İstanbul'daki Adıyamanlılar

Etsiz Çiğköfte Resmen Adıyaman’ın

Etsiz Çiğköfte Resmen Adıyaman’ın

Adıyaman’ın etsiz çiğ köftesine coğrafi işaret tescil belgesi verildi. Sektörün 70 bin kişiye istihdam sağladığını söyleyen Etsiz Çiğköfteciler Derneği (ÇİĞDER) Başkanı Sait Aybak, bu belgenin sektörü inşa eden Adıyamanlılar tarafından heyecanla karşıladığını belirtti.

Türk Patent ve Marka Kurumunda (TÜRKPATENT) “Adıyaman Etsiz Çiğ Köftesi Coğrafi İşaret Tescil Belgesi Takdim Töreni” düzenlendi. Törene AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu ve ÇİĞDER Başkanı Sait Aybak ve dernek üyeleri katıldı.

Törende bir konuşma yapan TÜRKPATENT Başkanı Habip Asan, “Bugün burada tescil belgesini verecek olduğumuz Adıyaman etsiz çiğ köfte coğrafi işaret belgesinin katma değer yaratma noktasında son derece başarılı bir şekilde pazarlama stratejisiyle bilinirliği artmaktadır. Bu etkinlikten sonra bunun daha da artacağını öngörüyorum. Coğrafi işaretlerin, patent ve markalardan farkı tüm milletimizin ortak değerleridir. Bunlar anonim değerlerdir. Bu başvuruyu Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası yapsa bile sonuç olarak bu elde edilen belge ve Adıyaman etsiz çiğ köftesinin üretimi tüm illerimize serbesttir ve herkes üretebilir. Bu etkinlikle coğrafi işaretlerle katma değer yaratma konusunda bu etkinliğin önemli katkısı olacağını düşünüyorum.”

AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, özel günlerde çiğ köftenin hep yeri olduğunu, muhabbete vesile olduğunu söyledi. Şanlıurfa’nın da etli çiğ köftesiyle önceki yıllarda patent aldığını hatırlatan Aydın, ikisinin de ayrı ayrı lezzetli olduğunu aktardı.

Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, etsiz çiğ köftenin sağlıklı besin olduğunu altını çizerek, diyet yapanlara tavsiye etti.

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu, Türkiye’de 20 bin etsiz çiğ köfte işletmesi bulunduğunu, sektörün büyüklüğünün yıllık 1 milyar lira seviyesinde olduğunu söyledi. İşletmelerde ortalama 3 kişi istihdam edildiğine işaret eden Uslu, çiğ köftenin işsizliğin azaltılmasında etkisinin olduğunu kaydetti.

Konuşmaları ardından Habip Asan, Mustafa Uslu’ya tescil belgesini takdim etti.

Program sonrasında bir açıklama yapan ÇİĞDER Başkanı Sait Aybak, “Coğrafi işaret tescilinin Adıyaman’a verilmesi, hem sektörde hem de Adıyaman’da sevinçle karşılandı. Yıllar önce seyyar arabalarda satılan çiğ köfteye kalite, standart getirerek alanında dev bir sektör oluşturduk. Bu sektörün çoğunluğu Adıyamanlı. Bugün yurt içi ve yurt dışında yaklaşık 30 bin bayi ve 70 bine yakın istihdam sağlıyoruz. Bu karar sektörümüzde heyecanla ve sevinçle karşılandı. Daha çok çalışarak, üreterek istihdama daha önemli katkı sunmak hedefindeyiz.” dedi.

Tören sonrasında Adıyaman’ın etsiz çiğ köftesi katılımcılara ikram edildi.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top