Uğurluel, Miraç hadisesini anlattı

09 Haziran 2017 Cuma, 15:22
tarihci ugurluel mirac hadisesini anlatti2 600x320 - Uğurluel, Miraç hadisesini anlattı

Uğurluel, Miraç hadisesini anlattı

Tarihçi Talha Uğurluel, Bağcılar Belediyesi tarafından düzenlenen sohbet programında Kudüs’teki Mescid-i Aksa’yı anlatarak Miraç hadisesinin gerçekleştiği yer ile ilgili bilgi verdi.

tarihci ugurluel mirac hadisesini anlatti4 - Uğurluel, Miraç hadisesini anlattı

Bağcılar Belediyesi’nin Ramazan etkinlikleri programına katılan Uğurluel, Mescid-i Aksa’nın çok ilgi beklediğini ifade etti. Emeviler döneminde Mescid-i Aksa Cuma Camisi’nin inşa edildiğini de belirten Uğurluel, aynı dönemde yine Kubbet-üs Sahra Kaya Türbesi’nin inşa edildiğini anlattı. Uğurluel, “Bu yer Kur’an’ın Uzak Mescid diye anlattığı Mescidi Aksa’dır” dedi.

tarihci ugurluel mirac hadisesini anlatti3 - Uğurluel, Miraç hadisesini anlattı

Peygamber Efendimizin, Miraç hadisesinin yaşanacağı akşam Kabe’nin avlusundaki amcasının kızı Ümmühani’nin evinin bir köşesinde Burak denilen kanatlı ata bindiğini de anlatan Uğurluel, “Daha sonra Kudüs’e ulaştı. Burada kanatlı atı Burak’ı bağladı. Miracın ertesi günü müşrikler, ‘Mekke’den Kudüs’e gelmeni ispatla’ diyor. Hz. Muhammed (s.a.v), bunun üzerine gördüğü yapıları, kemer ve putperestlerin yaptığı sütunları anlatıyor”  diye konuştu. Peygamberimizin atını bağladığı duvara, “Burak Duvarı” denildiğini de kaydeden Uğurluel, batılıların Batı Duvarı ve Yahudilerin ise Ağlama Duvarı dediğini anlattı. Uğurluel,  Hz. Muhammed’in Miraç hadisesinden getirdiği en güzel hediyenin de 5 vakit namaz olduğunu sözlerine ekledi.

tarihci ugurluel mirac hadisesini anlatti1 - Uğurluel, Miraç hadisesini anlattıtarihci ugurluel mirac hadisesini anlatti5 - Uğurluel, Miraç hadisesini anlattı

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir