İstanbul

Görme Engelli Genç Gece Vakti Babası Tarafından Sokağa Atıldı

Görme Engelli Genç Gece Vakti Babası Tarafından Sokağa Atıldı

Görme Engelli Genç Gece Vakti Babası Tarafından Sokağa Atıldı

Görme Engelli Genç Gece Vakti Babası Tarafından Sokağa Atıldı. Tuzla’da, görme engelli Erkan Karakuş (23), ailesi tarafından kardeşlerini rahatsız ettiği gerekçesiyle sokağa atıldı. Altı Nokta Körler Derneği’nde sporcu olan Karakuş, evinin bulunduğu Tuzla’nın gece ıssız olması nedeniyle insanların yoğun olduğu Kadıköy’e gelerek bir bankta sabahladı. Karakuş, yetkililerden yardım bekliyor.

ÖZ ANNESİNİ ARADI, “YER YOK” DEDİLER!

Altı Nokta Körler Derneği Futbol Takımı’nda forma giyen Erkan Karakuş, antrenmana gittiği sırada iddiaya göre yüksek hızlı trende elektrik işçisi olarak çalışan babası Hacı Karakuş tarafından aranarak evi terk etmesi istendi. 4 kardeşi ve üvey annesini rahatsız ettiği gerekçesiyle evden sokağa atılan görme engelli Karakuş, bavulunu alarak gece yarısı Tuzla’da bulunan evinden çıktı. Bavuluyla birlikte bir parkta oturan Karakuş, Manisa’da bulunan öz annesini ve ablasını arayıp durumu anlatarak yanına gitmek istediğini söyledi. Annesinin “Yer yok!” cevabıyla şaşkına dönen Erkan Karakuş, bağlı bulunduğu derneklerden de olumsuz cevap alınca çaresiz sokakta yapayalnız kaldı. Tuzla’nın gece tenha ve tehlikeli olması sebebiyle karanlıkta başına bir şey gelmesinden korkan görme engelli genç, insanların daha yoğun olduğu Kadıköy’e geldi. Bir bankta oturarak sabahlayan Karakuş, yetkililerden yardım bekliyor.

“BENİ NEDEN KOVDUKLARINI SÖYLEMİYORLAR”

Gündüzleri bir derneğe ait gazeteleri satarak para kazandığını söyleyen Karakuş, “Altı Nokta Körler Derneği’nde ben sporcuyum. Dün saat 14.00 sıralarında spor yapmaya giderken babam aradı. Evi terk etmemi istedi. Ben, saat geç olduğu için akşam babamı aradım yarın giderim diye. Gidecek bir yerim de yok. Aradım her yeri, dernekleri falan aradım dernekler de bulamadı. Mecburen ben de buraya geldim. Babama “Neden beni dışarı attın?” diye sordum, kovma nedeni de yok. Bana bir neden de söylemiyor. Manisa’daki ablamı arayıp benim hakkımda olup olmadık şeyler söylemiş. Ben de o yüzden şimdi hayırsever insanlardan yardım istiyorum. Kalabilecek bir yer istiyorum. Bugün ablam aradı, ablamla konuşmuş. Ablama kardeşimin çalıştığı yere gidip onu rahatsız ediyormuşum. Çalışmasını engelliyormuşum!. Halbuki öyle bir şey yok. İşten geldiğimde onun yanına gidip bir şeyler yiyip paramı ödeyip evime gidiyordum. Oraya gitme nedenim de; benim indiğim yerle evim uzak, görme engelliyim ben. Mecburen kardeşimden yardım istemek zorundayım. Sokakta kaldım yapacak bir şeyim yok. Derneklere başvurdum, dernekler bir şey yapamıyor. Abim İstanbul’da, abim bir şey yapmıyor. Hiçbir şey bilmiyorum, sokakta kaldım yapacak bir şeyim yok. Başka bir yere başvurmadım. Yurda yerleştirecekler beni. Orda da yaşamak istemiyorum, yurt hayatını duydum. Şu an kalacak bir yer istiyorum. O yüzden yetkililerden yardım istiyorum. Buradan sürekli insan geçtiği için güvenilir bir yer saydım, yani başka gidecek bir yer yoktu ki. Ya buraya gelecektim ya Taksim’e gidecektim. Ya sonuçta görmüyorum, insanlar gelip tehdit etse, telefonumu almak istese, çantamı almak istese ne yapabilirim? Sonuçta burada polis de vardır, sivil de vardır. En azından sürekli insan geçtiği için. O yüzden buraya geldim.” diye konuştu.

YARDIM BEKLİYOR

Yol kenarındaki banklarda geceyi geçiren görme engelli genç, yetkililerden yardım bekliyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top