Güngören

Güngören’de Nevruz Cemresi Gönüllere Düştü

Güngören Belediyesinin her yıl farklı bir konsept ve içerikle hazırlayıp sunduğu baharın muştusu Nevruz Bayramı kutlamaları bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu.
Erdem Bayazıt Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Nevruz Bayramı kutlamalarını Türkistanlılar Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği ile Özbekistan Büyükelçiliği birlikte düzenledi. Güngören Belediyesinin ev sahipliğini yaptığı programa Türkiye’de yaşayan ve Özbekistan’dan gelen Özbekler yoğun ilgi gösterdi.
Programda öncelikle misafirlere geleneksel Özbek pilavı ikram edildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda Türkistanlılar Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Ekber Yassa günün anlam ve önemini belirten kısa bir konuşma yaptı. Güngören Belediye Başkanı Şakir Yücel Karaman, “Baharın gelişini temsil eden Nevruz Bayramının kültürümüz içerisinde önemli bir yere sahip olduğunu belirterek günümüzde çevre duyarlılığını artırmaya çalışan çevrecilerin Nevruz Bayramı’nı ihmal etmemesi gerektiğini” dile getirdi. Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu ile Özbekistan Başkonsolosu da herkesin Nevruz Bayramını kutladı.
Nevruz ateşinin sembolik olarak yakıldığı sahneye, davet edilen Başkan Şakir Yücel Karaman’a dernek başkanı Ekber Yassa tarafından geleneksel çapan kıyafeti giydirildi. Daha sonra demir dövüldü, yumurta tokuşturuldu ve ateş üzerinden atlanıldı.
Özbekistan devlet sanatçısı Hasila Rahimov Özbekçe şarkılar seslendirdi. Program sonrasında davetlilere Güngören Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğünün kendi yetiştirmiş olduğu lale ve sümbül dağıtımı yapıldı.

Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

çok içmek