Bağcılar

HDP GERGER İLÇE TEŞKİLATI İÇİN KOLLAR SIVANDI

Gergerliler Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneğinde bir araya gelen Gergerliler, Halkın Demokrasi Partisi Gerger ilçe teşkilatının kurulması ve yönetilmesi için gönüllü olduğunu açıklayan Mustafa ÖZDEMİR’e desteklerini açıkladılar.

İstişare toplantısına çok sayıda iş adamının yanı sıra Gergerli sivil toplum kuruluşu başkan ve yöneticileri de katıldı.

İstişare toplantısı sonucunda HDP Gerger ilçe teşkilatının oluşturulması için ön çalışmaları yürütecek bir komisyon kuruldu. Kurulan komisyonda Neşet Kandemir, H.Bayram Sav, Nihat Saltaş, Mustafa Özdemir, Ramazan Doğan, Sait Kaymaz, Aziz Çiçek, S.Sami Yılmaz’ın yanı sıra Muzaffer İris yer aldı.

HABER: MEHET EMİN SARICAN

İstişare toplantısına söz alan katılımcılar şunları dile getirdi:

“DOSTUN DÜŞMANIN BELLİ OLACAĞI GÜNLERDEN GEÇİYORUZ”

Hacı Kabak: “Zor günlerden geçiyoruz dostun düşmanın belli olacağı günlerden geçiyoruz. Bir dünya savaşı niteliğinde Kobani’de savaş sürüyor. Bir yandan vahşi çetecilerle kahramanca mücadele eden Kürtler, diğer yandan bütün ayak oyunlarını sergileyen dünya devletleri böyle zamanlarda birlik olmak lazım. Çünkü birliğin çok önemi var moral olarak da var, fiziki güç olarak da var. Bugün Kürtleri bir araya getiren ise ne yazık ki bir felaket. Sanırım çağrıcılarımızın gündeminde de böyle bir şey var. Yıllarca Kürt Ulusal Hareketine katkısı olan ve savunuculuğunu yapan Özdemir ailesinin bu savunuculuğu yapmadığı tek yerde de Gerger’de de yapma kararını aldıklarını bizlere açıklamak için bizleri bir araya getirdiler ayrıntıları Mustafa bey bizlere anlatacak” dedi.

“GENİŞ KATILIMLI TOPLANTILARDA GERGER İLÇE TEŞKİLANI ORTAYA ÇIKARMALIYIZ”

Mustafa Özdemir: ” Gerger’de güçlü bir ilçe teşkilatına ihtiyaç var ve konuşarak tartışarak hep birlikte bir şeyler yapmaya karar verelim istiyorum. Buradaki arkadaşlarım destek verirlerse sadece Özdemir ailesi olarak değil, hep birlikte Gerger’de bir şeyler yapalım. Gerger’de bulunan ve seçim çalışması yürüten arkadaşlarımızın biraz zayıf kaldıklarını düşünüyorum. Bunun nedenini ise İstanbul’da bulunan Gergerlilerin Gerger’e uzak kalmasına bağlıyorum. Ben İstanbul’da bulunan Gergerlilerin Gerger’e sahip çıkmasını istiyorum çünkü Gerger yanlız kaldığı zaman ne yapılırsa yapılsın zayıf kalır. Bizim amacımız İstanbul’da bulunan arkadaşlarımızdan destek alarak bir komisyon oluşturmak ve bu komisyonla Gerger’deki arkadaşlarımızla da bir toplantı düzenleyerek geniş katılımlı toplantılarda HDP Gerger İlçe yönetimini ortaya çıkarmak.”

