Esenler

Evlilik Kulluğu Kolaylaştırmalı

Evlilik Kulluğu Kolaylaştırmalı

Huzurlu Aile Sohbetleri”nde konuşan Saliha Erdim, “Evlilikteki asıl maksat Allah’a karşı olan kulluğu kolaylaştırmaktır” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği Huzurlu Aile Sohbetleri programı, Şehit Türkmen Tekin İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleşti. Aile Danışmanı Saliha Erdim, insani değerler ve evlilikte eşlerin rolü üzerine öğrencilerle sohbet etti.

İnsanın Korunduğu Sistem Huzur Verir

Öğrenciliğin sadece bilgi edinmek için değil, aynı zamanda insanlığı öğrenmek için de var olduğunu söyleyen Saliha Erdim, “İnsanın başarılı olması sadece okulda aldığı notlarla olmaz, hem okulda hem  ailede hem de toplumsal hayattaki davranışlarımızda, insan gibi davranışlarımız olursa,  gerçek başarı bu demektir. Okul, çocuğun hayata hazırlanmasında aileden sonraki ikinci kurumdur. Bu iki kurul da, Allah’ın verdiği sorumluluğa göre hareket etmek zorundadır çünkü insanı merkeze alarak insanı korumuş oluruz. İnsanın korunmadığı hiçbir sistem huzur vermez” dedi.

Evleneceğiniz Kişi Dininizi İleri Götürmeli

Evliliğe karar veren kişilerin öncelikle kendilerine bu kişiyle evlenmenin Allah’a dair kulluğunu nasıl etkileyeceğini sorması gerektiğini ifade eden Erdim şöyle devam etti:

“Evleneceğim bu kişi benim Allah’a yolculuğumu nasıl etkileyecek, bana değer mi katacak yoksa benim yol yürüme biçimim daha mı geriye gidecek, benim Allah’a dair kulluğum bu birliktelikten nasıl etkilenir diye sormamız gerekiyor. Bu sorulara ‘Benim dinim bu kişiyle daha iyiye gider’ inancıyla cevap verebiliyorsanız ve gönlünüz de ısınmışsa başka bir şey aramaya gerek yoktur. Eşim bana bir eczane poşeti dahi taşıtmadı. Bana dedi ki, ‘Ben eşimi ne kadar mutlu edersem, eşim de Allah’a olan görevini o kadar iyi yapar.’ Evlilikteki asıl maksat Allah’a karşı olan kulluğu kolaylaştırmaktır. Eksikliklerimizi gidererek, birbirimizi destekleyerek, birbirimizin kendisini iyi hissetmesine yardımcı olarak evlilikleri kolaylaştırmamız gerekli.”

 

Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

çok içmek