Sultangazi

Fıtrat-Der yerel basın mensuplarıyla bir araya geldi

Fıtrat-Der yerel basın mensuplarıyla bir araya geldi.

 

Merkezi Sultangazi’de bulunan Fırat Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği (FITRAT-DER), dernek merkezinde düzenlediği kahvaltılı toplantıda yerel basın mensuplarıyla bir araya geldi. Basın mensuplarına projeleri hakkında bilgi veren FIRAT-DER yönetmi, güncek konular hakkında da bilgi verdiler.

Yapılan faalyetlerle sosyal hayatta katkı sunmayı hedeflediklerini söyleyen FIRAT-DER Başkanı Sıddık Karaduman, Dernek faaliyetleri ve toplum üzerindeki işlevleri üzerinde dururken, günümüzde yaşanan  güncel sorunlara, FIRAT-DER olarak duruşunu ve çözüm noktasındaki yerine değindi

Karaduman, ‘Bölgemiz yeni bir karmaşa planı ile biçimlendirilmek isteniyor.

Yeni dönemde Müslümanlar arasında mezhep savaşını ve kaosu dayatan güçler, bu amaca hizmet edecek yeni alanlar açmaya devam ediyorlar.

Örtülü ve açık olarak emperyalist ülkeler tarafından desteklenen IŞİD de aynı doğrultuda güçlendirilmekte ve hareket alanı genişletilmektedir.

Halkları birbirine kırdırmak için tüm şeytani planlar devreye sokulmuş durumda.

Çözüm süreci ile yeşeren umutlar, tüm emperyalist güçleri ürküttüğü için bölgedeki kriz derinleştirilmek istenmekte. Kuzey Afrika’da gerçekleştirilen karşı devrim süreçleri ülkemizde de hayata geçirilmekte. Sokaklar bu nedenle karıştırılmaktadır.

Kobani’ye yönelik IŞİD saldırıları ile bu kaos ortamı derinleştirilmek istenmektedir.

HDK, DTK, HDP ve DBP’nin 1 Kasım’da bir kez daha sokağa çıkma çağrısı aynı amaca hizmet etme olasılığını güçlendirirken bu açıklamalar emperyalist tuzağa katkı sağlıyordu.

Yapılan çağrıyı, Kobani halkı için yapılan masum bir istek olarak göremiyoruz.

Daha önce BDP’nin yapmış olduğu çağrının 6-8 Ekim’de ne tür sonuçlar ortaya koyduğu tüm sıcaklığıyla ortada dururken tekrar benzer bir çağrıda bulunması ideolojik bir saplantı olarak kendini gösteriyordu. Topyekûn ayaklanmaya dönüştürülmeye çalışılan olaylarda yakma, yıkma, adam kaçırma olayları yaşanmış 50’ye yakın insanımız hayatını kaybetmişti.

Kobani olaylarından sonra bin bir mazeretle üzerlerinden attıkları sorumluluğun bu kez üzerlerine behemehâl yapıştığı asla unutulmamalıdır.

Bölgede, İngiliz ve ABD emperyalizminin yeni bir operasyonu olduğu çok açık.

Türkiye bu operasyonun içinde yer almak istemediği için yeni planlar devreye konulmuş durumda. Türkiye IŞİD’le savaştırılarak bir bataklığa çekilmek isteniyor.

Bizler, fıtrat eğitim kültür ve dayanışma derneği olarak bu senaryoya karşı duruşumuzu net olarak ortaya koyarken; tüm kamuoyunu özveri havuzunda toplanan kazanımlara sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Bu tür gelişmelerden sonra fıtrat camiası olarak yaptığımız faaliyetler hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.

2006 dan beri fıtrat derneği olarak insanların yüreklerini kara zulümlerden kurtarıp aydınlık hale getirmenin uğraşı ve gayretindeyiz…

Çorak olan beyinlerin ve yüreklerin yeniden hayat bulması için nasıl ki Allah resulü sav kendisine verilen rahmet ile hz alinin küçük elinde tuttu ise, iki Ömer den birini rabbinden istedi ise ve son nefesinde iken bile genç olan Usame bin zeyd e seher vaktinde Allahın rahmeti üzerine olsun deyip yürü dedi ise biz fıtrat camiası da kokuşmuş sistem içerisinde gençliğimizin elinden tutup sahili selamete vardırmak için yola revan olan bir ekibiz.

Fıtrat camiası ekibi şu işleri yapmaktadır.

Yetişkinlere yönelik;

Kur an ı kerim dersleri

15 günde bir sultangazi kültür merkezinde 40 hadis te Müslüman şahsiyeti

Hafta da bir hayatı inşa eden değerler eğitimi

Ayda bir gönüllülerimiz ile beraber muhasebe ve müzakere toplantıları

Teşkilatlanma toplantıları

Kadınlara yönelik haftada bir tefsir dersleri kadın hoca nezaretin de

Kadınlara yönelik hafta da iki gün kur an ı kerim dersleri

Kadınlara yönelik hafta da bir Arapça dersleri ve pratik

Kadınların kendi aralarında hobi atölye çalışmaları yapılmaktadır.

Gençlere yönelik çalışmalara gelince:

  • Okulda karakter (OKE) çalışması

Sultangazi ilçemizde gençliğimizi kötü alışkanlıklardan korumak için 3 pilot okul seçerek sınıflarda okula yardımcı ve değerler eğitimi dersleri vermekteyiz. Şu an hali hazırda 3 okulda toplam 400 e yakın genç projemizde eğitime tabi tutuluyorlar.

Bu proje başta fıtrat derneğimiz İlçe Milli Eğitim, Halk Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Emniyet Müdürlüğü işbirliği ile yürütülmektedir.

Bu vesile ile özellikle İlçe Milli Eğitime, Halk Eğitim Müdürlüğüne ve İlçe Emniyet Müdürlüğüne desteklerinden dolayı huzurlarınızda teşekkür ederim.

  • Hayatta genç kal projesi:

Hayatta genç kal projesi derneğimiz tarafından spor bakanlığına sunulmuş bir proje olup 14,29 yaş aralığında ki gençlere yöneliktir.

Bu proje de değerler eğitimi: ahlak, ibadet, siyer ve kur an ı kerim dersleri

Sportif faaliyetler: ( kickboks ve tekvando)

Akademik derslerde: İngilizce, matematik, fizik, kimya, Türkçe ve Arapça dersleri

Kişisel gelişim derslerinde: bağlama ve hat sanatı dersleri verilmektedir.

Hayatta genç kal projesine toplamda 230 kız ve erkek öğrenci katılmaktadır.

9 ay boyunca devam edecek olan projeler kendi alanlarında uzman öğretmenler tarafından yürütülmektedir.

Emile zola nın dediği gibi; “Bir kişiye karşı yapılmış haksızlık, bütün insanlığa karşı yapılmış haksızlık demektir”.

Ve bizler biliyoruz ki: “ sosyal adalet; kişisel çıkarlar için verilen mücadele değil, halkların; hakları, hukukları, dürüstlüğü, erdemi ve değerleri için verilen mücadeleyle gerçekleşecektir”.

Bizler insanın verimli bir toprak olduğuna inanıyoruz… kim bu verimli toprağa ne ekerse karşılığında onu alacaktır…

Bizler bu işlerin daha hayırlı ve verimli sonuçlar vermesi için siz değerli basın mensuplarının da katkı vermesini bekliyoruz.’ Diyerek basın mensuplarına davetlerine cabet ettikleri için teşekkür etti.

Toplantı kahvaltı sonrası yapılan sohbetlerle sona erdi.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top