Eyüp

İGTOD Avrupa’nın En Büyük Kapalı Çarşısına Taşınıyor

İstanbul’un gıda toptancıları denince akla ilk gelen Rami Gıda Toptancıları Sitesi, 30 Ağustos’ta yeni yerinde hizmet vermeye başlayacak. İstanbul  Başakşehir’de  Avrupa’nın en büyük kapalı çarşısını yaparak modern ve çok kapsamlı bir site yapan İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği (İGTOD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karlı ile Gıda toptancılarının dünü, bugünü ve yarınını konuştuk.

1985 Yılında Eminönü Unkapanı’ndan Rami’ye iki yıllığına geçici olarak taşınan İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği (İGTOD) üyeleri 25 yıldır burada Eyüp Sultan Belediyesi’nin kiracısı olarak kalıyordu. Bütün İstanbul’a hitap eden gıda toptancıları bulundukları yerin gelişen piyasa şartlarına uygun olmaması nedeni ile ikiye bölünmüş bazı esnaflar Mega Center’e taşınmıştı.

2011 Yılında İGTOD Başkanlığına seçilen Mustafa Karlı ve ekibinin ilk icraatları kendilerine ait yeni bir çarşı yapmak için kolları sıvamak oldu. Gün itibariyle Avrupa’nın en büyük kapalı çarşısını hizmete açan ve yakın zamanda hizmet vermeye başlayacak olan Gıda toptancılarının durumunu İGTOD Başkanı Mustafa Karlı ile gerçekleştirdiğimiz röportajda ele aldık.

Mustafa Karlı: Tabi, uzun bir süreç. 1985 Yılında Eminönü Unkapanı’ndan geçici olarak iki yıllığına Rami’ye taşındık. Geçici olarak 2 yıllığına geldiğimiz Rami de 37. yılı doldurduk.  Geçici olarak taşındığımız Rami’de ne yazık ki fiziki mekanlarımızın yetersizliği nedeniyle esnafımız  gelişen piyasa şartlarına yeterince uyum sağlayamıyordu. Bu ve buna benzer sebeplerle esnafımız dağılmaya başlamıştı. Biz de bu gidişatı değiştirmek adına 2011 yılında site yönetimine aday olduk.

Ben ve ekibim İGTOD’un yönetimine 2011 yılında ki kongrede seçildik.  Seçildiğimiz yıl itibari ile toplu konut idaresine bir yer temini ile ilgili dilekçe vermiştik. Yani 2011’in birini ayın on birinde görevi aldık ve aynı gün dilekçemizi verdik. İki gün sonra da bize yer satacaklarına dair onay çıktı. Başakşehir’de  580 dönüm bir arazi satın aldık ve sonrasında yapacağımız site için proje çalışmalarına başladık. Hazırlık aşamamız biraz uzun sürdü ve nihayet 2017 yılının birinci ayın on altısında da sitemiz iççn ihaleye çıktık.  İhaleye Yurtiçi ve yurtdışından yeterliliği olan 8 tane firma katıldı. Bir tanesi çekildi 7 firma ihalede yarıştı ve en uygun fiyatı Doğuş Holding vererek ihaleyi kazandı. İhaleden sonra ruhsatımız 2017’nin Ekim ayın 30’unda tamamlandı ve inşaatımız başladı. Üç buçuk yıl gibi rekor sayılacak bir zamanda devasa bir projeyi hayata geçirdik. Gün itibariyle inşaatımız bitti ve teslimler yapıldı.

Aslında bakıldığında Türkiye’de böyle devasa bir sitenin üç buçuk yıl içinde bitirilmesi bir ilktir. Önümüzde örnekler var İSTOÇ  25-30 yıl sürdü, Mega Center var 25-30 yıl sürdü, Anadolu Yakasında AYTOP var, Giyimkent var  bu projeler çok uzun yıllar sürdü.

Biz bu konuda bir rekor kırdık. Tabi projenin hızlı bitmesinin nedeni de gece gündüz projenin başında olmamızdır. Hamdolsun projemiz bitti. Herkes dükkanını teslim aldı. Bizde genelini teslim aldık.

İnşaatın bitmesi ile birlikte de İstanbul Valiliği İl Turizm Kültür Müdürlüğü 2021 Ağustos’un otuzunda bulunduğumuz yerin tahliyesinin yapılması ile ilgili bir yazı gönderdi.

