Bağcılar

Feshanede Adıyaman Rüzgarı Esti

Feshanede Adıyaman Rüzgarı esti

Feshanede Adıyaman Rüzgarı Esti. Adıyaman’ın tanıtımında İstanbul’da yapılan en büyük organizasyon 25-28 tarihleri arasında Feshane Uluslararası Fuar, Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan Adıyaman Tanıtım Günleri adı altındaki bir organizasyonla gerçekleştirildi. 4 Günlük organizasyon çok renkli görüntülere sahne olurken, Adıyaman’ın Feshane’ye taşındığı organizasyon da ziyaretçiler Adıyaman’a hayran kaldılar.
Muhteşem bir açılış töreniyle başlayan organizasyon tam manasıyla 4 günlük bir şenlik havasıyla devam etti. Stantlarda sunulan yöresel lezzetler ve el işleri ziyaretçilerin akınına uğrarken, hemen her köşeden gelen müzik sesleri ve halk oyunları ekiplerinin gösterilerine eşlik eden ziyaretçiler çok renkli sahnelere sebep oldu.

Hafta sonu hava muhalefetine rağmen beklenenin üzerinde bir ziyaretçi grubunu ağırlayan Adıyamanlılar, farklı illerden gelen ziyaretçilere gururla kendi kültürlerini tanıttılar. Adıyaman kültürünü tanıyan ziyaretçiler organizasyondan aldıkları keyfi dile getirdiler. Anadolu kültürünün bir bütün olduğunu söyleyen ziyaretçiler, yöresel olarak bazı farklılıkların olduğunu ve bu farklılıkların büyük bir zenginlik olduğunu dile getirdiler. Adıyaman’a ait lezzetleri beğeniyle tadıp dostlarına sunmak için satın alan ziyaretçiler stant açan esnaflarında yüzünü güldürdü.

Ziyaretçiler Adıyaman’a hayran kaldılar

Dünya kültürünün harikalarından biri olan Adıyaman’ı Nemrut dağından dolayı bir çok kişi tanısa da , coğrafi ve diğer tarihi zenginliklerini bilmeyen ziyaretçiler valilik, kaymakamlık, belediyeler ve Adıyamanlı STK’ların hazırladığı tanıtım filmleri, broşürleri incelediklerinde Adıyaman’a hayran kaldılar. Güneşin doğuşunu Nemrut’ta seyretmenin ayrıcalığını yaşamak isteyenler mutlaka Adıyaman’a gideceklerini belirttiler.

Adıyaman’a ait lezzetler tam not aldılar

Yöresel ürünler ve yemeklerin sergilendiği stantlar en fazla gören stantlar oldu. Tamamen yöreye ait mahsullerden yapılan yemekleri özleyen Adıyamanlılar hasret giderirken, bu lezzetleri ilk kez tadanların çoğunluğu dostlarına ikram etmek için satın aldılar.

Organizasyon şenlik havasında geçti

Organizasyonun başından beri sahne alan Harfhane grubu yöreye ait ezgileri seslendirirken, halk oyunları ekibide bu ezgilere eşlik ettiler. Zaman zaman ziyaretçilerinde katıldığı halaylar uzadıkça uzadı.

Akşam saatlerinde sahne alan sanatçılarda ziyaretçilere müzik ziyafeti çektiler.

 

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top