Siyaset

DGD Platformu’ndan Barış ve Çözüme Çağrı Paneli

DGD Platformu’ndan Barış ve Çözüme Çağrı Paneli

Adıyamandan da birçok derneğin üye olduğu, Doğu Güneydoğu Dernekler Platormu bugün Şişli’de bir kültür merkezinde bir panel düzenledi. Panele, Fehmi Işık moderatörlük yaptı. Konuşmacı olarak ise HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, Barış Bloku Temsilcisi Gencay Gürsoy, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi ve Barış için Kadın Girişimi üyesi Nazan Üstündağ katıldı.

dgd platform

Panelde ayrıca bir basın açıklaması yapıldı:

 

”Değerli basın emekçileri, sivil toplum örgütleri temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, DGD Platformu bileşenleri, katılımınızdan dolayı DGD Platformu adına teşekkür eder, hoşgeldiniz diyoruz.

Değerli katılımcılar;

Yaşamak ve yaşatmak varken ölmek ve öldürmek istemiyoruz. Doğanın, tarihin, kültürel değerlerimizin ve kentlerimizin yok edilmesini istemiyoruz. Yasak bölgeleri orman yangınlarını istemiyoruz. Özgürlüklerimizin elimizden alınmasını, demokrasinin yok edilmesini istemiyoruz. Savaşın en korkunç kurbanları olan kadınların aşağılanmasını, rencide edilmesini istemiyoruz. Eşit, özgür ve demokratik bir ülkede; herkesin diliyle, kimliğiyle, etnik yapısı ile, düşünce ve inancı ile, cinsel istem ve yönelişi ile serbestçe örgütlenebildiği, tüm hakların tanındığı, kabul edildiği bir ülkede huzur ve refah içinde yaşamak istiyoruz.

Çağrımız;

Bu şiddet ve savaş ortamını durdurmak için defalarca tek taraflı yapılan ateşkes ve en sonunda 2013 yılında başlatılan ve 2 yılı aşkın süredir binibr zahmet ve fedakarlıklarla sürdürülen Barış ve Çözüm sürecine dönülmesini,

Barış ve çözüm sürecinin daha inandırıcı, kurallara bağlayıcı, şeffaf ve gözlemcilerin gözetiminde tekrar sürdürülmesini,

PKK zaman geçirmeden silahlı eylemlere son vererek çatışmasızlık sürecini başlatmasını,

Türkiye içinde ve dışındaki, siyasi askeri operasyonların durdurulmasını,

PKK lideri Abdullah Öcalan’a yönelik görüş yasağına son verimeli, çatışmasızlığın barışa dönüşmesini sağlamaya dönük rolunü oynaması için gerekli koşulların sağlanmasını

Çözüm sürecinin ilerlemesinin önündeki engeller kaldırılmalı, müzakere aşamasına geçilmesi için gerekli mekanizmalar yaratılmalı

Barış ve çözümün en büyük gözlemcisi ve ilerleticisi halklardır. Bunun için Türkiye’de oluşturulan ve gittikçe yaygınlaşan Barış Bloku içinde yer almaktan onur duyuyoruz.

Yukarıdaki taleplerimizin gerçekleşebilmesi için tüm bileşenlerimiz ile birlikte sivil toplum anlayışı ile hareket edeceğimizin bilinmesini istiyoruz. Bu şiddet ve savaş ortamında yaşamını yitiren tüm canlara Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm Türkiye halklarına başsağlığı dilerken yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Gelen cenazelere karşı ailelerin verdikleri tepkiler, Türkiye’deki halkların savaşı istemediği gerçeğini ortaya koymaktadır. Siyasi çıkarlarla yaşamhkkı üzerinde hesap yapılması kabul edilemez.”

