Bağcılar

“Eşimin kıymetini bilemedim”, dedi gözyaşına boğuldu

“Eşimin kıymetini bilemedim”, dedi gözyaşına boğuldu

Bağcılarlı yaşlı çiftler Tuzla’daki Termal Tesis’de ağırlandı

Bağcılar Belediyesi Yaşlılar Haftası’nda ilçede yaşayan 40 çifti farklı bir etkinlikte ağırladı. Bezmi Alem Vakfı Üniversitesi Hastanesi ile 65+ Yaşlı Hakları Derneği’nin katkısıyla düzenlenen “Değerlerimiz, Büyüklerimiz” adlı program kapsamında 40 yaşlı çift Tuzla’daki İstanbul Medikal Termal’de ağırlandı. Uzmanlar eşliğinde havuz terapisi uygulanan çiftler mini check-up’tan geçirilirken ayrıca yaşlılıkta yaşanan sorunlarla ilgili seminere katıldı. 

Programa katılan yaşlı çiftlerden Salim Demirkol (68), eşi Fatma Demirkolile yaşadıklarını anlatırken gözyaşına boğuldu. 40 yıllık eşinin kıymetini bilmediği için pişman olduğunu anlatan Demirkol, “Onun değerini kanser hastası olduktan sonra anladım. Geçmişte ona çok sert davrandım. Çok pişmanım” dedi.

Bağcılar Belediyesi Yaşlılar Haftası’nda 40 yaşlı çifti “Değerlerimiz, Büyüklerimiz’’ adlı program kapsamında Tuzla’daki Termal Tesis’ de ağırladı. Üç gün süren programda ilk olarak ‘’Yaşlanmaya Hazırlanmak ve Yaşlılık Gereksinimleri”adlı seminer düzenlendi. Açılışta konuşan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, yaşlısı gülmeyen bir toplumunda huzurun da olamayacağını ifade etti. Çağırıcı, Bağcılar ailesi olarak her zaman yaşlılara hürmet gösterdiklerini belirterek, “ Gelecek seçim değil, gelecek nesil’, Mutlu Yuva Mutlu Yaşam, diyerek yola çıktık. Halkla bütünleştik” dedi. Çağırıcı, her toplumun yaşlıların tecrübesinden faydalanması gerektiğini kaydetti. Bezmialem ÜniversitesiDragos Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nurzat Elmalı da yaşlılara yönelik hizmetlerini anlattı.Nörolog Gümüşsu Samur ise yaşlılıkta fiziksel ve zihinsel sorunların arttığına dikkat çekti. Doktor kontrolünün önemli olduğunu anlatan Samur, “Hareket etme ve beslenme çok önemli. Bize emanet edilen bedene iyi bakmalıyız. Ki, yaşlılığımız da gençliliğimizden farklı geçmesin” diye konuştu. Söz alan diğer konuşmacılar da insanların bunama hastalığından çok korktuklarını belirtti. Toplumda bu hastalıklara gereken ilginin gösterilmediğini belirten uzmanlar, nüfusun yarısının 35 yaş üzeri olması sebebiyle ihtiyarlık hastalıklarına fazla önem verilmediğinin altını çizdiler.

“Eşim Kanser”, Dedi Gözyaşına Boğuldu”

Programın ilerleyen anlarında yaşlı bir çiftin günlük yaşamını anlatan video gösterildi. Düşünceleri sorulan çiftler programın öneminden bahsederek Başkan Çağırıcı’ya teşekkür etti. Eşinin kanser hastası olduğunu belirten Salim Demirkol ise gözyaşına boğuldu. 40 yıldır aynı yastığa baş koyduğu eşi Fatma Demirkol’un kıymetini daha önce bilemediğini belirten Demirkol, “Onun değerini kanser hastası olduktan sonra anladım. Geçmişte ona çok sert davrandım. Çok pişmanım. Şimdi değiştim ama iş işten geçti. Senelerimiz boşa gitti” dedi. Program kapsamında çiftlere Bezmialem Vakfı Üniversitesi Hastanesi personeli tarafından küçük check-upile kan tahlili yapıldı. Rahatsızlığı belirlenenler için de tedavi süreci başlatıldı. Yine, çiftlere doktorlar eşliğinde havuz terapisi uygulandı.

 

Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

çok içmek