“HDP’NİN GERGER DE OY ÇIKARAMAMASI DUYARLI HERKESİ RAHATSIZ EDİYOR”

Sami Yılmaz: “Kürtler legal zemin 1990’dan beri siyaset yapıyor. Aradan yirmi dört yıl geçti ve bu hareket bazı alanlarda ciddi oy potansiyelini yakalarken Gerger gibi yerlerde pek bir varlık gösteremedi. Yaşanan süreçte ve gelinen nokta bu hareketin Gerger’de oy çıkaramaması duyarlı olan herkesi rahatsız etmiştir. Gelinen noktada Gergerlilerin bu siyaseti daha sağlıklı bir zemine oturtması ve sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum. Birçoğumuz siyaset yapmıyor olabiliriz. Siyaset yapmıyorsak da siyaset yapmayacaksak da Gerger’de böyle bir oluşumun sağlıklı olabilmesi için katkı sunabileceğimize inanıyorum. Bu partiyi Gerger’de hak ettiği noktaya taşımayı arzu ederim.”

“MADDİ VE MANEVİ DESTEĞE HAZURIZ”

Neşet Kandemir: “Gerger’deki kurulacak olan bu oluşum için hepimizin katkı sunması gerekiyor, sadece bir aileye mahsus olmaması gerektiğine inanıyorum. Gergerli olarak bu oluşuma maddi ve manevi her türlü desteğe hazırız. Gerger’de ve İstanbul’da yapılacak toplantılara katılarak katkı sunmak istiyorum.

“BU SÜRECEÇTE ELİMİZDEN GELENİ YAPMALIYIZ”

Mehmet Deniz: “Hükümet bir yandan barış sürecinden bahsederken diğer yanda binlerce köy koruyucusu alıyor ve kalekollar inşa ediyor. Bunlarda yetmiyormuş gibi IŞİD ve askerlerin kol kola görüntüleri ortaya çıkıyor. Bu nasıl barış süreci? Hükümet ne yapmak istiyor? diye soruyorum kendime. Bizler bu süreçte elimizden geleni yapmalıyız ve Gerger’e sahip çıkmalıyız. Gerger Kürdistan’daki diğer ilçeler kadar oy çıkaramayabilir fakat bilmenizi istiyorum Gerger’de geçmiş de hiç çalışılmadan yüzde 15, yüzde 20 civarında oy çıkabildiyse önümüzdeki süreç de sağlıklı bir çalışmayla çok daha başarılı olacaktır.”

“ÖZDEMİR AİLESİNİN KARARI MEMNUN EDİCİ”

Sait Kaymaz: “Özdemir ailesinin partimize geçme kararı geç verilmiş karar fakat geçte olsa verdikleri bu karar beni memnun etti. Burada bir heyet oluşturulmasını istiyorum Adıyaman il yönetimiyle de görüşüp Boğatekin ailesini de dışarıda bırakmamak kaydıyla yeni bir yönetim oluşturulsun ve bizler tekrar bir araya gelerek bu yönetime nasıl katkıda bulunabiliriz bunu konuşalım.”

“GERGER’İN KABUĞUNU KIRMASI İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPMALIYIZ”

Nihat Saltaş: “Adıyaman HDP İl Yönetimi ve İlçe Yönetimi ile görüşmelerimiz oldu bugüne kadar Gerger’de yapılan çalışmalar hep yetersiz kalmış hatta partimize yakışmayan olaylarda yaşanmıştır. Yaşanan bu olumsuzluklardan dolayı halkımızın partimize olan bakış açısını değiştirmemiz lazım. Bugünden itibaren burada bulunan arkadaşlarımızın Gerger’deki yakınları arkadaşları vasıtasıyla partimize sahip çıkmaya çağırıyorum. Bugün Adıyaman HDP İl Başkanlığıyla görüştüm HDP olmadığından DBP ye atama yöntemiyle belirleneceğini ve bu atamanın Gergerlilerin görüşü alınarak yapılacağını söyledi. Boğatekin ailesi dışarıda bırakılmadan yeni belirlenecek yönetim, pozif çalışmalar yapması gerektiğini düşünüyorum. Gerger’in kabuğunu kırması için burada bulunanların elinden geleni yapması gerekiyor.”