DSC_0108

 

Panelde ilk olarak söz alan BİKG (Barış İçin Kadın Girişimi) aktivisti Nazan Üstündağ konuşmasında, müzakere örneklerinden dünyada 118 tane olduğunu ve her sürecin ortalama 5 defa bozulduğunu söyledi. Bu süreçlerin bozulmaması için uluslararası güçler tarafından mekanizmalar oluşturulduğunu ifade eden Üstündağ, bu mekanizmaların kurulmamasından kaynaklı Türkiye’de sürecin bu aşamaya geldiğini dile getirdi.

Üstündağ, müzakere masalarında kadınların olmamasının büyük bir sorun olduğunu dile getirerek, kadınların egemenlikten çok toplumun kaygılarını dile getireceklerini, toplumsal meseleleri masada tutacaklarını söyledi.

Üstündağ, bu çatışmaların tekrar başlamasının başlıca nedeninin AKP ve devletin süreçten beklentilerinin farklı olduğunu, KCK ve Kürt hareketinin ise beklentilerinin farklı olduğunu söyledi. Üstündağ, AKP’nin amacının Kürt siyasi hareketini tasfiye etmek olduğunu, yeni aktörler oluşturmak olduğunu kaydetti.

Savaşa karşı kadınların çok tepkili olduğunu söyleyen Üstündağ, savaşta en büyük acıları kadınların yaşadığını dile getirerek, “Kadınların talepleri çok önemliydi ama bu kadınlar üzerinden farklı kesimlere dersler verilmek istendi. Kürt kadınları ve Alevi kadınlarının savaşa karşı olduğu yönünde bir izlenim yaratılmak istendi. Önce doğa bombalandı. Biz buna çok büyük tepki duyuyoruz. Bizim doğa, yaşamımız ile ilişkilerimize müdahale etmesine tepkiliyiz” dedi.

dgd platform (4)

‘TÜRK KESİMLERDEN İLK DEFA TEPKİ GELİYOR’

Türkiye halklarının savaşa karşı şu anda iyi bir sınav verdiğini kaydeden Üstündağ, kadınlar olarak bu süreçte bir birlerini anlayabildiklerini, bununda kendilerini sevindirdiklerini söyleyerek, “Türkiye’nin Türk kesimlerinden de ilk defa tepkiler geliyor. Bu çok önemli. İlk defa barış sesini duyduğumuz kesimler var. Nasıl zamanında esnaf Ecevit’i indirmişti, bu defa asker yakınlarının çığlığı da bu iktidarın sonu olacaktır diye düşünüyorum” dedi.

ELÇİ: ÖCALAN’IN ÇAĞRISI ÇOK ÖNEMLİYDİ

Diyarbakır  Barosu Başkanı Tahir Elçi, bu savaşın sona erdirilememesi durumunda Türkiye kentlerinde yaşayan Kürtlerin en fazla etkileneceğini dile getirdi. Elçi, yaşanan çatışmanın savaşların en kötüsü olduğunu dile getirerek, “Bu savaşa gerek yoktu. Bu savaşa ne Kürt, ne de Türk toplumunun ihtiyacı vardı. Dünyada hükümet dışı en güçlü ve muazzam bir halk desteği olan bir örgütün lideri tarihi bir çağrı yaparak, kongre çağrısı yaptı. Bu çok önemli bir gelişmeydi Ortadoğu tarihi için. Bu kadar barış yakınımıza gelmişken, bunu elimizin tersi ile itmemizi anlamış değilim” dedi.

BAYDEMİR: SAVAŞ ÇILGINLIKTIR

Panelde son olarak konuşan HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir, “Savaş çılgınlıktır, savaş aciziyettir, savaş aslında çözememenin, siyasetin üstüne düşen sorumluluğu yerine getirememedir” ifadesinde bulunarak, savaşın bir süreden sonra her ne kadar haklı olsa da kirleteceğini söyledi.

“Barışa ramak kala, silahsızlanmaya ramak kala, nihai barış kapısının açılmasına ramak kala bu savaş başladı. Bundan kaynaklı kirlidir” diyen Baydemir, “Bir bütün barış isteyenlerin sesleri, savaş isteyenlerden kat be bat fazladır. Ne yaparsak bu çığlığı güçlü kılarız. Bütün politikamız bu çerçeve de olmalıdır” dedi.

dgd platform (3)

‘SURUÇ İLE OK YAYDAN ÇIKTI!’

