Esenler

Dünya Çocuklarından Barış Bildirisi

Dünya Çocuklarından Barış Bildirisi

Esenler Uluslararası Barış Ekmeği Festivali kapsamında İstanbul’a gelen barış için direnen ülkelerin çocukları, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde ‘barış bildirisi’ okuyarak tüm dünyaya barış ve kardeşlik mesajları verdiler.

Esenler Belediyesi tarafından bu yıl 8’incisi düzenlenen Uluslararası Barış Ekmeği Festivali kapsamında İstanbul’a gelen “barış için direnen ülkelerin çocukları”, 15 Temmuz hain darbe girişiminde dünyada eşine az rastlanır kahramanlık hikayelerine sahne olan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne ziyarette bulundular.

Bizler Farklı Bir Dünyada Yaşıyoruz

Afganistan, Azerbaycan, Bosna Hersek, Filistin, Kolombiya, Kosova, Sudan, Suriye ve Türkiye’den 82 çocuk, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde hep birlikte kaleme aldıkları ‘barış bildirisi’ni okudular. Barış için direnen ülkelerin çocukları adına söz alan Esenler Belediyesi Sanat Evi (ESEV) öğrencisi Şevval Seferoğlu, Avrupa ve ABD’deki çocuklardan farklı bir dünyada yaşadıklarını söyledi.

Bizim Yolumuz “Barış Yolu”

Savaşların yaşandığı ülkelerde hiç kimsenin bir saniye sonra ne olacağını kestiremeyeceğini vurgulayan Seferoğlu, “Çünkü her an bir bombayla veya bir terörist saldırıyla hayatınız bitebilir. Özellikle Irak ve Suriye’de çocuklar okula gitme ve geleceğe hazırlanma gibi hiçbir şansa sahip değildir. Barış için direnen ülkelerin çocukları olarak biz, hep barış için çalışacağız. Haksızlığa ve adaletsizliğe karşı direneceğiz. Barış, bizim yolumuz olacak. Tıpkı 15 Temmuz’da bu köprüde darbeye direnip şehit düşen kardeşlerimiz gibi. Şehitler Köprüsü diğer ülkelerden gelen kardeşlerimizle birlikte dostluk köprümüz olsun. Kardeşliğimiz sonsuza kadar sürsün” dedi.

15 Temmuz Şehitleri İçin Dua Ettiler

Çocuklar, barış bildirisinin okunmasının ardından 15 Temmuz’da şehit olanlar için kurulan platforma gül bıraktılar ve hep birlikte Türkiye başta olmak üzere hiç bir ülkede 15 Temmuz benzeri olayların yaşanmaması ve tüm şehitler için dua ettiler.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top