Bizde esnafımıza gerekli bilgilendirmede bulunduk, ayrıca Eyüp Belediyesi’de tahliye yazısını gönderdi. Allah nasip ederse bu yıl 30 Ağustos Zafer Bayramını orada kutlayacağız.

Emin Doğan: 2011 yılından beri yani sizin yönetiminizin göreve geldiği günden beri sizleri takip ediyoruz.  Bu aşamaların tamamını birlikte izledik. Bu projeyle de sektöre kalite kazandırdığınız muhakkak.  Proje başladığında itiraz edenler vardı. Pahalı diyenler vardı, yeri beğenmeyenler vardı Ama gün itibariyle yapılan yatırımların 3 kat değer kazandığını görüyoruz.  Burada kiracılar da var. Satın alanlar gidecekler ama kiracılar ne yapacaklar.

Mustafa Karlı: Evet, biz bu projeye başladığımızda dediğiniz gibi muhalif olanlar vardı. Ama biz doğru bildiğimizi doğru bir şekilde yönettik. Zamanı geldiğinde elimizi masaya da vurduk. Çünkü biz projenin doğruluğuna sonuna kadar inandık ve hep doğru işler yaptık. İtiraz edenler olsa da aslında buradan yer almayan üyemiz çok azınlıkta. 854 Üyemizden 800’ü bu projen yer aldı. Almayanlarında bir çoğunun maddi imkanları el vermiyordu, çok azda olsa güvenmeyenler vardı tabi.  Proje aşamasında satanlar da oldu ama satanların hemen hepsi pişmanlar.

Esnafımızın bazısı o zamanlarda şikâyet ediyorlardı ama yatırdıkları paranın 4 katını kazandılar. Çünkü yerimiz çok güzel, 580 dönümlük bir arsamız var 322 dönüm şu anda kullanım alanımız var.

Biz yönetime geldiğimiz de burada 250-300 dükkan boştu.  Bu proje esnafımıza can suyu oldu aslında. Esnafımızın birlikte kalmasına bu proje can suyu oldu. Biz yönetime gelmeden önce üyelerimiz dağılıyordu zaten. Biz bu projeyi yaparak ve hayata geçirerek esnafımızın birlikte kalmasını sağladık, hamdolsun başardık.

DCIM\100MEDIA\DJI_0215.JPG

Allah’a şükür veremeyeceğimiz hiçbir hesabımız yok.  Şu ifadeyi çok kullandım, musalla taşına yatıracaklar eğer hesap verebiliyorsan her şey serbesttir. Biz buraya toplumun duası, Allah’ın rızasına uygun işler yapmaya gayret ettik ve sonunda esnafımızın da yüzünü güldürdük.

Şimdi burada taşınmak istemeyen kiracılar ve Suriyeliler var. Burada ki kiracılar gelsinler orada da yerimiz var. Orada 1138 bağımsız bölüm yapıldı.  Burada 1040 yer var. Buyursun gelsinler hepsine yer var. Dolayısıyla kimse mağdur olmuyor.

Ama bazı art niyetli insanlar nedeniyle olay biraz daha büyüyor gibi görünüyor. Asıl sebep burada kira bedelleri düşük.

Taşınma işi bizden çıktı artık. Sayın valimizle sık sık bir araya geliyoruz, ‘Artık yeriniz biti taşının diyorlar’ doğrusu da bu. Biz projeyi niye yaptık, orada büyük bir servet yatıyor. Burada biz Eyüp Belediyesinin kiracısıyız. Belediye de tahliye yazısını gönderdi.

Zaten arkadaşlarımızın çoğu taşınma işlemlerini yapıyorlar. Orada yapmaları gereken tadilatları, düzenlemeleri yapıyorlar.  30 Ağustos itibariyle oradayız. Rabbim hem esnaf arkadaşlarımıza hem İstanbul’umuza hem de Türkiye’mize hayırlı eder inşallah. Hayırlı bol kazançlar ve faydalı işler yaparız İnşallah.

Ama biz burada kiracıyız ve bulunduğumuz alan da Sayın Cumhurbaşkanımız 7 milyon kitaplı bir kütüphane yapıyor.  Şehir müzesi var, kültür merkezi var ve spor kompleksi var. Yani burada bütün insanların yararlanacağı projeler yapılacak.

Kaldı ki biz göreve geldiğimiz günden bu yana taşınacağımızı herkes biliyor. Sadece buradaki esnaf değil bütün Türkiye biliyor. Biz bu yılın 3 ayından itibaren bütün esnaflarımıza taşınacağımız söyledik. Herkes hazırlığını yapsın dedik. Bazıları başka yerlerde dükkan kiraladılar. Kiralamayanlar da gelsin orada kiralasın.

