Yaşam

Çiğköftenin Bilinmeyen Tarihi

Çiğköftenin  Bilinmeyen Tarihi

Ülkemize özgü eşsiz bir lezzet olan çiğköftenin Tarihi 3 farklı rivayet içermektedir.

bu rivayetlerden biri ,Kommagene uygarlığının merkezi olan, günümüz Adıyaman ili, M.Ö.ki  yıllarda Halk savaşlar olduğu zaman merkezi yerlerden dağlara sığınırdı.savaşlarda uzun sürerdi.

Yine böyle büyük bir savaş zamanında, halk dağlara sığınmış,savaşta uzun sürmüş.

Halkın artık yiyeceği yemek kalmamış, zaten savaş halinde oldukları için düşmanın yerlerini görmemesi için yiyeceklerini ateş yakmadan yapmaya çalışıyorlardı,işte böyle bir zamanda halk dağlarda vurdukları ceylan gibi hayvanların, etlerinin yağsız kısmını alıp yanlarında ayırmadıkları temel yiyecekleri olan bulgurla birlikte, dağda topladıkları birçok bitki ve baharatlarla yoğurup taşla döğerek , tarihte bilinen ilk çiğköfteyi yapmış oldular.

Görüldüğü gibi çiğköftenin başlangıcı çiğ et, bulgur ve çeşitli baharatlarla yapılmaktaydı. fakat  2000 li yıllara geldiğimizde, çiğköftenin ilk beşiği ,kommage krallığının merkezi olan, günümüz Adıyaman ilinin sincik ilçesinde  mesleği sadece çiğköfte olan bir çok kişi ve kuruluş bir araya gelerek,Sağlık ve Hijyen standardlarını tekrar gözden geçirip, çiğ eti çiğköftenin tarifinden çıkarıp, tamamen bitkisel karışım olan günümüz modern etsiz çiğköftesinin standardını oluşturmuşlardır.bu standard artık Türkiye ve dünyada kabul gören. yine çiğköftenin ilk beşiği olan Adıyamana özgü eşsiz bir lezzet olan  etsiz çiğköftedir.

 

etsiz çiğköfte denince akla ilk gelen isim;

Çiğköftenin tarihte de, günümüzde de beşiği olan ADIYAMAN DIR.

GÜNÜMÜZDE  ÇİĞ-DER ÖNCÜLÜĞÜNDE BU EŞSİZ LEZZETİN KALİTE STANDARDLARI ÜST SEVİYELERE ÇIKARTILMIŞ VE TESCİLLENMİŞTİR., ÇİĞ-DER LE  ÇİĞKÖFTE TÜRKİYENİN MİLLİ YİYECEĞİ STATÜSÜNE KAVUŞTURULMUŞ, DÜNYA LEZZETLERİNİN VAZGEÇİLMEZLERİ ARASINA GİRMİŞTİR.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top