Dünya

İran’da ilk kez kısasa kısas cezası uygulandı

İran'da ilk kez kısasa kısas cezası uygulandı

İran’da ilk kez kısasa kısas cezası uygulandı

İran’da 10 yıl önce Davud Roşanay’ın yüzüne kezzap atan Hamid S. adlı kişiye kısasa kısas uygulanarak gözü kör edildi ve kulağı ameliyatla alındı.

İran’da şeriatın “kısasa kısas” cezası ilk kez bir kezzap saldırısıyla ilgili davanın ardından uygulandı.

2005 yılında Hamid S. isimli bir kişi Davud Roşanay’a kezzapla saldırmış ve saldırı yüzünden Roşanay geçirdiği onlarca ameliyatın yanı sıra bir gözünü ve kulağını kaybetmişti.

GÖZÜ KÖR EDİLDİ, KULAĞI ALINDI

Davud Roşanay’ın yüzüne kezzap atıp sol gözü ve kulağını kaybetmesine yol açan Hamid S.’nin sol gözü kezzapla kör edildi. Hükümlünün ayrıca bir kulağı da ameliyatla kesilerek alındı.

İran'da ilk kez kısasa kısas cezası uygulandı

ULUSLARARASI İNSAN HAKLARI ÖRGÜTÜ CEZAYI KINADI

Mahkemeye yüzünde bir maskeyle gelen Davud Roşanay, bu olayın ardından defalarca ameliyat olduğunu, büyük acılar çektiğini ve iş yapamaz hale geldiğini söyleyerek kendisini bu hale getiren Hamid S.’yi affetmediğini söylemişti.

Merkezi Norveç’te bulunan Uluslararası İran İnsan Hakları Örgütü, cezayı kınadı. Örgüt sözcüsü Mahmur Amiry-Moghaddan, cezayı “Barbarlık” olarak niteledi ve “Böyle bir cezalandırma yöntemi şiddeti durdurmaz. Ayrıca hipokrat yemini etmiş bir doktorun böyle bir cezalandırmayı uygulaması kabul edilemez” diye konuştu.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top