Biz yıllardır hep beraber kader birliği yaptık orada da yapacağız. Yeter ki iyi niyetli olalım, birbirimize bağlı olalım, güvenelim, inanalım.

Proje başlarken bize güvenmeyenler şimdi geliyorlar ve pişman olduklarını söylüyorlar. Millet zengin oldu biz garip kaldık diyorlar. İyi de biz ne yapalım. 850 Kişiden 800’ü inanıyor da geri kalan 50 kişiye inanması için biz ne yapabiliriz.

 Biz devlete iş yaptırdık. Toplu konut idaresine yaptırdık. Şu an Emlak konut idaresine bağlıyız. Ben devlete inanmayacağımda kime inanacağım.

Ben bütün esnaf arkadaşlarımızı Allah için çok seviyorum. Biz kimsenin zerre kadar mağdur olmasını asla istemedik, istemiyoruz da.

Biz ailemizle geçiremediğimiz zamanı birlikte geçiriyoruz. Sabah namazını burada kılıyoruz, Akşam namazını burada kılıyoruz.  Eve gidene kadar yatsı oluyor zaten. Ben günün 6-7 saatimi evde geçirirken geri kalanını burada arkadaşlarla geçiriyoruz.  Başımıza bir sıkıntı gelse biz birbirimize koşuyoruz.

Çok güzel bir yer yaptık Türkiye’de örneği olmayan Avrupa’nın en büyük kapalı çarşısını yaptık.

Hep bunu diyoruz da bir araştıralım dedik ve geçenlerde bir araştırma yaptık. Türkiye’nin en büyük kapalı çarşısı Kapalı Çarşı. Kapalı Çarşı’nın kapalı alanı 45 bin metre kare, bizim 70 bin metre kare kapalı alanımız var. 25 bin metre kare daha büyük bir alanı 3,5 yılda yaptık.  322 dönüm kullanım alanı olan ve 125 bin inşaat alanı olan bir siteyi 3,5 yılda yapmamız gerçekten bir rekor.

Bu sebeple ben üyelerimize çok teşekkür ediyorum. Biz maddi açıdan hiçbir sıkıntı yaşamadık, herkes hükümlülüklerini günü gününe yerine getirdi.  Hatta gününden önce yerine getirdiler.

Tabi bu proje başladığında bizle dalga geçenler bile oldu. Mesaj yazıp proje 2030’da mı 2050 yılında mı bitecek diyenler oldu. Biz kulaklarımızı kapadık ve doğru bildiğimizi Allah’a sığınarak yaptık.

Allah razı olsun yol arkadaşlarımız yönetim kurulumuz, denetim kurulumuz gece gündüz işin takipçisi oldular. Üyelerimizde aynı hassasiyetle bizi destekledi ve yardımcı oldular

Bu arada tabi ki Emlak Planlama ve Proje, Doğuş Holding ile üçlü bir organizasyonla başarılı bir şekilde çalıştık. Tabir doğruysa patron biziz. EPP organizasyonu yaptı, inşaatı yapanda Doğuş Holding oldu.

Aslında biz bütün planlamaları yaptığımızda bu proje daha kıssa zamanda bitecekti.  18 Ayda bitirmeyi planlamıştık. 2019’un 4. ayında bize teslim edilecekti. Ama maalesef bazı olumsuzluklar üst üste gelince bir az geciktik.

Ama her şeye rağmen güzel bitti, iyi bir zamanda bitti.  Allah nasip ederse artık sonuna geldik.

Rabbim hayırlı uğurlu etsin diyorum.

Burada aslında sıkıntılı bir yerden refah ve imkanları olan bir yere geçiyoruz. Burada bir çok dükkanımızın lavabosu yok. Yeni yerimizde her şeyimiz mevcut. Modern ve günün şartlarına uygu bir yer yaptık. Yeni yerimizde daha güçlü , daha fazla imkanlarla halkımıza hizmet edeceğimizi düşünüyorum.

Bu arada bu derneğe bu güne kadar hizmet etmiş bütün başkan ve yönetimlerine, üyelerimize teşekkür ediyor, vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyorum.

Bir Adıyamanlı olarak burada hemşerilerimizin yüzünü ak ettiğimi düşünüyorum

Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

çok içmek