Eğitim

Bilişim Öğretmenlerine Neden 5000 Kadro Verilecek?

Bilişim Öğretmenlerine Neden 5000 Kadro Verilecek?

Bilişim teknoloji öğretmenlerinin 5000 kadro alması, ülkemizin geleceği açısında çok önemli. Bunun sebeplerini çok güzel bir bildiri ile açıkladılar.
BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ ÖĞRETMENLERİ YILLARCA NASIL MAĞDUR EDİLDİ?
1. BTR KURSLARI
MEB, düzenlediği 100 saatlik kurslarla BTR görevlerini yıllarca farklı branşlardaki norm fazlası öğretmenlere verdi. BTR görevleri teknopedagoji eğitimi alan Bilişim Teknolojisi Öğretmenleri tarafından yerine getirilmelidir. Yani Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri için NORM/KADRO yönetmeliği çıkarılmalıdır

Bu kursların kapatılıp Bilişim Teknolojisi Öğretmenleri’nin hakettiği kadrolar derhal kendilerine verilmelidir.

2. EN AZ KADRO, 22 BRANŞ

Bilgi Çağı’nda son yıllarda açılan 204.500 kadronun yalnızca 4359’u Bilişim Teknolojisi Öğretmenlerin’e ayrılmış. Bu sayı branşlar arasında en az kadronun Bilişim Teknolojileri’ne ayrıldığını gösteriyor. En az kadronun ayrılmasına rağmen açılan bu kadrolaro da 22 farklı branş başvuru yapabiliyor. Bunun örneği başka bir branşda yok. Bilişim Teknolojisi Öğretmenliği görevini, Bilişim Teknolojisi Öğretmenleri yerine getirmelidir ve derhal bu adaletsizliğe de son verilmelidir!

BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ ÖĞRETMENLİĞİ’NE NEDEN 5000 KADRO VERİLMELİDİR?

 

1. FATİH PROJESİ

Fatih Projesi, çok büyük beklentilerle yürürlüğe konuldu. Kısa bir sürede de çöküşe geçti. Bugün, öğretmenler ve öğrenciler proje kapsamında sunulan ürünlerin nasıl ve hangi amaçlarla kullanılacağını bilemiyorlar. İşte tam bu konudaki rehberlik de Bilişim Teknolojisi Öğretmenleri tarafından sağlanır çünkü Bilişim Teknolojisi Öğretmenleri yıllaca üniversitelerde teknopedagoji eğitimi aldı. Bilişim Teknolojisi Öğretmenleri’nin bir diğer unvanı “Eğitim teknoloğu”. Yani, eğitimde teknolojinin kullanımı için fikir üreten, e-içerik üretip geliştirilmesi ve kullanımı aşamasında yer alıp bu süreçte yer alan tüm yetkililere de liderlik ve rehberlik eden kişi.

2. HER OKULDA EN AZ BİR BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ ÖĞRETMENİ
Eğitimde teknolojinin kullanılması için çalışmalar yürütüp, Bilişim Teknolojisi Öğretmenleri’ne kadro açmamak plansızlığın en büyük göstergesidir! Bu bağlamda eğitimde teknolojinin kullanılması aşamasında fikir, yenilik, farklılık üretilmesi; sürece liderlik ve rehberlik etmesi aşamasında yer alması için her okulda en az bir Bilişim Teknolojisi Öğretmeni olmalıdır.

 

3. BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ ÖĞRETMENİ AÇIĞI ÇOK FAZLA
Öğretmen ihtiyaçlarına bakıldığında Bilişim Teknolojisi Öğretmenleri’ne fazlaca ihtiyaç duyulduğu anlaşılmaktadır. MEB, bu açığı sözleşmeli öğretmenlerle ve 100 saatlik kurslarıyla yetiştirdiğini sandığı BTR kursiyerleriyle kapatmak istemektedir fakat yapılan bu uygulama hak gasbıdır! Bilişim Teknolojisi Öğretmenleri yıllarca üniversitelerde eğitimini aldıkları görevlerini yerine getirmeleri adına hak ettikleri ve yıllardır onlara ayrılmayan kadroları istemektedirler.

