Bağcılar

“Bağcılar’da kestane kokuları yükseldi”

“Bağcılar’da kestane kokuları yükseldi”

Bağcılar Belediyesi’nin hizmete sunduğu Nostalji Bahçelerinden Kestane Bahçesi’nde şenlik havasında bir piknik düzenlendi. İlçe sakinlerinden kimi topladığı kestaneyi kendi pişirdi kendi yedi kimi de ikram edilen kavrulmuş kestanelerin tadına baktı. Geleneksel kıyafetli kadınlar kestaneden pişirdikleri yöresel yemek ve tatlıları sunduğu etkinlikte 500 kilogram kestane dağıtıldı.

Bağcılar sakinleri, hafta sonu Nostalji Bahçelerinden biri olan Kestane Bahçesi’nde düzenlenen etkinlikte bir araya geldi. Şenlik havasında geçen programda vatandaşlar hem piknik yaptı hem de keyifli dakikalar geçirdi.

“Vatandaşlar ağaçlardan topladığı kestaneleri mangalda kavurup yedi”

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, piknik yapan vatandaşlarla sohbet ettikten sonra elindeki uzun sopayla ağaçtan kestane topladı. Çağırıcı’ya Bağcılar İlçe Kaymakamı Mustafa Eldivan ve AK Parti İlçe Başkanı İsmet Öztürk de eşlik etti. Toplama işleminin ardından mangal başına geçen Çağırıcı, kavurduğu kestanelerden önce gazetecilere ardından da vatandaşlara ikramda bulundu.

Bahçede bulunan 100 ağaçtan toplanan kestaneler ızgaralarda kavrularak katılımcılara ikram edildi. Bazı vatandaşlar da kendi topladıkları kestaneleri mangalında kavurup yedi. Renkli görüntülere sahne olan etkinlikte geleneksel kıyafetlerini giyen kadınlar kestaneyle yapılan yöresel yemekler ve tatlıları tanıttı. Davetliler tadına baktıkları kestaneden yapılmış yemekleri çok lezzetli bulduklarını ve beğendiklerini söyledi.

“Bağcılar’ın eski günlerini hatırlatmak adına nostalji bahçeleri geleneğini başlattık”

Başkan Çağırıcı, yaptığı konuşmada “Nostalji amaçlı da olsa Bağcılar’ın eski günlerini hatırlamak adına Nostalji bahçeleri geleneği başlattık. Üzüm bahçeleriyle başlayan nostalji bahçeleri kiraz bahçeleriyle devam etti. Sonra Kestane Bahçemizi hizmete sunduk. Kestane bahçesi bu yıl güzel mahsul verdi. Bağcılarda meyve dalında yeniyor. Biliyorsunuz kestane nemli havayı sever ve şehir ortamında da yetişmez. Ama biz bunu Bağcılar’da yetiştirdik. Kestane hasadı artık Bağcılar’da şehir içinde yapılıyor. Bu yüzden emeği geçen ekibimize teşekkür ediyorum. Bu güzel ortamlarda komşuluk bağları da güçlenmiş oluyor” dedi.

Bağcılar’da 11 bin metrekare üzerine kurulu, içinde Kastamonu yöresine ait sosyal tesis, pergola ve mangal hizmeti de bulunan Nostalji Bahçeleri vatandaşlardan tam not aldı. Kestane şenliği programına katılan vatandaşlar, aileleriyle birlikte eğlendiğini ve kestaneleri dalından koparıp yediklerinde mutlu oldukları gözlendi. Etkinlikte ilçe sakinlerine pişmiş ve çiğ olmak üzere toplam yarım ton kestane ikram edildi.

Programa İlçe Kaymakamı Mustafa Eldivan, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, AK Parti İlçe Başkanı İsmet Öztürk ve vatandaşlar katıldı.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top