Güncel

Doğu Anadolu Ve Güneydoğu Cayır Cayır Yanıyor | 1 Asker Şehit

Doğu Ve Güneydoğu Cayır Cayır Yanıyor | 1 Asker Şehit

Şırnak’ta Cudi, Küpeli, Çırav, Besta ile Kilise Dağı, Tunceli’nin Kocakoç ile Ambar Köyleri ile Nusaybin’deki Bagok Dağı’nda çıkan orman yangınları söndürülmeye çalışılıyor.

Tunceli’nin Kocakoç ile Ambar Köyleri ile Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde Bagok Dağı’nda çıkan orman yangınları söndürülmeye çalışılıyor. Öte yandan Suriye sınırında çıkan orman yangını Hatay’a sıçradı. Yangınlar kontrol altına alındı. Irak sınırında meydana gelen yangına müdahale ederken dumandan rahatsızlanan Uzman Çavuş Hüseyin Ölmez de kaldırıldığı hastanede şehit düştü.

YANGINLAR ÇATIŞMA SONRASI ÇIKTI

PKK’lıların son 10 günde çeşitli bölgelere düzenlediği saldırılarda 5 askerin şehit olduğu Şırnak merkez ve kırsal alanda büyük bir askeri hareketlilik yaşanıyor. Askeri hareketliliğinh yanı sıra Cudi, Küpeli, Görmeç, Çırav ve Kilise Dağları ile Besta ve Tüşimya bölgesinde yangınlar meydana geldi. Güvenlik nedeniyle vatandaşların ulaşamadığı yangınlar, rüzgarın da etkisiyle giderek daha geniş alanlara yayılıyor.

Yangınlar, Şırnak ile Cizre İlçesi arasında bulunan Kilise Dağı, Hisar ve Çağlayan bölgesinde yoğunlaşırken, yangınların bu bölgelerde bulunan yerleşim alanlarına sıçramasından endişe ediliyor.

Öte yandan, il genelinde 5 askerin şehit olmasına neden olan saldırıları düzenleyen PKK’lıların etkisiz hale getirilmesi amacıyla, başlatılan geniş kapsamlı operasyonlar devam ediyor.

yangınşırnak

 

AYNI ANDA OPERASYONLAR DA SÜRÜYOR

Havadan Kobra tipi saldırı helikopterleri PKK’lıların kaçış güzergahında bulunan derin vadileri yoğun bombardıman altına alırken, 23’üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’ndan kalkan Sikorsky helikopterleri, Seslice ve İkizce Taburu üs bölgelerine asker taşıyor. Üs bölgelerinde 24 saat süren hareketlilik dışında, helikopterle taşınan eğitimli askerler, PKK’lıların bulunabileceği hakim tepelere konuşlandırılıyor. Karadan da özel eğitimli komandoların, farklı alanlarda bulunan ve farklı yönlere doğru kaçan PKK’lıları çembere aldığı ve çemberin, giderek daraltıldığı belirtiliyor.

IRAK SINIRINDAKİ YANGINA MÜDAHALE EDEN ASKER ŞEHİT DÜŞTÜ

Şırnak’ın Uludere ilçesinde Irak sınırında meydana gelen yangına müdahale ederken rahatsızlanan Uzman Çavuş Hüseyin Ölmez, kaldırıldığı hastanede şehit düştü.

yangın

TUNCELİ’NİN CİĞERLERİ YANIYOR

Tunceli’nin merkeze bağlı Kocakoç ile Ambar Köyleri arasındaki ormanlık alanda bugün öğle saatlerinde başlayan orman yangını geniş bir alana yayılarak devam ediyor. Karayolu ile bölgeye ulaşım olmadığı için alevlere müdahale edilemeyince Tunceli Belediyesi’nden sık sık anonslar yapılarak yangına müdahale edilmesi için çağrıda bulunuldu. Toplanan vatandaşlar yangın bölgesine yakın yerlere belediye otobüsleri ile taşındı. Bölgeye gidenler alevlere kazma, kürek ve diğer imkanlarla müdahale ederek daha da büyümesini önlemeye çalışıyor. Alevlerin yaklaşık 70 dekarlık alanda etkili olduğu belirtildi. Tunceli Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait tek yangın söndürme aracının geçen hafta Çiçekli Köyü yakınlarında PKK’lılar tarafından yakılması üzerine müdürlüğün de yangına müdahale edemediği bildirildi.

yangıntunceli

 

BAGOK DAĞI’NDA YANGIN

Mardin’in Nusaybin ile BMidyat ilçeleri arasında bulunan Bagok Dağı’nda dün gece başlayan yangın devam ediyor. Alevlere Nusaybin Belediyesi itfaiye ekipleri müdahale ederken, vatandaşlar da söndürme çalışmalarına katılıyor. Mardin Büyükşehir Belediyesi ile Nusaybin Belediyesi yangın söndürme çalışmalarına katılmaları için vatandaşlara sık sık anonslar yaparak çağrıda bulundu. Nusaybin Belediye Başkan Vekili Cengiz Kök, dün gece çıkan yangını söndürdüklerini, ancak yangının sabah saatlerinde tekrar başladığını söyledi. Yangının çıkış sebebini bilmediklerini belirten Kök, “Mardin Büyükşehir belediyemizle yaptığımız görüşmelerde Orman Bakanlığı’ndan yangın söndürme helikopterini istemelerini talep ettik.

yangın

BİRÇOK YERLEŞİM YERİ TEHDİT ALTINDA

Bölgede bulunan birçok yerleşim yeri tehdit altına girdi. Tahminen 60 kilometrelik alanda yangın var ve ilerleme hızı çok fazla. Böyle devam ederse çok kısa bir sürede Şırnak’ın İdil İlçesi’ne varmasından endişe ediyoruz. Şuanda kadar hiçbir devlet veya hükümet yetkilisi konuyla ilgili bizi aramadı, hiçbir yardım yapılmadı. Söndürme çalışmaları için vatandaşlarımızdan yardım bekliyoruz” dedi. Bölgede yangın söndürme çalışmaları devam ediyor.

HATAY’DA Kİ YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Hatay’ın İskenderun ilçesinde Karayılan Jandarma Tabur Komutanlığı’na PKK’lı teröristlerce yapılan saldırının ardından ormanlık alanda çıkan yangına havadan ve karadan yapılan müdahaleyle kontrol altına alındı. Kahramanmaraş ve Hatay Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri havadan ve karadan yangın söndürme çalışmaları yaparken Hatay Büyük Şehir Belediyesi İtfaiye ekipleri söndürme çalışmalarına destek veriyor.

kaynak: sondakika.com

1 Comment

1 Comment

  1. ben

    Ağustos 5, 2015 at 4:10 pm

    geziciler nerde gidip söndürsun

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top