Güncel

Davutoğlu’nun Başbakanlığına En Çok Onlar Sevindi

Davutoğlu’nun Başbakanlığına En Çok Onlar Sevindi

Davutoğlu’nun Başbakanlığına En Çok Onlar Sevindi. Taşkentli yaklaşık 500 kişi, belediye binasında önünde toplanarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, partisinin MYK toplantısı sonucu açıklamasını televizyondan izledi. Erdoğan’ın, Ak Parti Genel Başkan adayının ve dolayısıyla yeni Başbakan’ın Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu olduğunu açıklamasının ardından Taşkentliler ayağa kalkıp, alkışladı. Bazıları ise duygulandı. Ardından davul ve zurna eşliğinde bu sevinci kutladılar.

4 YAŞINDA ANNESİNİ KAYBETTİ

Dışişleri Bakanı yeni Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1959 yılında Konya’nın Torosların zirvesindeki Taşkent İlçesi’nde dünyaya geldi. 4 yaşındaki iken annesi Memnune hanım vefat etti. Kunduracılık yapan babası Mehmet Duran Davutoğlu, yeniden evlendi. Bunun üzerine Davutoğlu, üvey annesi Sefure Davutoğlu’nu öz annesi gibi benimsedi.

Mehmet Duran Davutoğlu, ilk eşinin ölümünden sonra ise ailesini alıp İstanbul Fatih’e yerleşti. Ahmet Davutoğlu, ilkokul 4’üncü sınıfa kadar Hacı Süleyman Bey İlkokulu’nda öğrenim gördü. Bahçelievler’e taşınınca ilkokulu orada bitirdi. İstanbul Erkek Llisesi’nden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Ekonomi Bölümlerinden mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünde yüksek lisans, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde de doktorasını yaptı.

Malezya International Islamic University’de çalışmaya başladı. Üniversitenin Siyaset Bilimi Bölümü’nü kurdu ve başkanlığını yürüttü. Doçentlik unvanını aldı ve Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi oldu. Silahlı Kuvvetler ve Harp Akademileri’nde ders verdi.

ABDULLAH GÜL İLE TANIŞTI

11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile 1980’li yıllarda tanıştı ve dostlukları ilerdi. Abdullah Gül’ün 2002 sonrasında başbakan olarak hükümet kurmasıyla, Davutoğlu, Başbakanlık Başdanışmanı olarak göreve başladı. Gül’ün önerisi dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in de onayıyla büyükelçilik unvanını aldı.

Abdullah Gül’ün Başbakanlığı Erdoğan’a devretmesinden sonra da görevine devam etti. 60’ncı Hükümette Dışişleri Bakanlığı’na atandı. Ak Parti’den 24’üncü dönem Konya Milletvekili olarak seçildi. 61. Hükümette Dışişleri Bakanlığı görevi yeniden üstlendi.

AİLE HAYATI

Ahmet Davutoğlu, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olan Sare Davutoğlu ile 1984 yılında evlendi. Davutoğlu çiftinin Sefure, Memnune, Hacer Bike ve Mehmet adında dört çocuğu var. En büyük kızı Sefure, Yıldız Holding’in kurucusu Sabri Ülker’in üçüncü torunu Ahmet Özokur ile ortanca kızı Memnune ise İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Dursun Topçu’nun oğlu Talha Topçu ile evli.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kız kardeşi Vesile İlden’in yakın arkadaşı olan Sare Hanım, Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak’ın doğumunu da yaptıran doktordur.

 

haberler.com

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top