İstanbul

HDP CHP’li Karadaş İle Saman’ın Adaylıklarını Kabul Etmedi

HDP CHP’li Karadaş İle Saman’ın Adaylıklarını Kabul Etmedi

Bir süredir kongre hazırlık çalışmaları yürüten Halkın Demokrasi Partisi Sultangazi İlçe Örgütü, adayların belirlenmesi konusunda titizlikle çalışılırken bazı isimler üzerinde yoğun tartışmalar yaşandığı söyleniyor.

HDP Sultangazi yönetim kurulu aday adaylarının sır gibi saklandığı listelerde bazı isimlerin ise halk tarafından istenmediği ve yoğun tepkilerin yaşandığı söylentiler arasında.

Ramazan Saman’a HDP Sultangazi  tabanından tepki

CHP’den HDP’ye geçen  2014  yerel seçimlerinde CHP Sultangazi ilçe başkanı tarafından  seçim yürütme kurulu başkanlığına atanan  Hıdır Karataş  beşli komisyonda yer alan  Ramazan Saman’ında HDP’ye  geçtiği söylentiler arasında yer alıyor.

CHP’liler tarafından Ramazan Saman’ın HDP Sultangazi İlçe Başkanlığına önerildiği fakat halkın yoğun tepkisi   Önce Arkadaşların partide emek verip daha sonra uygun görüldüğü takdirde getirilmesinin istekleri üzerine  22 Kasım’da yapılacak olan HDP Sultangazi İlçe Kongresinin iptal edildiği ve  15 aralık 2014 yapılacağı  açıklandı.

Geçtiğimiz yerel seçimlerde CHP’den Sultangazi Belediye Meclis Üyesi olan sekiz isimden yalnızca birinin  eğer kongre Ramazan Saman’ın ilçe başkanlığı Hıdır Karadaşın Millet vekili Adaylığıı kabul edilseydi  CHP’den İstifa ederek HDP’ye geçeceği  basın önünde rozet takılacağı söyleniliyordu.

HDP Hıdır Karadaş’ı da istemiyor

CHPli Hıdır Karadaş’ında HDP’liler arasında tepkilere neden olduğu söylentiler arasında. Hıdır Karadaş’ın CHP’den istifa ederek HDP’ye geçmek istediği ve yapılacak olan HDP Sultangazi Kongresinde yönetici seçilerek 2015 seçimlerinde HDP’den millet vekili adayı olacağı söylentileri HDP Sultangazi tabanında tepkilere neden olduğu ve adaylığının geri çekildiği söyleniyor.

Hıdır karadaş daha önce CHP’den ihraç edilmişti

Karadaş 2001 yılında Kongre ile Gaziosmanpaşa İlçe Başkanı olur. 2003 yılında 2 yıl süreli olarak partiden ihraç edilir. Aday olmasına muhtemel bakılan 2007 yılında ilçe kongresine 1 hafta kala bir şekilde üye kaydının düşürüldüğü ortaya çıkıyor. Karadaş’ın 2009 Haziran ayında üyeliğinin varlığı ortaya çıkıyor ve ardından 2010 Ocak ayında ki kongrede CHP Sultangazi ilçe başkanlığına aday oluyor. Hıdır Karadaş bu kongrede az farkla seçimi kaybetmiş ama tabanda önemli bir yer edinmişti.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top