“GERGERLİLER İSTABULDA VERDİKLERİ MÜCADELEYİ GERGER’E TAŞIMALILAR”

Mahmut Özdemir (GERSOY-DER BAŞKANI): “Bu toplantıyı çok değerli buluyorum. Geç kalınmış bir toplantı. Toplantının daha verimli geçe bilmesi içinde çıkış noktasına bakmak lazım. Çıkış noktası; bu partinin Gerger’de nasıl taban bulacağı ve nasıl bir siyaset yapacağıdır. Gerger’de partinin oy oranı çok düşük ama İstanbul’a baktığımızda da “Yurtsever” bedel ödemiş bir birinden değerli yüzlerce Gergerli var. Fakat İstanbul’da verdikleri bu mücadeleyi Gerger’e taşıyamıyorlar. İşte sıkıntı bu. Bugünkü toplantının amacı da buradaki duyarlılığı Gerger’e nasıl taşırız. Bölgeye baktığımızda bölge bir ateş çemberi ve Kürtlerin başına bela olmuş bir terör örgütü var işte bu hengâme içerisinde Gerger’de ne yapılabilir? Bu toplantıyı sadece Özdemirler bazında değerlendirmemek gerekiyor bu partiye herkes başkanlık yapabilir herkes bu partide görev alabilir. Bu partinin Gerger’de daha iyi bir yere gelebilmesi için bu toplantı olmazsa olmazdı.

“GERGER İLE YETERİNCE İLGİLENMİYORUZ”

Gülüm Bayram: “Gerçekleştirdiğimiz bu toplantı önemli bir toplantıdır. Umarım toplantı sonunda toplantını fıtratına uygun bir karar çıkar. Şu bir gerçek ki bizler İstanbul’da statümüz ticari yaşamımız ne olursa olsun bu coğrafyaya aitiz. Bu coğrafyadaki gelişmeler bizleri de ilgilendiriyor. Bölgede yaşanan sorunlar birlik kültürünün önemini ön plana çıkarıyor. Bu birlik kültürünü mahallîmize nasıl empoze ederiz bu konuşmamız lazım. Halkın Emek Partisi’nin (HEP) Adıyaman’da ilk kurulan ilçesi Gerger’dir. 1991 deki seçimde SHP ile HEP’in yaptığı ittifakta Gerger’de 873 oy almıştır Halkın Emek Partisi. Aradan bu kadar zaman geçmiş Kürt Siyasal Hareketi meşru zemin kazanmış fakat Gerger geri gitmiştir. Bunun nedeni Gerger’de yaşayan insanlar değildir. Bunun nedeni bizleriz. Kendi ilçemiz ile yeterince ilgilenmemizdir.”

“GERGER’DE BUGÜNE KADAR ÇALIŞMA YÜRÜTEN ARKADAŞLARA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Mahmut Özdemir: ” Bugüne kadara partimizin Gerger’de çalışma yürüten arkadaşlara sonsuz teşekkür ediyorum. Bizlerin bugün yapacağı tanıdıklarımızı, ailemizi ve yakın çevremizi partiye kanalize edelim çalışabilecek arkadaşlarımızı ortaya çıkaralım ve Adıyaman İl Yönetimine sunalım. Bunun bu aşamada çok daha önemli olacağını düşünüyorum.”

“KÜRT HALKI KATLİAMA UĞRARKEN SES ÇIKARMAYAN KÜRDÜN İNSANLIĞINDAN ŞÜPHE EDERİM”

