Eyüp

Çanakkale Destanına Yakışan Bir Anma…

Çanakkale destanının 98. yıldönümü, bu sene Haliç kıyısında muhteşem bir organizasyonla kutlanıyor. Yıllar önce kahramanlıkları, cesareti ve yürekleriyle tüm dünyaya ders veren Mehmetçiklerimizi, şehitlerimizi Eyüp Sultan’da onlara yakışan bir programla anıyoruz…

Onlar tarih yazdılar… Biz tarihi yaşatacağız…

Çanakkale destanının 98. yıldönümü  nedeniyle Eyüp Belediyesi, Haliç kıyısındaki Etkinlik Alanı’na Çanakkale Savaşı platosu kurdu.

Çanakkale Destanı Şehitleri Anma Özel Programı’na, Eyüp Kaymakamı Osman Kaymak, Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu ve İstanbul Vali Yardımcısı Hayrullah Sun  ile Eyüp’teki ve ilköğretim ve lise öğrencileriyle, Eyüplüler katıldı.

Haliç kenarına kurulan dev platoda, 98 yıl önce yaşanan olaylar aynen bir film gibi kare kare canlandırıldı. Profesyonel tiyatro sanatçılarının rol aldığı açıkhava tiyatrosu konukların büyük beğenisini toplarken özellikle Şehitlik’teki annenin oğluyla konuşma sahnesi, duygusal anlar yaşanmasına neden oldu. Gözyaşlarını tutamayan seyirciler, Seyit Onbaşı, Savaş, Sıhhiye Çadırı ve diğer sahnelerde Çanakkale Destanını yeniden yaşıyor gibi hissettiler…

İstanbul’da ilk kez Çanakkale Zaferi’nin Haliç kıyısında açıkhavada canlandırıldığını  belirten Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, “Çanakkale Zaferimizin 98. Yıldönümünde Eyüplülere kahraman Mehmetçiklerimizi, şehitlerimizi anacak bir program yapmak istedik. Hepsi profesyonel tiyatro oyuncuları olan ekibimiz, Savaşı, Cepheyi, Şehitliği, Sıhhiye Çadırını , Seyit Onbaşıyı, kahraman askerlerimizin Çanakkale cephesinde kazandıkları muhteşem zaferi, bu savaşın başkahramanı Mustafa Kemal Atatürk’ü açıkhava tiyatrosu olarak  canlandırdılar. Ayrıca Çanakkale Savaşı’nı yansıtan açıkhava sergisi, büyük ilgi çekti. Platoyu ziyarete gelen konuklarımıza buğday çorbası ikram ettik. Bu gösteriler ve sergimiz bugünden başlayarak bir hafta boyunca sabah 10:00’dan akşam 16:00’ya kadar seanslar halinde devam edecek. 24 Mart’ta sona erecek. Eyüp’teki okullarımız, ailelerimiz ve tüm İstanbullular Eyüp Belediyesi’nin Haliç kıyısında oluşturduğu Çanakkale Destanı Platosu’nu ziyaret edebilir” dedi.

 Eyüp Belediyesi 24 Mart Pazar gününe kadar günde 4 seans olarak sergileyeceği Çanakkale Destanı  Platosu’nda savaşta yıllar önce yaşanan kahramanlıklar, acılar ve sevinçler yeniden dile getirilmiş olacak. Geniş bir alan üzerine kurulu savaş platformunun içinde savaş fotoğrafları ve Çanakkale Savaşı’nda kullanılmış birçok obje de sergiyle Eyüplülerle buluşma şansını yakalayacak.

Misafirler Zafer Takı’ndan Platoya Girdi…

 18 Mart Pazartesi günü Çanakkale Zaferi’nin 98. Yıl anma programına gelen misafirler, Osmanlı dönemi motifleri ile yapılan Zafer Takı’ndan platoya girdiklerinde onları Şehitlik karşıladı. 30 şehidimizin mezarının başında yapılan canlandırma,  konukları hüzünlü bir yolculuğa sürükledi. 8 Mehmetçiğimizin,  şehit olmadan annelerine yazdıkları mektuplar, annenin oğullarıyla konuşması canlandırıldığında misafirler gözyaşlarını tutamadı.

Şehitlik’te gözyaşlarına boğulan izleyiciler buradan coşku ortamına geçerek Seyit Onbaşı’nın 276 kiloluk mermiyi kaldırıp Ocean’ı vuruşuna tanıklık ettiler.

Seyit Onbaşı savaşın gidişatını değiştirirken Çanakkale’nin geçilmeyeceğini de tüm dünyaya ilan etti..

Ve tozun dumana değil kana karıştığı Muhabere Meydanı

Cephe gerisinde “Sargı yeri” olarak adlandırılan Sıhhiye Çadırları’nda ise ölümsüz hikayeler, dilden dile anlatılması gereken fedakarlıklara şahit olundu. Gözü yaşlı analara, telli duvaklı eşlere yazılan mektuplar ise yatakhanelerinde biraraya gelen Mehmetçiğin söyleyeceği türküler eşliğinde okundu.

Oyunu izlemeye gelenler Mehmetçiğin tek yemeği olan bugday çorbasının tadına karavana bölümünde bakıp ardından da Çanakkale Sergisi’ni gezdiklerinde Çanakkale Ruhu’nu çok daha iyi hissetmiş oldular.

Baştanbaşa bir destandır Çanakkale… Mehmetçiğin aslanlaştığı aynı zeminde şefkat kahramanı kesildiği… Yokluğun varlığa galebe çaldığı… İmanın zaferinin bayraklaştığı toptan bir milletin istikbalini pazara çıkarıp ölüm kalım mücadelesi verdiği yerdir. Çanakkale Geçilmezdir…

Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

çok içmek