Arnavutköy

Gözaltındaki Polisleri Bu Sabah Bırakabilirler

Gözaltındaki Polisleri Bu Sabah Bırakabilirler

 Gözaltındaki Polisleri Bu Sabah Bırakabilirler 
İstanbul Adliyesi’ndeki yargılamalar devam ediyor. Polisler, yasal gözaltı süresinin dolmasına rağmen Anayasa ihlali yapılarak gözaltında alıkonuluyor. Savcılık sorgusu ve duruşmalarda yaşanan hak ihlallerine bir de nezarethanedeki insan hakkı ihlalleri eklendi. Polislerin aileleri ile görüşmesine bayramda dahi izin verilmedi. Avukatların bayram için verdikleri dilekçe komik bir şekilde bayram henüz gelmedi denilerek reddedildi.

daha bayranm gelmedi  söylemlerinden  sebeple  belki bu sabah  namazında bırakabilirler

Geçtiğimiz Salı sabahı sahur sofralarından kaldırılarak gözaltına alınan polisler 5 gündür hukuksuzca alıkonuluyor. Gerek İstanbul Emniyeti, gerekse İstanbul Adliyesi nezarethanesinde pek çok insan hakkı ihlalinin muhatabı oldular. İftar ve sahur yaptırılmadan oruç tutmak zorunda bırakıldı, her fırsatta saldırgan birer terör suçlusuymuşçasına basının önüne atıldılar. Şimdi ise aileleri ile bayramlaşmaları dahi engellenmek isteniyor. Avukatlar Başsavcı vekili Orhan Yapıcı ile görüştü. Aileler; evlat, eş ve yakınları ile bayramlaşarak hasret gidermeyi, kamuoyu ise bu en temel insani hakkın teslim edilmesini bekliyordu. Ancak avukatların verdiği dilekçe savcı Mehmet Düzgün tarafından, “Henüz bayram gelmedi.” denilerek reddedildi. Oysaki bayram gelmedi denilerek reddedilen izin zaten gelecek bayram için istenmişti.

Polislere 72 saattir duş dahi aldırılmadı

72 saattir İstanbul Adliyesi’nde hukuksuzca nezarethanede alıkonulan polisler, 3 gündür insanlık dışı bir şekilde aileleriyle görüştürülmekten, duş almaktan, hatta kimi zaman avukatlarıyla dahi görüştürülmekten men ediliyor. Nezarethanenin oldukça havasız ortamı sıcak ile de birleşince rehin tutulan polisler, gayriinsani bir gözaltı atmosferini yaşamak zorunda bırakılıyor. Polis avukatları, konu ile alakalı olarak bugün saat 12.00 itibariyle sorgu hâkimliğine durumu dilekçe ile ilettiler. Hâkim, başsavcı vekili ile görüştüğünü ve konuya bir çözüm getirmeye çalışacaklarını avukatlara bildirdi. Fakat hâkimin bu beyanına rağmen en temel insani ihtiyaçların giderilmesini temin etmek gibi bir durum, bir insan hakkı ihlali sorunu hala çözülemedi. Avukatlar bu hukuk ve insanlık dışı uygulamaya bir an önce son verilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top