Esenler

BARIŞ EKMEĞİ ESENLER’DE PİŞTİ

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen 5. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali kapsamında, Asya’nın farklı ülkelerinden Esenler’e gelen çocuklar, hep birlikte barış ekmeğini pişirerek, tüm dünyaya kardeşlik mesajı verdi.

Esenler Belediyesi’nin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla düzenlediği 5. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali kapsamında, Asya’nın farklı ülkelerinden Esenler’e gelen çocuklar, tüm dünyaya dostluk ve kardeşlik mesajı vermek için kendi ülkelerinden getirdikleri unla Esenler’de ‘Barış Ekmeği’ pişirdi.

Esenler Dörtyol Meydanı’nda düzenlenen programa; İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Mesut Köse, Esenler Müftüsü Halil Şekerci, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, Mahalle Muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Protokol konuşmalarıyla başlayan programda ilk konuşmayı yapan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, 5. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali ile çocukların dilinden dünyaya barış mesajı vermek istediklerini belirterek, “İlk yaptığımız yıllarda savaşın olduğu yerlerdeki çocukları Esenler’de misafir ettik. Oradan getirdikleri unları ekmek yapıp çocuksu bir edayla dünya liderlerine seslenmek istedik” dedi.

BARIŞA KADAR PİŞİRECEĞİZ

Geçen yılki festival kapsamında Arap ülkelerinden çocukları misafir ettiklerini hatırlatan Belediye Başkanı Göksu, bu sene Asya’nın çocuklarını Esenler’de misafir ettiklerini söyleyerek,  Asyalı çocukların kendi ülkelerinden getirdikleri unlarla beraber barış ekmeği pişireceklerini ve dünya liderlerine göndereceklerini söyledi.

“Biz artık dünyada gözyaşı ve kan istemiyoruz. Çocuklar yetim kalsın istemiyoruz” diyen Göksu, geleneksel hale getirdikleri festivali önümüzdeki yıl da düzenlemeye devam edeceklerini dile getirerek, “ Biz ta ki dünyada barış ve huzur oluncaya kadar,  dünyada gözyaşı duruncaya kadar bu ekmeği pişirmeye devam edeceğiz. Ekmeğin içine kattığımız duamız ve sevgimizle beraber inşallah yeryüzündeki kardeşliğe hiç olmazsa duamızla katılmanın hazzını yaşamış olacağız.” dedi.

DÜNYAYLA PAYLAŞACAĞIZ

Göksu’nun ardından konuşan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise;  “Bu gün güzel ilçemiz Esenler’de 5. kez tertip edilen çok güzel bir organizasyonda bir ekmek yoğuracağız.  Ama bu ekmek elbette ki kutsal; fakat bir özelliği var. Bu kez sevgimizi, kardeşliğimizi maya olarak kullanacağız ve bu barış ekmeğini dünyayla paylaşacağız” dedi. Organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür eden Mutlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın önemine dikkat çekerek konuşmasına devam etti. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın gelecek yıllarda da coşkuyla kutlanacağını belirten Vali Mutlu, “İnşallah Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında ve ilelebet bu güzel topraklarda var olacak. Aziz millet tüm bayramlarını gelecek huzurla refah içinde kutlayacak. Dünyanın çok farklı ülkelerinde başta savaş, açlık, kıtlık olmak üzere pek çok çileler içerisinde gözü yaşlı nice çocuklar var. Onları gördükçe yüreğimiz acıyor. Çocukların duasının makbul olduğunu biliyoruz. Barış ekmeğinin bereketlenmesini dünyanın her yerinde barış lokmalarının kardeşlik eliyle paylaşılmasını yüce Allah’tan niyaz ediyorum” şeklinde konuştu.

Programda konuşan Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Mesut Köse de herkesin sofrasına giren ve kutsal kabul edilen ekmeğin barışın sembolü hale gelmesini çok anlamlı bulduğunu belirterek, “Barış olmadan ekmek, ekmek olmadan da barış olması mümkün değildir” dedi.

BİRLİKTE BARIŞ EKMEĞİ PİŞİRDİLER

Yapılan konuşmaların ardından İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ile birlikte yanlarına Asya ülkelerinden gelen çocukları da alarak barış ekmeği yapmak için sahnede kurulan tezgâhın başına geçti. Hep birlikte ekmek hamurunun yoğrulmasının ardından Vali Mutlu, ‘Haydi ya Allah’ diyerek ekmeği çocuklarla birlikte fırına verdi. Asyalı çocukların yaptıkları barış temalı resimlerinin yer aldığı “Barış Duvarı”nın açılışının yapılmasının ardından Vali Mutlu, beraberindeki protokol üyeleriyle tekrar ekmek tezgâhının yanındaki fırının başına geçerek pişen ekmeğin tadına bakıp, çocuklara ikram etti.

Program, Asyalı çocukların gruplar halinde sahneye çıkarak yaptıkları gösterilerle devam etti. Kendi ülkelerine özgü şiirler okuyan, perküsyon ve dans gösterileri yapan çocuklar, izleyicilere keyifli ve eğlenceli dakikalar yaşattı. Her ülkeden 2 kişinin yer aldığı bir grup çocuk izleyicilere bir sürpriz yaptı ve koro halinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için sanatçı Uğur Işılak tarafından bestelenen ‘Dombra’ şarkısını seslendirdi.

page

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top