Güncel

Fırsatçılar kantincilere kepenk kapattırıyor

Fırsatçılar kantincilere kepenk kapattırıyor

Dövizdeki yükselişi vatandaşın aleyhine kullanan fırsatçılar bu kez de okul kantinlerindeki kiraların yüzde 200 artmasına neden oldu, kantin işletmecileri zor durumda kaldı. Kantincilerin artan kira bedelleri karşısında çareyi işyerini kapatmakta bulduğuna dikkat çeken İstanbul Kantinciler Esnaf Odası Başkanı Vahap Osmanoğlu, “Bir an önce bu fahiş kira artışlarının önüne geçilemezse çocuklar kantinsiz kalacak” uyarısında bulundu.

5 yıldır kantin işleten birinin 6’ncı yıl kirasında yüzde 200 artış yapılmasının hak ve hukukla hiçbir ilgisinin olmadığını vurgulayan Başkan Vahap Osmanoğlu, “Kantinci esnafımız giderlerini karşılamaktan evine ekmek getiremez hâle geliyor. Bu nedenle okullardan kantinlerin kapandığı haberleri alıyoruz. Böyle giderse bu haberlerden almaya da devam edeceğiz.” diye konuştu.

BİN 650 TL’LİK KİRA BİR YILDA 7 BİN 500 TL OLDU

Maltepe’de bir ilkokulda geçtiğimiz dönem bin 650 lira kira veren kantincinin bu yıl kirasının 7 bin 500 liraya çıkartıldığını ifade eden Vahap Osmanoğlu, “Bu durumda kantinci işini devam ettiremeyeceğini belirtmiştir. Bunun gibi birçok fahiş artış söz konusu. Yeni bir düzenlemeyle artışların makul bir seviyede tutulması gerekiyor” dedi.

BAKAN ALBAYRAK’IN AÇIKLAMASINI DİNLEMEDİLER

Osmanoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Yeni Ekonomik Programı (YEP) açıklamış ve  kira artışları, kura bağlı olarak artan Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) yerine tüketici fiyatlarındaki artışa (TÜFE) göre belirlenecek demişti. Ancak bazı fırsatçılar bu açıklamayı görmezden gelmeye devam ediyor. Okul kantinlerindeki kira artışı bırakın ÜFE, TÜFE’yi, yüzde 200’leri buluyor. Tıpkı ürün satışlarındaki fırsatçılara yapıldığı gibi kantin kiralarını fahiş şekilde arttıran fırsatçılara da dur denilmelidir.”

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top