Genel

ATATÜRK 10 KASIM’IN 76. YILINDA ANILDI

Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, 76. ölüm yıldönümünde hayatını kaybettiği Dolmabahçe Sarayı’nda, Anıtkabir’de ve ülkenin çeşitli yerlerinde anıldı. Ülkenin çeşitli yerlerinde de saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla birçok kişi saygı duruşunda bulundu.

2

Anıtkabir töreni

Anıtkabir’deki törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu katıldı.

Saat 09.05’te Atatürk’ün mozolesine çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu.  Tören sırasında Türk Yıldızları da Anıtkabir üzerinde uçuş gerçekleştirerek kalp çizdi.

3

İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Vefatının 76. Yıl dönümünde, Cumhuriyetimizin banisi, ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal’i bir kez daha derin bir hürmetle yâd ediyoruz. Gazi Mustafa Kemal ve yol arkadaşlarının işaret ettikleri, hayatları boyunca da ulaşmak için azimle mücadele verdikleri hedeflere, millet olarak her zamankinden daha yakınız.

“Türkiye, istikrarla büyüyen ekonomisi, ileri standartlara ulaşan demokrasisi, içeride temin ettiği huzuru ve refahı, dışarda elde ettiği itibarıyla, hedeflerine doğru kararlılıkla ilerliyor.

“Başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, tüm gazi ve şehitlerimizden devraldığımız mirası azimle taşımaya; gazi ve şehitlerimizin uğruna can verdikleri vatanımızı daha da büyütmeye devam edeceğiz. Ruhunuz şad olsun!”

4

Dolmabahçe

İstanbul’da resmi tören İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve diğer yetkililerin katılımıyla Taksim’deki Cumhuriyet Anıtı önünde düzenlendi.

Dolmabahçe Sarayı’nın Harem Bölümü 71 numaralı odasında düzenlenen anma töreninda Mustafa Kemal’in hayatını kaybettiği saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla birlikte saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu.

6 5

Polis “eylem” sandı

Esenyurt bölgesinde görev yapan bir polis memurunun saat 09.05’i gösterdiğinde merkeze “otoyolda eylem ” bildiriminde bulunduğu haberi basına yansıdı. Telsiz anonsunda polis memuru  “Yolun ortasında aracını durduran bir kişi eylem yapıyor” dedi. Merkez aracını yolun ortasında durduran kişinin 10 Kasım için saygı duruşunda bulunduğunu polis memuruna şu anonsla açıkladı: “Günün anlamına uygun bir hareket”.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top