Genel

CHP Sultangazi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü Kutladı

CHP Sultangazi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü Kutladı

chp 8 mart emekçi-kadınlar günü040-IMG_9102

Cumhuriyet Halk Partisi Sultangazi Kadın Kolları Başkanı Yeliz Kaya, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Nota 2 düğün salonunda program düzenledi

Yoğun katılımın gerçekleştiği programda CHP’li kadınlar, yaklaşan yerel seçimler öncesi birlik olup Av. Ali Acar’ın her zaman yanında olduklarını belirttiler.

 

Programa Cumhuriyet Halk Partisi Sultangazi Belediye Başkan Adayı Av. Ali Acar, İl Başkan Yard. Olgun Çelik İlçe Kadın Kolları Başkanı Yeliz Kaya,  İlçe Başk. Yard. Süleyman Polat, İlçe Genel Sekreteri Selma Taştekin, Seçim Yürütme Kurulu Başkanı Hıdır Karataş, Meclis Üyesi Adayları, İlçe Örgütü, Kadın Kolları Örgütü, Gönüllü Gençlik Grubu ve Partili Kadınlar Katıldı.

 

Belediye Başkan Adayı Av. Ali Acar konuşmasında 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü kutladı. 8 Mart’ın Tarihteki yerini anlatan Acar,  Bu güzel programı düzenleyen Kadın Kolları Başkanı Yeliz Kaya’ya teşekkür ederek katılımcılardan 30 Mart öncesi tam destek aldı.

 

Daha sonra sırasıyla Özcan Töre, Havvanur ve Nurettin Güleç sahne alarak kadınlara şölen havası yaşattı.

FOTO GALERİ  AŞĞIDAKİ LİNKTEN BAKABİLİRSİNİZ

https://www.facebook.com/emndgn34/media_set?set=a.608439015903180.1073741956.100002112612475&type=1

Dünya Emekçi Kadınlar Gününün Tarihçesi

8 Mart 1857’de New York’ta bir dokuma fabrikasında çalışan 40 bin kadın işçi, 16 saatlik iş gününün 10 saate indirilmesi ve ücretlerde artış yapılması talebiyle greve başlamıştı. Eylemi durdurmak isteyen polis kadın işçilere saldırmış, fabrika yönetiminin de desteğiyle binlerce işçinin fabrikaya kilitlenmişti. Bu sırada çıkan yangında içeride kilitli kalan işçilerden 129’u yanarak can vermişti.

 

Alman Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin ise, 1910 yılında Danimarka’nın Kopenhag kentinde gerçekleşen İkinci Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında, 8 Mart tarihinin 1857’de tekstil fabrikasında ölen kadın işçiler anısına “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılması önerisini getirmiş ve bu önerisi kabul edilmişti.

1921’de Moskova’da gerçekleşen Üçüncü Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda ise günün adı “Dünya Emekçi Kadınlar” günü olarak belirlendi. Ardından ise 16 Aralık 1977 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda, 8 Mart’ın “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak anılması kabul edildi.

 

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top