Siyaset

Erdoğan’ın Başbakanlığı Hukuken Sona Erdi

Erdoğan’ın Başbakanlığı Hukuken Sona Erdi

Erdoğan’ın Başbakanlığı Hukuken Sona Erdi

Erdoğan’ın Başbakanlığı Hukuken Sona Erdi. Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi (TURK PARTİ) Genel Başkanı Ahmet Eyüp Özgüç, YSK’nın seçim sonuçlarını ilan etmesinden sonra Recep Tayip Erdoğan’ın genel başkanlığı ve milletvekilliğinin düştüğünü söyledi.

Erdoğan’ın Anayasa’yı ihlal ettiğini belirten Özgüç, “Erdoğan’ın başbakanlığı hukuken sona ermiştir. Cumhurbaşkanı Gül yeni hükümeti kurmak için bir milletvekilini derhal görevlendirmelidir” dedi.

Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi (TURK PARTİ) Genel Başkanı Ahmet Eyüp Özgüç, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını resmen açıklamasından sonra ortaya çıkan durumu değerlendirdi.

Özgüç, Erdoğan’ın partisi ve milletvekilliği ile ilişkisinin kesilmesi gerektiğini ve başbakanlığının da sona erdiğini belirtti.

Özgüç, “YSK’nın seçim sonuçlarını açıkladığı andan itibaren Recep Tayyip Erdoğan’ın genel başkanlığı, başbakanlığı ve milletvekilliği; Anayasa gereği kesin ve tartışmasız bir biçimde sona ermiştir. Anayasa’nın 101′inci maddesinin son fıkrası ‘Cumhurbaşkanı seçilenin varsa partisi ile ilişiği kesilir ve Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği sona erer’, 109′uncu maddesi ise ‘Milletvekili olmayanların başbakan olamayacağı’ hükümlerini içeriyor. Şu an yürütmenin başı yoktur. Erdoğan’ın başbakanlık, genel başkanlık ve milletvekilliğini sürdürmesi hukuksuzdur, fiili işgal durumudur ve ağır bir suçtur. Cumhurbaşkanı Sn. Abdullah Gül, bu hukuksuzluğa ve Anayasamızın açık bir biçimde ihlaline seyirci kalmamalıdır. Sn. Gül bir an önce bir milletvekilini yeni hükümeti kurmak için görevlendirmelidir” dedi.

TBMM Başkanı’na tatile giren Meclisi yeniden toplaması ve YSK kararını Genel Kurul’da okuması çağrısı yapan Özgüç, Erdoğan’ın başbakanlıktan ayrılmaması durumunda hükümet işleriyle ilgili yapacağı her işlemin Anayasa’yı ihlal anlamına geleceğine de vurgu yaptı.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top