Mahmut Subaşı: “Gerger’deki cehaleti aşabilmemiz için İstanbul’daki Gergerliler olarak kurulacak olan HDP yönetimine maddi manevi destek olmamız gerekiyor. İnsanlar bu partiye oy verirken korkuyorlar bu korkuyu aşmaları için elimizden geleni yapmalıyız. Özdemir ailesinin kararı geç kalmış bir karardır. Yeni yönetime Boğatekin ailesinden birinin de muhakkak alınarak Gerger’de ilçe yönetiminin kurulması gerekiyor. Bakın arkadaşlar bizler; Saraybosna’ya ağladık, Azerbaycan’a ağladık, Çeçenlere ağladık, Kıbrıs’a ağladık, Filistin’e ağladık, Mısır’da bir kızın gönderdiği mektuba ağladık şimdi Kobane de katliam yapılıyor, Şengal’de katliam yapılıyor Cumhurbaşkanı “düştü düşecek” diyor. Kürt olup da azıcık kanı olan maddi olarak ve manevi olarak destek çıkamıyorsa tek bir oyu var oyunu versin. Kürt halkı katliama uğrarken tek bir oyu olup da o oyu vermeyen ve ses çıkarmayan Kürdün insanlığından şüphe ederim.”

“GERGER’DEKİ CAN SIKICI ŞEYLER AZALABİLİR”

Ramazan Yıldırım: “Gerger’in yeni bir oluşuma ve desteğe ihtiyacı var. HDP fıtratına uygun bir örgütlemeye gider ve buradan da bu örgütlemeye destek verirsek Gerger’deki can sıkıcı şeyler azalabilir. Şimdiden teknik konularda boğulmadan desteğimizi açıklayalım ve en kısa zamanda tekrar bir araya gelelim.

“BURADA BULUNANLARIN HEMŞERİLİK BAĞI VE YURTSEVERLİK BAĞI VAR”

Turan Sarıtemur: Burada bulunanların hemşerilik bağı altında yurtseverlik bağı var. Özdemirler ‘in bu partiye gelmesi önemli bir kazanım. Partinin çıtasını yükseltecek sonuç alabilecek kişilerin parti yönetimine seçilmesi çok önemli buna dikkat etmeliyiz kapı kapı dolaşacak anlatacak ve destek alabilecek kişilerin yönetime seçilmesi çok önemli. Bizlerinde buradan destek olması bir o kadar önemlidir.”

“YÖNETİMİ GERGER’DE BELİRLEYELİM”

Ferat Boğatekin:” Gördüğüm gözlemlediğim kadarıyla biz şuanda yanlış bi hareket yapıyoruz. Nasıl yanlış bir hareket yapıyoruz? Özdemirlerin HDP’ye katılması önemli ama neden Gerger’den kimse yok burada her köyden birileri olmalıydı kapsayıcı olmalıydı bu toplantı. Lütfen “Gerger Siyasetini” bu partinin içine katmayalım. Bu parti birilerinin partisi olmasın, sistem partisi olmasın. Sistem partisi olursa Gerger’de HDP kaybeder. Gerger’de zor zamanlarda emek vermiş insanları dışlamadan genel kapsayıcı olacak şekilde yönetimi Gerger’de belirleyerek buradan da destekleyerek bir şeyler yapmalıyız.

KATILIMCILAR:

Mustafa Saman – Ömer Faruk Karaarlan – Sait Kaymaz – Kadir Selvitopu –Mahmut Subaşı –

Ömer Aslan İbrahim Türkan – Mehmet Mirza – Saime Oğuzhan – Hacı Kabak – Turan Sarıtemur –

Mustafa Özdemir – Üzeyir Uygur – Cemal Alp – Mustafa Karahan – İbrahim Mente – Ramazan

Baydan – Aziz Çiçek- Bayram Sav – Ahmet Şükrü Kaymaz – Mahmut Özdemir – Ramazan Yıldırım –

Gülüm Bayram- Ferat Boğatekin – Zeynal Kılınç – Muzaffer İris – Hacı Bayram Özdemir –

Nihat Saltaş – Cemal Deniz- Yusuf Altıntaş – Neşet Kandemir – Ahmet Karaevli – Mehmet Deniz –

Mehmet Aksakallı – S.Sabri Yılmaz  – Emin Doğan – Ramazan Doğan – Hayrettin Palalı –

Reşit Sevinçtekin – Mustafa Özdemir – Mahmut Özdemir – Hacı Bakırcı – Mehmet Emin Sarıcan

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top