişinin yaralandığı DAEŞ saldırısında, güvenlik kaynakları can kaybının daha yüksek olduğunu ancak çatışmaların sürmesi nedeniyle sağlıklı bilgiye ulaşılamadığını kaydetti.

Diğer yandan, ilçe merkezine düzenlenen baskında, PYD  tarafından karargah olarak kullanılan ve “4’lü güvenlik kuşağı” olarak adlandırılan bitişik binalar terör örgütü DAEŞ’in eline geçti.

Binaların çevresinde yoğunlaşan şiddetli çatışmalar sürüyor.

İntihar saldırısı güvenlik kamerasında

Mürşitpınar Sınır Kapısı’nın güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerde ise Kobani’nin güneyinden  gelen bir otomobilin, gümrük sahasındaki yerleşim birimlerinin olduğu bölgeye hızla giriş yaptığı, ardından patlamanın meydana geldiği görülüyor.

Sınır kapısı önünde toplanan az sayıdaki Suriyeli’nin ülkelerine geçişine izin verilmedi.

Şanlıurfa Valiliği’nden iddialara yalanlama

Öte yandan Şanlıurfa Valiliğinden, “Kobani’deki intihar saldırısını gerçekleştiren DAEŞ militanlarının Türkiye’den bölgeye gittiği” yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, patlamada yaralanan 41 kişinin Mürşitpınar Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye tedavi amacıyla alındığı kaydedilerek, “Bu iddialar asılsız olup elimizdeki veriler örgüt üyelerinin Suriye’nin Cerablus kentinden Kobani’ye sızdığını ispatlamaktadır. Buna ilişkin görüntüler de en kısa sürede kamuoyuyla paylaşılacaktır. Bölgedeki hassas durumu provoke etmek isteyenler olabileceğinden bütün halkımızı sağduyuya davet ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: AA

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top