Bağcılar

Tarih Bağcılar’da yaşanıyor

Bağcılar Belediyesi Çanakkale Savaşları’nın 98’inci yıl dönümü dolayısıyla Çanakkale Savaşları Platosu kurdu. Bağcılar Meydanı’nda kurulan Platoda tiyatro oyuncuları üç gün boyunca, Çanakkale Savaşları’nı sahneleyecek.

Bağcılar’da Çanakkale Savaşları’nın 98’inci yıl dönümü dolayısıyla Çanakkale Savaşları ve Zaferi Platosu kuruldu. Bağcılar Belediyesi’nin düzenlediği program kapsamında 3 gün boyunca, Çanakkale Savaşları canlandırılacak. Bağcılar Meydanı’nda kurulan Çanakkale Platosu’nda o döneme uygun sahra çadırları, silahlar, ilk yardım malzemeleri sergileniyor. Bir adet sıhıye çadırı ile iki adet askeri çadırın olduğu platoda, Yenilmez Sanat Merkezi tiyatro oyuncuları her gün 8 seans olmak üzere 3 gün boyunca Çanakkale Savaşları’nı canlandıracak.

Platonun açılış programında konuşan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “’Tarih Bağcılar’da yaşanıyor’ dedik ve Çanakkale’yi Bağcılar’da getirdik” dedi.

Çanakkale Savaşları’nın milletin ortak ruhunu ve asıl karakterini gösterdiğini ifade eden Çağırıcı, “Şu günlerde en çok ihtiyacımız olan birlik ve beraberlik dersini en iyi şekilde Çanakkale’den alabiliriz. Çanakkale; dili, rengi, etnik kökeni farklı millet evlatlarının bu vatan uğruna omuz omuza çarpıştığı ve şehit olanların yine omuz omuza yattığı yerdir. Çanakkale Zaferi tarihte eşine az rastlanır, en büyük kahramanlık destanlarından biridir” diye konuştu.

Çanakkale’de ortaya konulan vatan sevgisinin millet olma bilincinin en önemli göstergesi olduğunu ifade eden Çağırıcı sözlerini şöyle sürdürdü: Çanakkale Zaferi, sadece geçmişimizin aziz bir hatırası olarak değil, geleceğe yürüyüşümüzün en güçlü ilham kaynaklarından biri olarak da milletimizin hissiyatında son derece önemli bir yere sahiptir. Milletçe şehitlerimizin bize bıraktığı mukaddes emaneti her geçen gün aynı şuur ve inançla daha da yükseklere taşımakta kararlıyız.”

HER YIL 12 BİN BAĞCILARLIYI ÇANAKKALE İLE BULUŞTURUYORUZ

Her yıl, önemli bir bölümünün öğrencilerden oluştuğu 12 bin Bağcılarlıyı Çanakkale’ye götürdüklerini söyleyen Çağırıcı, şimdiye kadar Çanakkale’ye götürülenlerin sayısının 100 bini aştığına değinerek, “Çanakkale’yi görmeyen kalmayıncaya kadar bu gezilerimize devam edeceğiz” dedi.

“Tarih bir milletin hafızasıdır” diyen Bağcılar Kaymakamı Erdal Çakır da yaptığı konuşmada, “Hafızanızı kaybettiğinizde ne karakteriniz kalır ne de kendiniz kalırsınız” diye konuştu. AK Parti Bağcılar İlçe Başkanı İsmet Öztürk ile Bağcılar Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz da yaptıkları kısa konuşmalarda Çanakkale Savaşları’nın önemine değindi. Çanakkale şehitleri başta olmak üzere tüm şehitlere rahmet dilenmesinin ardından, Çanakkale Sergisi gezildi.

Üç gün boyunca devam edecek program sabah saat 11.00’da başlayacak ve akşam 18.00’e kadar periyodik olarak 8 seans gösterim olacak. Gösteriler arasında Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaşlı futbolcuların savaşa katılarak şehit düşmeleri de yer alıyor. Ayrıca etkinlik boyunca isteyen vatandaşlar Kızılay’ın alanda kurmuş olduğu çadırda kan bağışında bulunabilecek.

Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

çok içmek