İstanbul'daki Adıyamanlılar

Besni Belediyesi Yine Soruşturma Geçiriyor

Besni Belediyesi Yine Soruşturma Geçiriyor

İçişleri Bakanlığı  Adıyaman’ın Besni İlçe Belediye Başkan İbrahim Öztürk ile bazı görevliler ve encümenler hakkında mevzuata aykırı yapı ruhsatı düzenlemek, usulsüzlük yaparak menfaat sağlamaktan soruşturma açılmasına izni verdi.

Adıyaman Besni ilçe Belediyesinde sular durulmuyor. Başkan İbrahim Öztürk ve ekibi ile ilgili suçlamalara İçişleri Bakanlığından yeniden soruşturma izini verildi.

Besni Belediye Başkanı İbrahim Öztürk ile bazı görevliler ve encümen üyelerinin mevzuata aykırı yapı ruhsatı düzenlemekten dolayı bakanlığa yapılan şikayetler üzerine kısmen soruşturma izni verilmişti.

Bakanlığın kısmı soruşturma kararını Danıştaya  götüren Mehmet Nuri Tuğsuz, özellikle Belediye Başkanı İbrahim Öztürk’ün ortağı olduğu HİS Grup İnşaat Şirketi’ne verilen mevzuata aykırı yapı ruhsatları nedeniyle menfaat sağladığı gerekçesiyle soruşturma için Besni Savcılığına yetki verdi.

Menfaat Sağlamak İçin Usulsüzlük Yapıldı

İlçede yapılacak imar değişikliklerinin İmar komisyonunda ve Belediye Meclisinde görüşülmeden imar planı değiştirildiğine ve bir kısmı çocuk parkı olan taşınmaz üzerinde Belediye Başkanı İbrahim Öztürk’ün ortağı olduğu HİS Grup İnşaat Şirketi tarafından yapılan binaya mevzuata aykırı yapı ruhsatı düzenlemek, imar çapına aykırı kat alanı kat sayısı ve emsal alanı aşan ruhsat düzenlemekle menfaat sağlamaktan dolayı soruşturma açıldı.

2014 Yılında da Soruşturma açılmıştı

Önceki yıllarda da Başkan Öztürk ve ekibi tarafından usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla soruşturmalar açılmıştı.

İlçede inşaat alanında faaliyet gösteren firmalar, Belediye Başkanı İbrahim Öztürk’ün ortağı olduğu HİS Grup İnşaat Şirketinin yapmış olduğu bir çok inşaatta mevzuata aykırı ruhsatların verildiği ve bu nedenle de ilçedeki diğer inşaat firmalarına yaşama hakkı tanınmadığını belirttiler. 24 Haziran seçiminden hemen sonra Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlarına yönelik yaptığı uyarıları hatırlatan Besnililer, menfaat sağlamak amaçlı yapılan bu uygulamaların AK Partiye de büyük zarar verdiğini belirterek yetkililerin bu konu üzerinde titizlikle durmaları gerektiğini ifade ettiler.

.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top