Genel

‘AK Parti’ye oy vermiş Kürtler de sokakta’

AK Parti kurucusu, eski Genel Başkan Yardımcısı ve milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, Kobani’deki IŞİD saldırılarına yönelik tepkisiz kalan AK Parti Hükümeti’ne karşı sokaklara çıkanların sadece HDP’lilerden oluşmadığını söyledi. Fırat, “HDP, KCK çağrı yaptı diye sadece onların taraftarları sokağa döküldü sanılıyor ama bu yanlış bir algı. AK Partiye oy vermiş olan Kürtler de sokakta” dedi.

Yurt gazetesinden Göksel Bozkurt’a konuşan Fırat, Kobani’nin düşmesi halinde Ortadoğu ’da “yıkıcı” bir savaşın başlayacağını ifade ederek, “Türkiye , IŞİD’i Suriye topraklarına girmeden, uzaktan vurmalıdır” dedi. Fırat, şu değerlendirmeleri yaptı:

* Kobani’deki olay sadece Suriye’deki Kürtleri ilgilendiren bir konu değil. Tüm Kürt ulusunu, ilgilendiren bir konu. Ve gelinen nokta itibariyle milli mesele halini aldı. Türkiye’ye önemli rol düşüyor. Kobani düştüğü taktirde başta dört ülke ülke, Türkiye, İran, Suriye, Irak; bütün Ortadoğu ülkelerinde çok uzun süreli ve yıkıcı bir savaşın başlangıcı olur.

* Hangi ideolojide olursa olsun eylemlere katılanlar arasında AK Partiye oy vermiş olan Kürtler de var, BDP ’ye oy vermiş olanlar da var. HDP, KCK çağrı yaptı diye sadece onların taraftarları sokağa döküldü sanılıyor ama bu yanlış bir algı.Kürt toplumu sokakta. Fikri, ideolojik bir ayrım gözetmeden sokaktalar. Türkiye Hükümeti’nin bu noktada hassas olması gerekiyor. Türkiye’deki Kürtler ile birlikte olacak çözüm süreci yürüteceksiniz, Kobani’de IŞİD vahşetine göz yumacaksınız! Bunu kabullenmek mantıksal çerçeveye oturtmak mümkün değil.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top