Arnavutköy

Global Faiz lobisi kaos peşinde

  Global Faiz lobisi kaos peşinde

Son dönemde Türkiye’de döviz kuru ve faizler üzerinde oynanan oyunları değerlendiren ekonomist Mehmet Düzen global faiz lobisinin içeride bazı banka ve fonlardan da destek gördüğünü söyledi. Mehmet Düzen faiz lobisinin hafife alınacak kimselerden oluşmadığını hatırlatarak, “Bu lobi Türkiye gibi ülkelerden elde ettikleri çok yüksek faizlerle devasa gelir elde eden bazı finans kuruluşları, bankalar ve fonlardan oluşmaktadır. Türkiye’deki birçok banka ve finans kuruluşu da bunlara aracılık etmektedir” dedi. “Faizist tehditler” olarak adlandırdığı bu oyunların Türkiye’de 1946’lı yıllarda başladığını belirten Düzen, “Gezi parkı eylemlerinden, 17 Aralık darbe teşebbüsüne kadar bu oyunlar sürüyor” dedi.
EZBERLER BOZULDU
Ak Parti hükümetlerinin uygulamalarının bu kesimin işine gelmediğini ifade eden Mehmet Düzen şunları söyledi: “Son dönemlerde açık bir şekilde siyasi istikrarsızlık ve AK Parti karşıtlığı için büyük çaba harcadıkları görülmektedir. Kurgulanan yeni eylem planları tamamen parayla para kazanamama streslerinden kaynaklamaktadır. Çünkü Türkiye’nin komşu ekonomileri savaş ve krizlerle sıkıntı içindeyken nasıl olur da Türkiye ekonomisi hala büyüme trendinde olur diye şizofreni durumdalar. Skandal ve şantaj senaryoları yetmedi gizli kaoslar yaratarak bu gelişime dur demek istemekteler.”

OYUN KURGULANIYOR
Ak Parti 3. bölge milletvekili aday adayı da olan Mehmet Düzen faiz lobisinin yöntemleri hakkında da şu bilgileri verdi: “Para piyasalarında parite operasyonlarıyla Merkez Bankalarını köşeye sıkıştırırlar. Oluşan enflasyonist ortam dar gelirlileri zorlar. Bazı büyük şirketler tüketiciler üzerinde hamleler yapar (gelişi güzel fiyatlama, faiz uygulamaları, icra vs.) oluşan bu durum gizli bir kaos ortamı oluşturur. Bu gizli kaos ortamını siyasi ve sosyal olaylarla birleştirerek ulusal ekonomileri ve hükümetleri medya yoluyla baskı altına almaya çalışırlar.”

Takvim

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top