Dünya

Afrika’da Yeni Bir Müslüman Ülke Kuruluyor

Afrika’da Yeni Bir Müslüman Ülke Kuruluyor

Afrika’da Yeni Bir Müslüman Ülke Kuruluyor. Orta Afrika Cumhuriyeti’nin kuzeyinde eski Cumhurbaşkanı ve Seleka Koalisyonu lideri Michel Djotodia başkanlığında “bağımsız bir devletin” ilan edildiği bildirildi. Müslümanların bağımsızlık ilanında “Orta Afrika’da bir arada yaşama imkanının kalmaması” gerekçe gösterildi.

Seleka Koalisyonu’nun 1’inci Başkan Yardımcısı Nureddin Adem, yayınladığı yazılı açıklamada, “Orta Afrika’nın kuzey doğusunda Orta Afrika Cumhuriyeti’nden ayrı, eski Cumhurbaşkanı ve Seleka lideri Michel Djotodia başkanlığında Bangui’den 800 kilometre uzaklıktaki Vakaga bölgesinde başkenti Birao olan bağımsız bir devlet kuruldu. Özgür ve bağımsız devletimize bağlı geçici hükümet te teşkil edildi” ifadelerini kullandı.

AYRILIĞIN SEBEPLERİ

Açıklamada, 12 bakanın, Djotodia başkanlığında geçici hükümeti kuracağı ve Seleka Koalisyonu’nun 1’inci Başkan Yardımcısı Nureddin Adem’in Milli Savunma ve Ulusal Güvenlikten sorumlu Devlet Bakanlığı görevine getirildiği kaydedilerek, “Planlanmış soykırım, yıkım, Müslümanların Hristiyan milislerce rehin alınması, camilere, evlere ve diğer mülklere saldırı, Anti-Balaka militanlarının kabirleri ve mushafların kutsallığını çiğnemesi, bu ayrılığın sebepleri arasındadır” ifadesine yer verildi.

Orta Afrikalı Müslümanlar adına yapılan bağımsızlık ilanında “El-Kaide ya da Irak ve Şam İslam Devleti gibi teokratik bir devlet amacı olmadığı, Etnik ve dinsel terörizme karşı olunduğu, bağımsızlığın en önemli amacının yüzbinlerce Müslümanın varoluş mücadelesinde etnik temizlikten korunmak ve can, mal güvenliği sağlamak olduğu”nun altı çizildi.

Çad ve Sudan ile sınırında yer alan Vakaga bölgesinde Birao kentinin yanısıra Ouanda Djalle, Oundja kentleri bulunuyor.

“CAN GÜVENLİĞİ İÇİN BAĞIMSIZLIK”

Orta Afrika Cumhuriyeti’nin eski bakanlarından ve Seleka milislerinin lideri olarak bilinen Abakar Sabonea, daha önce yaptığı açıklamada, barışın tesis edilememesi durumunda ülkenin kuzeyindeki Müslümanların can güvenliği için tek çözümün “bağımsızlık” olacağını belirtmişti.

4 milyon 500 bin nüfuslu Orta Afrika Cumhuriyeti’nin yüzde 50’sini Hristiyanlar oluştururken yüzde 40’ını Animistler, yüzde 10’unu ise Müslüman azınlık teşkil ediyor. Yaklaşık 450 bin Müslüman yoğunlukla ülkenin kuzeyindeki merkezi Birao kenti olan Vakaga ilinde yaşıyor.

Ülkenin farklı kentlerine dağılmış Müslümanlar da Anti-Balaka saldırılarından sonra Vakaga’ya göç etmeye başlamıştı.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top