Gop

CHP’den Meydanda Basın Açıklaması…

CHP Gaziosmanpaşa İlçe Örgütü, Cumhuriyet Meydanı’nda Kentsel Dönüşüm konusunda basın açıklaması yaptı.

CHP’den Kentsel Dönüşüm Açıklaması.
CHP Gaziosmanpaşa İlçe Başkanı Mehmet Polat’ın Gaziosmanpaşa Meydanı’nda yaptığı basın açıklamasında kentsel dönüşüm ile ilgili eleştirlerde bulundu.
Mehmet Polat’ın açıklaması şöyle oldu: “Bir süreden beri halkın en önemli gündemi KENTSEL DÖNÜŞÜMDÜR. Kentsel dönüşümün en önemli gündem olması doğaldır. Çünkü her bakımdan hayati önem taşımaktadır. RİSKLİ YAPIDA VEYA ALANDA yaşanılıyorsa her an bir deprem riski vardır ve yaşam kalitesi de düşüktür. Deprem anında nelerin olacağını düşünmek bile istemeyiz. Diğer taraftan kentsel dönüşüm bahanesiyle evimizin, arsamızın elimizden gideceği, rantsal dönüşüme dönüşeceği endişesi herkeste hakimdir. Çünkü bir kısım belediyeler çok saldırgan ve pervasızca her yere el atıyor, halkı tedirgin ediyor. Siz vatandaşlarımıza tahliye taahhütnamesi imzalatıyor, teknik başkan yardımcısı vatandaştan umumi vekalet alıyor, sözleşmeler imzalatıyor.

Oysaki siz vatandaşlarımızın da belediyelerin de tüm kamu kurumlarının da bu konuda görev ve sorumlulukları bellidir.

Devletin kurumlarını yönetenler aklının estiği gibi ”ben ne dersem yapacaksınız” gibi bir mantıkla Devletin kurumları yönetilemez. Kimse yasaların üstünde değildir. Kurumların, belediyelerin yetkisi sınırsız değildir ve herkes yetki sınırını bilerek kullanmalıdır. Nitekim 16/05/2012 tarih ve 6306 sayılı AFET RİSKİ altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki Kanunun uygulama yönetmeliğinin ilgili maddelerine göre hazırlanmış olup, bu konuda ilgili kurumların görev tanıtımı da yapılmıştır. Bu tanıtım içinde görevlendirilen kurumlardan birisi de ilçe belediyeleridir.

Belediyeler de ancak afet riski altındaki alanların, riskli alanların riskli yapıların ve rezerv alanlarının belirlenmesi çalışmasını yapar ve bu konuda meclis kararı alır. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞINA GÖNDERİR.

Biz kentsel dönüşüme karşı değiliz. Biz kentsel dönüşümü yasalara, hukuka, insan haklarına uygun, doğaya saygılı ve vatandaşları borçlandırmadan yerinde dönüşüm, hakkaniyetli bir paylaşım olursa destekliyoruz.

Tapusu olmayan ”tapu tahsis belgesi”olan sizler sakın tahliye taahhütnamesi imzalamayın. Sakın, belediyeden kimseye vekalet vermeyin. Evinizi tahliye etmeyin. Tahliye edecek olursanız mutlaka evinizin enkaz bedelini tespit ettirin ki mağdur olmayasınız.”

Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

çok içmek