 

4. TEKNOLOJİ VE SANAYİ BAKANI FİKRİ IŞIK: “HER KADEMEDE ZORUNLU
KODLAMA DERSİ OLMALIDIR!”
Geçtiğimiz günlerde Teknoloji ve Sanayi Bakanı Fikri Işık her kademede zorunlu kodlama dersinin olması yönündeki görüşlerini dile getirdi ve bu konuda bakanlık olarak MEB’e başvuruda bulunuldu. MEB konuyla ilgili sessizliğini hala koruyor. Sayın Fikri Işık’ın zorunlu kodlama dersi olmasını istemesinin birtakım nedenleri var:
1. Algoritmik ve Analitik Düşünme
Kodlama ile tanışan bir birey algoritma ile tanışmıştır. Algoritma ile çalışan bir birey ise karşılaştığı herhangi bir problemi rahatlıkla çözebilir yetiye erişmiştir. Bu, gençliğimizi ezbercilik ve hazırcılıktan kurtaracak en etkili çözümdür.
2. Üretim
Yazılım Çağı’ndayız ve bu çağı kaçırma gibi bir lüksümüz yok! Sanayi devrimini kaçırmış bir ülke olarak ne kadar zor zamanlardan geçtiğimiz düşünülürse hatalarımızdan ders almak kaçınılmaz olacaktır! Basit bir örnekle açıklayalım. Bugün 1993’te kurulan THY’nin onbinlerce çalışanı var. Marka değeri ise 4.3 milyar dolar. Buna karşılık 2009’da üretilen WhatsApp yazılımının yalnızca 55 çalışanı vardı. Bugün marka değeri, 19 milyar dolar. 2009’da üretilen basit bir yazılım 1993’ten beri faaliyet gösteren THY’nin marka değerinin beş katı değerlenebiliyorsa bu Yazılım Çağı’nın önemli bir örneğini oluşturur ve bu çağda tutunmak için gerekli olan adımların derhal atılması için yeterli bir nedendir. Bugün pek çok ülke müfredatında zorunlu yazılım derslerine yer vermeye başlamıştır.

 

5. MİLLETVEKİLLERİNİN, BİRÇOK KURUM VE SENDİKANIN DESTEĞİ VAR
Her kademe zorunlu Bilişim Dersleri’ne milletvekilerinin, birçok kurum ve sendikanın tam desteği var. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık MEB’e, müfredatta zorunlu kodlama dersinin yer alması için başvuruda bulundu. CHP Antalya Milletvekili Devrim Kök geçtiğimiz günlerde Bilişim Teknolojisi Öğretmenleri hakkında meclise bir araştırma önergesi verdi. CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir MEB Bakanı Nabi Avcı’nın cevaplaması için meclise bir soru önergesi verdi. Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünü Bilişim Teknolojisi Öğretmenleri’ne destek veriyor ve onların MEB’de istihdam edilmesini istiyor.

 

6. TWITTER’DA HERGÜN GÜNDEMDELER
Bilişim Teknolojisi Öğretmenleri seslerini tüm kamuoyuna duyurmak için Twitter’da son birkaç aydır hergün TREND oluyorlar.

 

7. TOPLUMDAKİ BİLİŞİM ALGISI
Ne yazık ki bugün bireylere teknoloji kavramı bilgisayar ve cep telefonunu çağrıştıyor. Bilişim ve teknoloji bilgisayar, cep telefonu kullanabilmesi yetisi demek değildir! Bilişim ve teknoloji yenilik ve farklılık demektir. Yenilik ve farklılık yaratan fikirler üretmek; yenilik ve farklılık üreten bir nesil yetiştirmek, toplumdaki teknoloji algısını değiştirmek için Bilişim Teknolojisi Öğretmenleri’ne Eylül 2015 atamalarında 5000 kadro verilmelidir!

 

İŞTE O BİLDİRİ

 

bilisim-5000-kadro

Tam Çözünürlükte görüntülemek için tıklayın.

 BİLİŞİM ÖĞRETMENLERİ PLATFORMU
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top