Eyüp

Gençlerden Gazze Protestosu

Gençlerden Gazze Protestosu

Gençlerden Gazze Protestosu

 Gençlerden Gazze Protestosu. Eyüp Belediyesi Yaz Okulu Kapanış Programı, dün (24 Temmuz Cuma) Alibeyköy Spor Kompleksi’nde yapıldı.

Öğrenciler, yaz okullarında öğrendikleri bilgiler doğrultusunda ürettikleri eserleri sergilediler. Müzik, tiyatral gösteri, sergi vb. etkinliklerin sahnelendiği Yaz Okulları Kapanış Programı’na Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın da katıldı. Programda Gazze’deki insanlıkdışı saldırıları protesto eden çocuklar, çeşitli pankartlarla ve afişlerle bunu sergilediler. Sahneye “Caddelerde Rüzgar” eserini seslendirmek üzere çıkan ancak yasta olduklarını belirtip enstrümanlarının arkasına yapıştırdıkları Gazze Protestosu pankartlarını gösteren gençler büyük alkış topladı.

Programda Ak Parti Eyüp İlçe Başkanı Süleyman Aykaç ve Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın birer konuşma yaptı. Aydın yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Bugün burada çok güzel bir şölen izledik. Küçük kardeşlerimiz Yaz okullarında, bilgievlerinde öğrendiklerini bize sergilediler. Hepsini kutluyorum. Eyüplüler güzel şeylere layık. Yaz okullarımızda, çocuklarımıza çeşitli dallarda kültür, sanat, spor eğitimleri, değerler eğitimi verildi, inançlarımızı, geleneklerimizi kültürümüzü korumaya yönelik çalışmalar yapıldı. Önümüzdeki dönem bu imkanlarımızı çok daha fazla geliştireceğiz. Eyüp’te spor yapmayan, kültür faaliyeti yapmayan genç kalmayacak. Gençlerimiz ve çocuklarımız bizim en değerli varlıklarımız. Geleceğimizi onlara emanet ediyoruz.  Eyüp Belediyesi, gençlik konusunda, çocuklar konusunda, eğitim konusunda, spor konusunda göreceksiniz inşallah bir numaralı belediye olacak. Küçük kardeşlerimizi tebrik ediyor, arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum.”

 

Nişanca Bilgi Evi öğrencilerinden M.Akif Şen, Kur’an tilaveti okudu. Bilgi evlerinde yapılan etkinliklerin fotoğraf ve videolarından oluşan bir tanıtım videosu sunuldu. Eş zamanlı olmak kaydıyla 80 öğrencinin kalp şeklinde yaptıkları ebru çalışmasının da sergilendiği gösteri için 40 ebru teknesi ve 40 masa kullanıldı.

Ayrıca programda her bilgi evinden öğrencilerin oluşturduğu 4 ayrı tiyatro etkinliği düzenlendi. Yeşilpınar, Akşemsettin Bilgi Evi ve Yaz Spor Okulu’na devam eden 7-8  ve 9 yaşlarındaki öğrencilerden oluşan 2 koro,  “Peygamberler” ve “Allah Tekdir”ezgilerini seslendirdi.

Bir öğrencinin  gitar ve ney eşliğinde kısa bir şiir okuduğu programda Gazze’deki insanlıkdışı saldırılara gündeme getirmek amacıyla Şair- Yazar Akif İnan’ın “Mescid-i Aksa’yı Gördüm Düşümde”  şiiri okundu.

İki öğrencinin sahnede satranç maçı yaptığı etkinlikte, Yaz Spor Okulu öğrencilerinin sahnede sergilediği karate gösterisi büyük alkış aldı.

Programın sonunda ise Yaz Okulları ve Bilgi Evleri’ne devam eden öğrenciler, gençlerin eğitimine verdiği destekten ötürü Belediye Başkanı Remzi Aydın’a çeşitli ödüller sundu. Nişanca Bilgi Evi öğrencilerinden Saide Berra Seçkin, yapmış olduğu Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın kara kalem portresini kendisine hediye etti. Ayrıca ebru dersleri alan bir öğrenci de yaptığı bir esere Başkan’a sundu. Başkan Remzi Aydın da öğrencilere Yaz Okulu Katılım Sertifikalarını sundu.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top