Esenler

Adıyamanlılar ESADER’in İftarında Bir Araya Geldi

Adıyamanlılar ESADER’in İftarında Bir Araya Geldi

Esenler Adıyamanlılar Derneği (ESADER) ve Esenler Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği iftar programında  hemşehrileriyle birlikte iftar yapan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Adıyamanlıların Anadolu’nun çok önemli bütünleştirici unsuru olduğunu söyledi. Programa yoğun ilgi gösteren Adıyamanlılar, iftarrın düzenlendiği alanı doldurdular.

Esenler Belediyesi’nin Anadolu’nun kardeşliğini ve bereketini İstanbul’a taşıyan Şehir İftarları, bu kez Adıyamanlıları bir araya getirdi.

Esenler Belediyesi ile Esenler Adıyamanlılar Derneği’nin Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde birlikte düzenlediği iftar programına; Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Adıyamanlılar Vakfı Başkanı Ramazan Aksoy, Esenler Adıyamanlılar Dernek Başkanı Yusuf Çiçek, Esenler Adıyamanlılar Derneği Kurucu Başkanı Hüseyin Sevinçtekin, belediye başkan yardımcıları, Adıyamanlı sanatçılar ve çok sayıda Adıyamanlı katıldı.

Ortaklaşa düzenlenen iftar programında hemşehrilerini kapıda karşılayan ESADER Başkanı Yusuf Çiçek başkan yardımcıları Gökhan Aktaş, İsa Akbaş Üzeyir Oruc ve yönetim kurulu üyeleri programa gösterilen yoğun ilgiden dolayı hemşehrilerine teşekkür ettiler.

İftar öncesinde kısa birer selamlama konuşması yapan Esenler Adıyamanlılar Dernek Başkanı Yusuf Çiçek katılımcıları selamlayarak, “Kadim şehir Adıyaman’ın iftar programına hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem azabından kurtuluş olan bir Ramazan-ı Şerifi eda etmenin huzurunu, gururunu birlikte yaşıyoruz.  Bu mübarek aydaki manevi iklimi senenin diğer 11 ayına yansıttığımız zaman daha güzel bir Esenler, daha yaşanabilir bir Adıyaman, daha ilerici bir Türkiye’nin yolunu açmış oluyoruz. Bizler kadim medeniyetlerin doğduğu toprakların insanları olarak, Adıyaman dağının dünyada hiçbir şeyin tesadüf olmadığının göstergesi olarak görebiliyoruz. Düşünün Nemrut Dağının batı terasından bölgeyi izlediğinizde Fırat’ın toprağa can suyu verdiği yerde, arşı ala da ki ilahi çizgide nur saçan ve Nemrut’un o görkemli heykellerine karşılık Allah’ın kelamını zikretmek için gelen Saffan Bin Muattal Hz. Oraya gelmesi bir tesadüf değil, bir tevaffuktur.” Diyen Çiçek, Adıyamanlıların ülkede verilen her görevi başarıyla yerine getirdiklerini ve bunun en güzel örneğinin Hemşehrileri olan Esenler Belediye Başkanı  M. Tevfik Göksu’nun başarılı yönetimi ve yaptığı eserlerdir diyerek, bu gecede hemşehrileriyle bir araya gelmelerine vesile olan Başkan Göksu’ya ve emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Esenler Adıyamanlılar Derneği Kurucu Başkanı Hüseyin Sevinçtekin’de yaptığı selamlama konuşmasında Ramazan ayının güzelliklerine vurgu yaparak, birbirimiz en yakınımızdakilerden başlayarak dünyanın her tarafında ki Müslüman kardeşlerimizi göstermeliyiz, bu bizim hem İslami hemde insani görevimizdir dedi

Adıyamanlılar Vakfı Başkanı Ramazan Aksoy, birlik ve beraberliğe vurgu yaparak artık Adıyamanlı STK’lar her yerde aktif olarak görev yapıyorlar ve bu bizleri onurlandırıyor gururlandırıyor dedi.

Bu İftarlarla Şehir Birbirini Anlamaya Çalışıyor

Her akşam farklı bir yörenin güzel insanlarıyla iftar sofrasında buluştuklarını belirten Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Bu iftarlarla şehir tanış oluyor, şehir bereketini paylaşıyor en önemlisi de birbirini anlamaya çalışıyor. Bu akşam hemşehrilerimizle bir araya geldik. Adıyamanlılar olarak bizler, Anadolu’nun çok önemli harcıyız, çok önemli bütünleştirici unsuruyuz.  Doğduğumuz yeri unutmadığımız gibi doyduğumuz yere de vefamızı göstereceğiz. Ayrıca kültürümüzü çocuklarımıza,  gelecek nesillere öğreteceğiz” dedi. Adıyamanlıların doğdukları yer kadar, doydukları yere de sahip çıkarak ülkenin gelişmesine katkı sunduklarını belirtti. Doyduğumuz yere sahip çıkacağız ama kültürümüzü gelecek kuşaklara aktararak bu güzellikleri yaşatacağız dedi.

Konuklara yöresel lezzetlerin de ikram edildiği iftar programı, dualarla sona erdi.

Program sonrasında  Esenler Dörtyol Meydan’ında kurulan Adıyaman standını ziyaret eden katılımcılar, ikramlar eşliğinde uzun süre sohbet ettiler.

Her Ramazan ayında bu standı kurarak iftar sahur arasında hemşehrilerine hizmet ettiklerini belirten dernek yöneticileri, ESADER’in Adıyamanlıların Esenler’de bir kapısı olduğunu ve bütün hemşehrilerini davet ettiklerini ifade ettiler.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top