Güncel

Avrupa’nın 2. Büyük Organizasyonu AYMOD Başladı

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) tarafından düzenlenen Avrupa’nın en büyük ikinci organizasyonu olan 66. Uluslararası Ayakkabı Moda (AYMOD) Fuarı İstanbul Fuar Merkezi’nde başladı.

33 Yıldır aralıksız yılda iki kez düzenlenen Avrupa’nın ikinci büyük organizasyonu olan Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı 450 firmanın katılımıyla 30 Mart – 02 Nisan 2022 tarihleri arasında kapılarını ziyaretçilere açtı. 50 ülkeden 8 bin yabancı alıcının katıldığı 66. AYMOD Fuarında 2022 – 2023 Sonbahar – Kış sezonuna ait modelleri ulusal ve uluslararası sektör profesyonellerinin beğenisine sunuyor.

Türkiye üretim gücü olarak Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise 6. büyük üretim merkezi konumunda. Ülkemizde ayakkabı sektörü son yıllarda hızlı bir gelişim gösterdiğinden son derece modern bir makina parkuruna sahip. Geçtiğimiz yıllarda ihracatta rekorlar kıran sektörün 2025 yılı hedefi 5 milyar dolar olarak belirlendi.

Toplamda 25 bin ziyaretçinin beklendiği fuarda, spordan deriye, çocuktan kadına her türden ve her yaşa hitap eden ayakkabı ürünleri görücüye çıktı.

Fuarın açılışında konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, pandemi ve ardından Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaştan ayakkabı sektörünün de olumsuz etkilendiğini belirterek, sorunların çözümü için aktif bir politika izlediklerini ifade etti.

 Bütün sıkıntılara rağmen sektörün hızla geliştiğini belirten Avdagiç, gelecek yıllarda daha fazla istihdam ve ihracatla ülke ekonomisine olan katkının artacağını ifade etti.

TASD Başkanı Berke İçten de, ayakkabı ihracatında ilk 2 ayı hedefleri doğrultusunda tamamladıklarını belirterek, Rusya-Ukrayna savaşının sektöre olan olumsuz etkisinin tedarik zincirinde ki aksamalar nedeniyle artıya çevrilmeye başladığını ve Rus pazarının hareketlendiğini belirtti.

Fuara Rusya’nın yanı sıra Avrupalı alıcıların ilgisinin de büyük olduğunu ifade eden İçten, “Türk ayakkabı üreticisi son yıllarda küresel perakende markalarının radarına girdi. Bu yıl hem Avrupa’ya daha çok ihracat yapacağız hem de pazar çeşitliliğimizi artıracağız. Aksilik olmazsa yıl sonunda 1,3 milyar dolarlık ihracat hedefimizi yakalayacağımıza inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Açılış töreninin ardından TASD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yavuz Uçan’ın firması olan Haye Shoes standını ziyaret eden protokol üyeleri, sektöre katkılarından dolayı Uçan’a teşekkür ederek sohbet ettiler.

Uçan, ‘Ülke Ekonomisine 5,5 Milyar Dolar Katkı Sağlıyoruz’

TASD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yavuz Uçan yaptığı açıklamada , ayakkabı sektörünün ülke ekonomisi açısından önemine değindi. Uçan, “Ülkemizde  sektörde faaliyet gösteren 15 bin firmada 320 bin kişi istihdam edilmekte ve ülke ekonomisine 5,5 milyar dolarlık katkı sağlamakta. 550 milyon çift ayakkabı üretim kapasitemizle 120 milyar dolar olan dünya ayakkabı pazarında yüzde birlik bir paya sahibiz. Ama her geçen yıl kapasitemizi artırarak her yüzde 15’lil bir dış satım artışı yakaladık.  Geçtiğimiz yıl ilk kez bir milyarlık bir rekora ulaştık. Hedefimiz 2025 yılında 5 milyar dolarlık bir ihracat yapmaktı’ dedi.

Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

çok içmek