Devletin müzakerelere samimi yaklaşmadığını dile getiren Baydemir, “Hükümet ya da devlet, müzakere masasında, uluslararası müzakere koşullarının ‘M’sine uymadı. Ortadoğu coğrafyasının tümü için söylüyoruz, ya Kürtlerinde devleti olacak ya da devlet demokratikleşecek, devlet herkesin devleti, demokratik, şeffaf bir devlet olacak. Temel kriz buradan çıkıyor. Niye buradan çıktı. Cumhuriyet tarihinde iki büyük gelişme oldu. Birinci büyük gelişme Diyarbakır Newrozu’nda oldu. Hem Öcalan’a hem Erdoğan’a teşekkür ediyorum. 70 yıllık bir soruna el attılar. İkinci ise HDP’nin seçimler barajı aşarak meclise girmesi oldu. Ancak, Milletin meşru iradesi tanınmadı. Yalçın Akdoğan’ın bir beyanı var. İşin özeti budur. İktidarı vermeme, tek başına yönetme arzusudur. Taleplerin karşılanmamasından kaynaklı bir savaş başlamış değildir. İktidarının yetirildiğini görenler bu savaşı başlatmıştır. Bu savaş 8 Haziran’da başlamadı, Ağrı’da, Adana’da, Mersin’de, Amed’de yapılacaktı. Suruç Katliamı ile artık ok yaydan çıktı” diye kaydetti.

‘İZİN VERMEYECEĞİZ’

Türkiye’nin bu şekilde savaş konseptini devam ettirmesinin çok daha kötü sonuçlara yol açacağını söyleyen Baydemir, “Her ne kadar durum bu ise de, daha kötü bir senaryo ile karşı karşıyız. Patriotlar çekildi bu ülkede, neden çekildi… Bazıları okudu bu ülkeyi. Bu ülke Suriyelileşebilir. Bu ülke Suriyelileşirse, bu ülkeyi yönetenler ise Esadlaşır. Biz buna izin vermeyeceğiz. Tek bir asker, tek bir polis, tek bir gerilla, tek bir sivil bu savaşa verecek kurban yok dememiz lazım” dedi.

HDP çok açık ve net bir dille, demokratik siyaset dışında bütün seçenekleri tok saydığını kaydeden Baydemir, “Biz bir kez daha hem PKK’ye, hem devlete, bir an önce silahların susması çağrı yapıyoruz. Bu şekilde devam ederse, gün gelecek önünü alamayız. Herkes bulunduğu zeminde, asker kardeşi, annesi babası, gerilla annesi babası, bu savaşa verecek canımız yok demelidir” ifadesinde bulundu.

Savaş ile kaybedilecek olanın sadece canların olmadığını belirten Baydemir, halkların birlikte yaşam mücadelesinin de yok olacağını söyledi.

dgd plaform

‘MASAYA DÖNÜLMELİ’

Bir an önce çatışmalı ortama son verilerek, müzakerelerin kaldığı yerden devam etmesi gerektiğini belirten Baydemir, “Çatışmasızlığın son bulması ile birlikte masaya direkt dönülmeli ve samimiyetle bu masada konuşulmalıdır. Bizim de eksikliklerimiz oldu, bunları da konuşmamız gerekiyor. Eksikliklerden bir tanesi mesela 3. gözün olmaması. Türkiye halklarının barış feraseti, devletin savaş ferasetinden güçlüdür. En çok barış için çaba sarf etmemiz gereken süreçte bulunuyoruz” diye konuştu.

Panele Adıyaman’dan Ger-Soy Der temsilcileri ve Adıyamanlılar Derneği Temsilcileri katıldı.

dgd platform (6)dgd platform (5)

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top