İstanbul'daki Adıyamanlılar

Fırat, ‘Bu oyunu ancak HDP bozar’

Fırat, ‘Bu oyunu ancak HDP bozar’

HDP Mersin Milletvekili adayı Dengir Mir Mehmet Fırat genel seçimler kapsamında  bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Esnaf ziyaretlerinin yanı sıra STK’ları ziyaret eden Fırat, Türk usulü başkanlık sistemine karşı olduğunu ve buna engel olabilmenin yolunun HDP’nin meclise girmesi olduğunu açıkladı.

MİR DENGİR FIRAT İSTANBUL'DA DSC_8434

HDP Mersin Milletvekili adayı Dengir Mir Mehmet Fırat, Sultangazi, Gaziosmanpaşa ve Esenler’de seçmenlerle buluştu. HDP’nin alan çalışmasına katılan Fırat  Adıyaman İli Gerger İlçesi Drejan Merkez Koşarlar Köyü Derneğini ziyaret ederek neden siyasete geri dönme kararı aldığını açıkladı. Türkiye’nin AK Parti iktidarıyla bir çıkmaza sürüklendiğini ifade eden Fırat, AK Parti’nin güç kaybetmesinin en etkili yolunun HDP’nin barajı aşarak meclise girmesiyle mümkün olacağını söyledi.

MİR DENGİR FIRAT İSTANBUL'DA kilisk derneği 1

HDP Mersin Milletvekili Adayı Dengin Mir Mehmet Fırat, AK Parti’den neden ayrıldığını ve bu süreçte yaşanan olaylara değindi.  Fırat, ‘2011 seçimlerinden sonra öylesine bir değişiklikler meydana gelmeye başladı ki, beni rahatsız etti. Bu konuda uyarmaya çalıştım. Bizim AK Parti temizlik anlamına geliyor , rüşvet diz boyu, yasaklar geri geliyor bunlar olmaz dedik ama bizi dinemediler. Ve en sonundada Cumhurbaşkanlığı seçiminde Türk usulu başkanlık sistemi getireceklerini ifade ettiler. İşte benim ipler o gün koptu.

MİR DENGİR FIRAT İSTANBUL'DA 11270115_824547757614957_6582580913899663998_n

TÜRK USULU BAŞKANLIK SİSTEMİ İSTİYORLAR

Çünkü çok yakın tanıdığım biri ve Türk usulü başkanlık sistemiyle neyi kast ettiğini biliyordum.  Bu konuda bilgi almak istiyorsanız anayasa değişikligi ile ilgil yapılan çalışmaların dökümleri meclisin sayfasında duruyor.

PADİŞAHLARIN BİLE BÖYLE YETKİSİ YOKTU

İstenilen şu bir yürütmenin başında bir başkan olacak. Ama devleti yönetirken hiç bir ekilde mesul olmayacak.  Hatada yapsa bunun hesabı kendinden sorulmayacak, masum sayılacak.  Partisiyle ilişkisi devam edecek ve meclisteki milletvekillerinide o tayin edecek.  Yargıda malum onuda yedeğe alacak. Osmanlı İmparatorluğunun en güçlü zamanlarında bile padişahların böyle bir yetkisi yoktu.

BU SİSTEM İÇ SAVAŞ VE KAN GETİRİR

Bu tür başkanlık sisteminin bir örneği var. Suriye’de ki sistem bu şekilde bir başkanlık sistemidir.  Suriyenin durumu ortada. Bunun bir benzeride Irak’ta Saddam zamanında vardı.  Libya’da da Kaddafi yönetimi aynıydı ama sonuçlar ortada. Bu rejim ancak kan ve iç savaş getirdi.

MİR DENGİR FIRAT İSTANBUL'DA 11119124_410611342444133_4061252266573885384_n

BU PLAN HDP’NİN BARAJI AŞMASI İLE BOZULUR

İşte böyle bir tehlike varken emekliye ayrılmak olmazdı bu tehlikeyi halka anlatma zorunluluğum olduğunu hissettiğim için tekrar siyasi arenaya döndüm.  Önceleri aday olmayacağımı deklare etmiştim ama bu planı bozmanın tek yolunun HDP’nin barajı aşması olduğunu gördüm ve adaylığımı açıkladım’ diyen Fırat, halktan kopuk yaşayan milletvekillerini eleştrdi.

BAŞBAKAN VE CUMHURBAŞKANI HESAP VERMEKTEN KORKUYORLAR

Milletvekillerinin bir koruma ordusuyla gezdiklerini belirten Fırat, zamanında tehditler almasına rağmen her yere tek başına gittiğini ifade etti. Fırat, ‘Ben başımı yastığa koyduğumda rahat uyuyorum. Kimsenin hakkına tecavüz etmedim ve elimden geldiği kadar halkıma hizmet etmeye çalıştım. Ama başbakan ve Cumhurbaşkanı korkuyor.  Yarın kendisine yada çocuklarına hesap sorulacak diye korkuyorlar.  Ve bu korku insanın psikolojisini bozar’ şeklinde konuşarak iktidarın politikasını eleştirdi.

Daha sonra sırasıyla Gaziosmanpaşa’da  Kahtalılar Federasyonu , Sultangazi’de Kahta Taraftarlar Derneği ve Esenlerde Gerger Çoğuruk Köyü Derneğini ziyaret eden Fırat bu ilçelerde esnaf ziyaretleri gerçekleştirerek destek istedi.

MİR DENGİR FIRAT İSTANBUL'DA 11223308_1628194250728538_955034319732552737_n

 

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top