Genel

AGİD ve Medigold iş sağlığı paneli düzenledi

Medigold

Adıyamanlı Genç İşadamları Derneği (AGİD) ve bir Medigold  kuruluşu olan Çalışan Ortak Sağlık Güvenlik  Birimi  50. Yıl Kültür Merkezi’nde iş sağlığı ve iş hukuku hakkında bilgilendirme paneli düzenledi.

İş güvenliği yasasının ardından işyerlerinde iş güvenliği konusunda alınması gereken önlemler ve çalışma koşullarında düzenlemeler yasal zorunluluk haline gelmişti.

Bu konuda yeterince bilgiye sahip olamayan meslek grupları seminerlerle bilgilendirilmeye başlanmıştı.

Bu konuda duyarlılık gösteren AGİD Medigold Tıp Merkezi il birlikte 50. Yıl Kültür Merkezinde İş Sağlığı Paneli düzenledi. Panele KOBİ Uzmanı M. Kemal Güzlyurt, İş Güvenlik Uzmanı Ali Öztürk, Medigold Tıp Merkezi Uzman Dr. Ahmet Öztürk, Av. Muhammet İbrahim İnal(AGİD Hukuk Komisyonu Başkanı) konuşmacı olarak katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan AGİD Başkanı Ahmet Oral, katılımcıları selamlayarak iş güvenliği konusunda işverenlerin yeterince bilgisi olmadığını tespit ettiklerini ve paneli düzenlemeyi kararlaştırdıklarını söyledi.

Daha sonra bir konuşma yapan M. Kemal Güzelyurt, KOSGEB’in çalışma prensiplerini  ve destekleri  konusunda bilgi verdi. Bu desteklerden yararlanmak için sadece KOSGEB’e üye olmalarının yeterli olduğunu söyleyen Güzelyurt, konuşmasının ardından katılımcılar sorularını yanıtladı.

İş Güvenlik Uzmanı Ali Öztürk, iş sağlığı ve hukuku hakkında bilgi verdi. İş güvenliği yasasının getirdiği yenilikler ve sorumluluklar hakkında katılımcıları bilgilendiren Öztürk, yasanın uygulanmaya başladığı günden bu yana değişen çalışma koşullarının üretimi doğrudan artırdığına değindi.

Medigold Tıp Merkezinin kurucularından olan Uzman Dr. Ahmet Öztürk, iş sağlığı konusunda işçilerin ve işverenlerin kısıtlı bilgiye sahip olduklarını belirterek  bir anısını anlattı. Öztürk gittiği bir konfeksiyonda çalışan 13 yaşındaki bir kız çocuğunu muayene ettiğini, muayene sırasında kız çocuğunun tansiyonunun 16 olduğunu tespit ettiğini ve acilen hastaneye sevk ettiğini söyledi. Erken teşhis sonucunda çok elim bir durumdan dönüldüğünü belirten Öztürk, ‘eğer bu çocuğun başına her hangi bir şey gelseydi işveren çok büyük bir bedel öderdi’ diyerek bu kanunun hem işçiyi hem de işvereni güvence altına aldığını belirtti.

Av. Muhammet İbrahim İnal, hukuk açısından yapılması gerekenlerden bahsetti. İşçi ve işverenlerin hakları konusunda bilgi veren İnal, işe irişlerde bir sözleşme yapılması gerektiğini hatırlattı.

Konuşmaların ardından panelistlere plaket takdim edildi.

Program konuşmalar sonunda verilen ikramlar eşliğinde yapılan sohbetlerle sona erdi.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top