Güncel

Görme Engelliler Şiir Yarışması’nın Ödülleri Sahiplerini Buldu

Görülmeyen Gazete’nin 15. Kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlediği Görme Engelliler Şiir Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri Ramada Otel’de yapılan bir programla verildi. Altı Nokta Körler Derneği İstanbul Şubesi, ve Görülmeyen Gazete-Kentim Şişli Gazetesi’nin birlikte organize ettiği yarışmaya 123 şiir katıldı.

 Ödül töreni öncesinde bir basın toplantısı yapılarak 1.si düzenlenen yarışmanın engellilerin  sanat ve edebiyat alanındaki yeteneklerinin görünürlüğünün sağlanmasının amaçlandığı ifade edildi.

Basın toplantısına Görülmeyen Gazete-Kentim Şişli Gazetesi Yayın Yönetmeni Saime Oğuzhan, Altı Nokta Körler Derneği İstanbul Şube Başkanı Ziya Özdem, Altı Nokta Körler Derneği Genel Başkanı Fermani Kurtel, şiir yarışması jüri üyelerinden Şenel Gökçe, Mehmet Ataman, Fatih Moray ve Münevver Yalın katıldı.

Basın toplantısının ardından düzenlenen ödül töreninde  yarışmada dereceye girenlere ödülleri verildi.

Ödül töreninde konuşan Altınokta Körler Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Ziya Özdem, 1951 yılında kurulan derneğin kamu yararına faaliyet gösterdiğini söyledi.

Derneğin 32 ilde şubesi bulunduğunu ve 10 bine yakın görme engelli üyesi bulunduğuna dikkati çekten Özden, dernek hakkında bilgilendirmede bulundu.

Yarışma, ilk olma özelliğini taşıyor

Görülmeyen Gazete Yayın Yönetmeni Saime Oğuzhan da Türkiye’de Braille Alfabesi ile basılan ilk gazete olan Görülmeyen Gazete’nin 15. yılında, Altınokta Körler Derneği İstanbul Şubesi iş birliğiyle yine bir ilki gerçekleştirerek Görme Engelliler Şiir Yarışması’nı düzenlediklerini söyledi.

Amaçlarının, görme engellilerin sanat ve edebiyat alanındaki yeteneklerinin görünürlüğünün sağlanmasına ışık tutmak olduğunu vurgulayan Oğuzhan, ”Genel anlamda engellilerin, özel olarak da görme engellilerin sanat, edebiyat yetenekleri konusunda toplumun diğer üyelerinden farklı olmadıklarını, onlara fırsat tanındığında bu yeteneklerinin kolaylıkla ortaya çıkabileceğini kamuoyuna göstermek istedik. Yarışmaya 123 kişi başvurdu. Jüri 95 şiiri değerlendirdi.” şeklinde konuştu.

Törende konuşmaların ardından dereceye girenler açıklandı. Yarışmada birinciliği, “Senin Adın Işık Olsun” adlı şiiriyle Hasibe Boztepe, ikinciliği “Limon Ağacı” şiiriyle Ümmü Seyrek, üçüncülüğü de “Cehennemde Sonbahar” şiiriyle Burak Bozteke kazandı.

Ahmet Şahin ise “Braille Yazı” adlı şiiriyle mansiyona layık görüldü.

Dereceye girenler ödüllerini, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Şişli Kaymakamı Ali Fuat Türkel, Şişli Emniyet Müdürü Özay Kayhan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürü Mesut Halıcı’nın elinden aldı.

Yalın, Fatih Mehmet Moray, Şenel Gökçe, Kıvanç Nalça ve Göktan Ay’dan oluşan seçici kurul tarafından yapılan değerlendirme sonucunda 86 şiir, “Gönül Gözüyle Şiir Antolojisi” adı verilen eserde (Ofset ve Braille baskı) yer aldı.

Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

çok içmek