Bağcılar

Meslek Liseli öğrenciler hem hayır işliyor hem staj yapıyor

Meslek Liseli öğrenciler hem hayır işliyor hem staj yapıyor

Bağcılar Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü “Meslek Lisesi Öğrencileri Ailelerimizle Buluşuyor” projesi kapsamında kimsesiz, yaşlı, engelli ve ihtiyaç sahibi ailelerin evlerinde temizlik, tadilat, ve boyama işlemlerini yapıyor. Lise öğrencileri bu uygulama neticesinde hem staj yapmış oluyor hem de merhamet, kardeşlik ve birlik duygularını pekiştiriyor.

Bağcılar’da yaşayan kimsesiz, yaşlı ve engelli insanlar için Bağcılar Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ortak bir projede buluştu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından “Meslek Lisesi Öğrencileri Ailelerimizle Buluşuyor” projesi kapsamında önce ilçe genelindeki belirlenen kriterlere uygun kişiler belirlendi. Yardıma muhtaç bu kişiler, konuyla ilgili bilgilendirildikten sonra kendilerine bir tarih verildi.

Daha sonra da Bağcılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde eğitim gören 10, 11 ve 12. Sınıf öğrencilerinden oluşan yardım grupları oluşturuldu. Öğretmenler yanlarına aldıkları 10’ar öğrenciyle beraber planlanan tarihte ihtiyaç sahibi kişilerin kapılarını çaldı.

Önlüklerini giyen öğrencilerden herkes kendi eğitim aldığı bölüme göre çalışmaya başlıyor. Kimi fırından televizyona kadar bozuk olan elektronik eşyaları tamir ederken kimi de ısıtma, soğutma ve sıhhi tesisatların tamiriyle ilgileniyor.

“Aslan parçaları gelmiş hoş gelmiş”

Bütün bu uğraşlar sırasında öğrencilerle yaşlılar arasında samimi muhabbetler de yaşanıyor. Gençler soruyor ihtiyarlar hayatlarından komik ama ders veren anılarını anlatıyor.

Öğrencilerin gittiği evlerden biri de Yavuz Selim Mahallesi’nde oturan 78 yaşındaki Ali Güneş’in eviydi. Çocukları kapıda karşılayan Güneş, “Aslan parçaları gelmiş. Hoş gelmiş” dediği çocukların tek tek yanaklarından öpüp içeri aldı. Mavi önlüklerini giyen çocukların bir kısmı eşyaları toplarken bir kısmı da boyaları hazırlamaya başladı. Önce salon sonra yatak odası derken bütün ev boyandı. Boya işleminin ardından su tesisatıyla ilgili sorun giderildi. Öğrenciler iş yaparken Ali Güneş de onlara askerlik anılarını anlattı.

“Yardıma muhtaç kim varsa her zaman yanındayız”

Çocukların hizmetinden memnun kalan Güneş, “Onlara bakınca gençliğimi gördüm. Ben de onlar gibiyken yardıma koşardım. Bu gençlerle gurur duyuyorum. Bizi bu zor günümüzde unutmayan Bağcılar Belediye Başkanımız Lokman Çağırıcı ve Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Yaşlılarımız, geçmişimizi geleceğe taşıyan, yarınlarımızı kuran çınarlarımız. Onlar bizim baş tacımız. Yaşlılarımız, engelli kardeşlerimiz, kimsesizler yalnız olmadıklarını bilsinler. Yardıma muhtaç kim varsa her zaman onların yanındayız” dedi.

Öğrenciler bu proje sayesinde hem milli, manevi, ahlaki, insani ve kültürel değerleri geliştirirken yardımlaşma, kardeşlik, merhamet, vicdan, birlik ve beraberlik duygularını pekiştiriyor. Öte yandan öğrencilerin bu hizmeti staj yerine de geçiyor.

 

Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

çok içmek