Bağcılar

Dengir Fırat Adıyamanlılar ile Kahvaltıda bir araya geldi

 Dengir Fırat Adıyamanlılar ile Kahvaltıda bir araya geldi 

AkParti Kurucularından HDP  Milletvekili  Mersin adayı  Mir Dengir Fırat  Adıyamanlılar Derneğinde kendisi için   düzenlenen Kahvaltılı programa katıldı .

adıyamanlılar derneği_MG_7286

Merkezi Sultanahmet’te bulunan Adıyamanlılar Derneği 1 mart 2014  Pazar günü Adıyamanlılar derneği HDP Mersin Milletvekili Mir Dengir Fırat ağırladı Bir çok :Sivil Toplum kuruluşları ve iş adamların yanı sıra vatandaşlar katıldı .

 

Mir Dengin Fırat’ın kahvaltıdan sonra yapılan Kahvaltılı program sonrası hemşehrileri ile muhabbet eden  Fırat     “bundan sonra da ben birilerinin kalkıp da ‘Biz terör örgütüyle müzakere yapmayız’ falan demelerine de gülüyorum sadece. ‘O zaman niye müzakere ediyorsun, niye aynı masadasın’ diye sorarlar adama. ‘Bizi ahmak mı zannediyorsun’ diye birilerinin sorması lazım. Siz eğer devlet olarak biriyle aynı masaya oturmuşsanız artık ona terörist filan diyemezsiniz kusura bakmayın. Bu sadece milliyetçi Türk kesimi kandırmaya dönük bir söylemden başka bir şey değildir”diyerek

HDP barajı aşması için ne yapmalı sorusuna  karsılık Fırat “Tecrübeme dayanarak şunu söylemek isterim  Siyasi partiler iktidar olmak için kurulurlar ,toplumu değiştirmek için kurulmazlar,Sovyet ,Naziler, mussolini rejimi,küba gibi vs. toplumu değiştirmek için kurulsada fakat şunu anladıkki siyasi partiler toplumu değiştiremiyor.Siyasi partilerin toplumile özdeşleşmesi lazım toplumun değer yargılarını kabullenmesi  lazım. asıl sorun şu kürt halkı neden AkParti’ye oy veriyor ,bunun cevabını vermemiz lazım   kusuru onlarda değil kendinmizde aramamız lazım,seçmen de sorun aranmaz ,sizin davranışlarınızda sizin yaklaşımınızda bir hata var demektir ,bunu düzeltmek zorundasınız.

“Kürdüm diyenin yüzüne tükürün ”

Dengir Fırat Daha sonra yaşadığı bir anısını anlattı  Site yurdunda kaldığım yıllar ,27 mayıs ihtilalinde  sanırım  sokaklarda gezereken asılan bir pankart dikkatimi çekmişti  Kürdüm diyenin yüzüne tükürün dönemin cumhurbaşkanı Cemal Gürselin  altında imzası vardı  o anda şoke olmuştum  neden yüzüme tükürlsün ,bu zoruma gitmişti kürtçe bilmediğim halde arkadaşıma söyledim bana acil kürtçe öğret bari  kürtçeyide öğrenimde tükürüğü tam hak edelim , o zaman anlayış buydu tabiki o zamanki anlayışdan  bugüne geişte bir çok aile acı çekti ,işkenceye maruz kaldı,şehit oldu ama Allaha Şükür  ogünle kıyaslanmayacak kadar iyi bir noktada , inşallah insanlığa yakışır bir şekilde sonuca varır . diyerek bitirdi

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top