İstanbul

Barış Bloku Bakırköy’de barış mitingine hazırlanıyor

Barış Bloku Bakırköy’de barış mitingine hazırlanıyor

Barış Bloku, ”AKP’nin savaş politikalarına karşı inatla “Barış” talebini yükseltmek için” sloganıyla 9 Ağustos’ta Barış Mitingi’ne çağırıyor.

baris-mitingi-afis-279x185

Barış Bloku, İstanbul Makine Mühendisleri Odası’nda bir basın toplantısı düzenleyerek 9 Ağustos pazar günü İstanbul Bakırköy Halk Pazarı’nda saat 17.00’da bir miting düzenleyeceklerini duyurdu.

fft107_mf5408711

HDP milletvekili Beyza Üstün, HDP MYK üyesi Gençay Gürsoy, emek ve meslek örgütleri adına DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ve CHP milletvekili Oğuz Kaan Salıcı’nın yaptığı açıklamada, mitingin ülkede ve bölgede AKP eliyle kışkırtılan savaşa ve AKP’nin uzun yıllardır sürdürdüğü savaş politikalarına karşı mücadeleyi büyütmek için düzenlendiği vurgulandı.

‘Bunlara savaş yaptırmayacağız’

Gencay Gürsoy, 2911 Sayılı Gösteri ve Yürüyüşleri Kanunu’nda dün yapılan değişikliklere değinerek, “Son dönemde karşılaşmaya başladığımız toplantı yasakları eğer önümüze çıkmazsa bu mitingi yapacağız” dedi.

Gürsoy şöyle konuştu: “Daha şimdiden 7 ilde 40 bölgede yasak başladı. 90’lı yılların uygulamalarını görüyoruz. Tek başına bir örgütün barış sesini Türkiye toplumuna duyurması mümkün değil, bunun için bir araya gelerek bu barış sesini yükseltmemiz ve bu toplumsal tepkiyi ve boyutlarını iktidara anlatmaya çalışacağız. Bunlara savaş yaptırmayacağız.”

‘Atılan her bomba emekçilerin ekmeğinden götürüyor’

Emek ve meslek örgütleri adına konuşan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ise, AKP’nin savaş politikalarına karşı emekçilerin sonuna kadar barışı savunacağını söyledi. Çerkezoğlu, “Atılan her bomba, her kurşun bu ülkenin emekçilerinin, işçilerinin ekmeğinden götürüyor. Bu süreçte tarafız” dedi.

CHP Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı da, geçici hükümetin bir savaş kararına imza attığını belirterek, bu savaşa karşı olan herkesi Barış Mitingi’nde seslerini yükseltmek için bir araya gelmeye çağırdı.

‘Suç işçiyorlar, hesap verecekler’

Ardından konuşan HDP İstanbul Milletvekili Beyza Üstün, barış konusunda kararlı ve taraf olduklarını ifade ederek, “Bir savaş oyunu oynanıyor. Bu oyun Cumhurbaşkanı’nın direktifleri ile sürdürülüyor. Bu oyunun ilki Cudi Dağı yakılarak, sonrasında Lice ve Kulp ile devam etti. Sonrasında hemen Suruç’ta 32 canımız katledildi. Bir hafta 10 gün içerisinde savaş senaryosu hazırlandı ve oynandı. Biz dün Lice’deydik. Evler yanmış. Yetkilerle görüştük. Bize birkaç evin yandığını söylediler. Orada hayvanlar yanmıştı. Bir suç işliyorlar. Bu suçun hesabını verecekler” şeklinde konuştu.

Toplantı sonunda tekrar söz alan Gürsoy, miting için İstanbul Valiliği’ne yaptıkları başvuruya henüz herhangi bir yanıt verilmediğini söyleyerek, “Bu tür durumlarda genelde son dakika da yasaklama gelir. Ama daha bize bir karar gelmiş değil. Biz mitingimizi yapmaya kararlıyız. Daha önce onlar önermişti alanı” dedi.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top